Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Internet z prędkością światła w gniazdku domowym
Światłowód Orange dostępny jest z prędkością nawet do 1 Gb/s, ale wcale nie oznacza to, że tak wysoka wartość potrzebna jest każdemu użytkownikowi. Często wystarczy 100 Mb/s, aby komfortowo i bez problemów korzystać z internetu.
Prędkość światłowodu w ofercie Orange
W ofercie Światłowodu Orange dostępne są trzy prędkości pobierania, czyli tak zwanego downloadu. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że z prędkością downloadu powiązana jest również druga wartość, czyli upload lub inaczej – prędkość wysyłania. Ta odpowiada za to, jak szybko pliki z własnego komputera zostaną wysłane na przykład do dysku w chmurze albo na inny serwis. Upload jest również bardzo istotną wartością przy graniu online. Tak prezentuje się oferta światłowodu Orange:
- do 100 Mb/s (upload do 10 Mb/s),
- do 300 Mb/s (upload do 30 Mb/s),
- do 1 Gb/s lub 1000 Mb/s (upload do 100 Mb/s).
Jaka prędkość internetu do streamowania i oglądania telewizji?
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się serwisy streamingowe – niektóre posiadają pokaźną bibliotekę filmów i seriali, inne – na przykład sportowe – pozwalają na żywo oglądać najważniejsze i najciekawsze mecze. Jaka szybkość internetu potrzebna jest, aby cieszyć się obrazem w najwyższej jakości?
Jeden z najpopularniejszych serwisów, czyli Netflix podaje, że minimalna prędkość internetu do oglądania materiałów w rozdzielczości 4K to 25 Mb/s. Z jednej strony jest to zdecydowanie mniej niż nawet najniższa szybkość światłowodu Orange. Z drugiej strony – wystarczy, że inni domownicy zaczną korzystać z internetu, aby mogły zacząć pojawiać się problemy z jakością lub płynnością obrazu.
Pamiętaj, że światłowód zapewnia superszybkie pobieranie danych i brak odczuwalnych spadków prędkości, nawet gdy z internetu korzysta kilku domowników jednocześnie.
Większość serwisów streamingowch automatycznie dostosowuje jakość do prędkości łącza. Stąd prosty wniosek – im szybsze łącze, tym lepsza jakość.
Sprawdź prędkość swojego internetu – wykonaj speed test >>
Jaka prędkość internetu do pobierania plików i grania on-line?
Pliki, które pobieramy z internetu, są coraz większe. Jeszcze kilka lat temu film w dobrej jakości „ważył” około 700 megabajtów. Dziś nierzadko można spotkać filmy o rozmiarze kilku gigabajtów. To samo dotyczy gier – są coraz większe. Dodatkowo rzadziej kupuje się je na płytach, bo dzięki wygodnym serwisom można je ściągać bez konieczności wychodzenia z domu. Hit polskiej produkcji, czyli gra Wiedźmin 3, wymaga pobrania aż 35 gigabajtów danych. Ile czasu zajmie ściągnięcie takiej ilości?
- około 50 minut przy prędkości do 100 Mb/s (przy założeniu pobierania z maksymalną prędkością),
- około 18 minut przy prędkości do 300 Mb/s,
- mniej niż 5 minut przy prędkości 1 Gb/s.
Warto podkreślić, że wspomniana produkcja wcale nie odznacza się wyjątkową wielkością. Bez problemu można znaleźć gry, które wymagają pobrania nawet 100 gigabajtów. Dodatkowo warto pamiętać, że im szybsze łącze, tym bardziej komfortowa gra on-line. W tym wypadku kluczowy jest upload, który wpływa na tak zwany lag, czyli opóźnienie między ruchem gracza a ruchem postaci. Można jednak przyjąć, że już łącze 100 Mb/s zaoferuje płynną i komfortową grę.
Jaką prędkość światłodowu wybrać do swoich potrzeb?
Do codziennego korzystania z podstawowych funkcji internetu – przeglądania stron, mediów społecznościowych, słuchania muzyki czy oglądania filmów na YouTube – z całą pewnością wystarczy 100 Mb/s Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na szybkość transferu ciągle rośnie. Strony internetowe są coraz bardziej zaawansowane, materiały wideo i zdjęcia oferowane są w coraz lepszej jakości, a pliki w coraz większym rozmiarze. To wszystko sprawia, że nawet jeśli dziś wydaje się, że wybrana prędkość łącza jest wystarczająca, jutro może okazać się za niska. Warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.