Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
iPhone X: dane techniczne, wygląd, wymiary, dostępne kolory i opinie pierwszych użytkowników
Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, aby firma Apple zaprezentowała dwa całkowicie nowe modele telefonów podczas jednej konferencji. Zmieniło się to jednak we wrześniu 2017 roku, kiedy to zaprezentowano telefon z okazji dziesięciolecia iPhone’ów, czyli model X, ale jednocześnie pokazano też model 8, który był po prostu następcą iPhone’a 7. Trudno jednoznacznie oceniać to z marketingowego punktu widzenia, ale z całą pewnością fani marki, a trzeba przyznać, że są oni bardzo gorliwi w swojej sympatii, stanęli przed dylematem – wybrać następcę poprzedniego modelu czy model jubileuszowy? W tym tekście choć częściowo rozwiejemy wątpliwości. Oto najważniejsze informacje na temat iPhone’a X.
Wygląd i design iPhone’a X
Dla osób, które korzystały z wcześniejszych iPhone’ów, design X może być pewnym zaskoczeniem. Jest to bowiem duża zmiana w stosunku do poprzednich modeli – od razu jednak trzeba zaznaczyć, że zmiana ciekawa i w dobrym kierunku. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest niemal bezramkowy ekran – jest to z jednej strony nowość dla produktów Apple’a, ale z drugiej trend, który można zauważyć u innych topowych producentów smartfonów. Kolejną dużą zmianą jest całkowita rezygnacja z jakichkolwiek przycisków na froncie – całość obsługuje się tylko za pośrednictwem ekranu dotykowego. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednym akcencie, czyli wcięciu przy górnej krawędzi ekranu, gdzie umieszczono przedni aparat, który jest jednocześnie odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy, czyli jeden ze sposobów na odblokowanie telefonu. Według opinii użytkowników system ten działa dobrze i radzi sobie nawet w sytuacji, gdy użytkownik ma okulary. Nie oznacza to jednak, że jest bezbłędny – zdarza mu się bowiem czasem nie rozpoznać właściciela. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Podsumowując wygląd i design iPhone’a X, trzeba podkreślić również najwyższą jakość użytych materiałów i wysoką jakość wykonania. Zagorzali zwolennicy Apple’a mogą poczuć się trochę rozczarowani faktem, że projektanci przygotowali telefon zgodny z aktualnymi trendami, zamiast stanąć nieco „w poprzek” mody i zaproponować coś całkowicie autorskiego. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że iPhone X jest jednym z najciekawszych pod względem wizualnym telefonów na rynku.
Suche dane techniczne nie mówią wszystkiego o możliwościach i wydajności iPhone’a X
Spojrzenie na techniczny opis iPhone’a X w żaden sposób nie oddaje tego, jak bardzo wydajny jest to telefon. Prawda jest natomiast taka, że Apple nigdy nie rywalizowało na bezwzględne wartości parametrów, a stawiało na innowacyjne i wydajne rozwiązania oraz wyjątkową optymalizację. IPhone X wyposażony jest w najnowszą odsłonę autorskiego procesora Apple, czyli A11 oraz 3 GB pamięci RAM. Jak telefon działa w praktyce? Absolutnie bezbłędnie, płynnie, a korzystanie z niego to czysta przyjemność. iPhone X nie dostaje zadyszki, nawet gdy w tle otwartych jest wiele aplikacji. Potwierdzają to benchmarki, w których najnowszy i najpotężniejszy smartfon Apple’a pozostawia konkurencję w tyle. Można więc z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że w momencie premiery iPhone X był najwydajniejszym telefonem na rynku. Smartfon ten jest również kolejnym dowodem na wyjątkowe umiejętności inżynierów Apple’a. Suche parametry nie mówią bowiem wszystkiego o tym modelu, a dodatkowo, bez problemu można znaleźć telefony, które „na papierze” wyglądają na mocniejsze, a w rzeczywistości działają gorzej.
Możliwości multimedialne iPhone’a X
iPhone X wyposażony jest w wyświetlacz o rozmiarze 5,8 cala i rozdzielczości 2436×1125 pikseli. Uwagę zwraca przede wszystkim bardzo dobre odwzorowanie kolorów – barwy są naturalne, nieprzesadnie żywe, a dodatkowo oprogramowanie pozwala dostosować jakość wyświetlania do panujących warunków – trudno jednak uznać to za rewolucję, bo inni producenci telefonów również stosują takie rozwiązania. Telefon posiada też standardowe w dzisiejszych czasach dwa aparaty fotograficzne – przedni o rozdzielczości 7 Mpx oraz tylny o dwóch obiektywach o rozdzielczości 12 Mpx, ale różnych ogniskowych (wyposażone są również w czteropunktową diodę doświetlającą). Jak sprawują się te aparaty? Bez wątpliwości można o nich powiedzieć, że są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku. Zwłaszcza tylne obiektywy pozwalają na wykonanie zdjęć o bardzo wysokiej ostrości i liczbie szczegółów, również w nocy. iPhone X daje również szerokie pole do popisu miłośnikom kręcenia filmów. Warto szczególnie zwrócić uwagę na możliwość nagrywania materiałów wideo w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę, a także w rozdzielczości FullHD w 240 klatkach na sekundę. Daje to bardzo ciekawy efekty, ale konkurencja, Sony Xperia czy Samsung, oferują nagrywanie w HD nawet w 960 klatkach na sekundę. Do dyspozycji użytkowników oddano także szereg możliwości personalizowania i upiększania zdjęć filtrami i różnymi nakładkami. Na koniec jedno zdanie o dźwięku – jest to klasa sama w sobie, a szczególną uwagę zwracają donośne głośniki stereo w zamontowane na obudowie, które bez słuchawek pozwalają słuchać ulubionej muzyki w naprawdę dobrej jakości. W tym miejscu trzeba jednak przypomnieć, że telefon nie jest wyposażony w wyjście mini jack, więc nie można podłączyć do niego tradycyjnych, przewodowych słuchawek. Można podłączyć je za pośrednictwem przejściówki, którą wkłada się w wejście USB lub używać słuchawek bluetooth. Do przechowywania multimediów i aplikacji udostępniono pamięć wbudowaną, w ofercie są dwie wersje – 64 i 256 GB. Pamięci nie można rozszerzyć za pomocą kart pamięci.
iPhone X – świetny telefon, ale…
Do tej pory opis iPhone’a X brzmi jak niekończąca się lista pochlebstwa i króciutka lista niedociągnięć. Prawda jest jednak taka, że zakup tego telefonu wcale nie jest sprawą tak bardzo jednoznaczną. Zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę, która nawet u najzagorzalszych fanów marki spowodowała szersze otwarcie oczu. Apple wycenił bowiem swoje urządzenie na 999 dolarów, w polskiej dystrybucji można go kupić za niecałe 5000 zł.
Osoby, które posiadają wcześniejszy model, czyli iPhone’a 7 z pewnością nie czują jeszcze potrzeby zmiany telefonu, bo ten wciąż jest jednym z topowych smartfonów. Rozważać zakup iPhone’a X mogą na pewno użytkownicy jeszcze starszych produktów Apple’a. Dla nich przesiadka na najnowszy i najbardziej wydajny model na pewno będzie wręcz rewolucją. Mogą oni jednak rozważyć też zakup słabszego, ale tańszego o ponad 1500 zł, iPhone’a 8. Zostać przy starym modelu, wybrać iPhone’a X czy iPhone’a 8? Na to pytanie każdy fan marki Apple musi poszukać odpowiedzi sam.