Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jaki smartfon wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przed zakupem telefonu
Postawić na świetny wyświetlacz, dużo GB pamięci RAM czy dobry aparat? Podpowiemy Ci, jaki smartfon wybrać i jaki telefon sprawdzi się najlepiej w zależności od Twoich potrzeb. Prześledź z nami parametry, które należy wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jaki telefon kupić.
Jaki telefon kupić? Ekran i rozdzielczość
Ekran i rozdzielczość to podstawowe parametry, które wpływają nie tylko na wielkość smartfona, ale także na wygodę korzystania z urządzenia i jakość wyświetlanego obrazu.
Jeśli często pracujesz na smartfonie, korzystasz z zaawansowanych programów, często oglądasz filmy i grasz, smartfon z dużym ekranem może być dobrym wyborem – zapewni Ci komfort, a wszystkie treści będą doskonale widoczne.
Łatwo zauważyć, że smartfony ewoluują w kierunku coraz większych ekranów o przekątnej powyżej 6 cali – sprawdź modele z dużym ekranem w naszej ofercie.
Xiaomi Redmi 10C ‒ niedrogi smartfon z ekranem 6,71”
Jeśli cenisz kompaktowe smartfony, które można nosić nawet w niedużej kieszeni i bez problemu obsługiwać jedną dłonią, wybierz model z ekranem poniżej 6 cali. Taki telefon będzie też idealny jako sprzęt dla dziecka czy seniora.
Przeczytaj też: Mały smartfon ‒ zobacz, który kompaktowy telefon do 6 cali warto wybrać >>
Pamiętaj, że telefony w naszym sklepie możesz kupić z abonamentem i bez abonamentu – także na wygodne raty 0%.
Przy wyborze telefonu zwróć też uwagę na rozdzielczość ekranu. Im więcej wyświetlanych pikseli, tym obraz jest bardziej szczegółowy.
Najlepiej sprawdzi się rozdzielczość Full HD+ z 2520 x 1080 pikselami. Full HD ma z kolei 1920 x 1080 pikseli, a HD to 1280 x 720 pikseli.
Pamiętaj również o technologii wyświetlacza – zobacz, czym się różnią.
LCD (Liquid Crystal Display)
Jest to ekran ciekłokrystaliczny. Aby świecić i wyświetlać odpowiednie barwy, musi być zbudowany z kilku warstw (m.in. polaryzatorów i warstwy ciekłych kryształów, które przepuszczają i zmieniają polaryzację światła).
Tego typu ekrany są grubsze niż te wykonane w technologii OLED i AMOLED. Są też od nich jaśniejsze. Obraz wyświetlany na ekranie LCD jest wyraźny nawet w pełnym słońcu.
Kiedyś dominowała starsza technologia LCD – TFT LCD, a obecnie unowocześniona IPS LCD (zapewnia więcej kolorów i ich lepsze odwzorowanie). Jest ona wykorzystywana m.in. w podstawowych modelach iPhone’ów (pod nazwą Retina).
Xiaomi Redmi 9A z ekranem 6,53″ IPS LCD, rozdzielczość HD+
OLED (Organic Light-Emitting Diode)
Ekran jest złożony z diod, które samodzielnie emitują światło. Tego typu wyświetlacze bardzo dobrze odwzorowują kolory i zapewniają idealną czerń (aby osiągnąć tę barwę, piksel po prostu wygasa).
W porównaniu do ekranów LCD wyświetlacze OLED-owe są bardziej energooszczędne. Zapewniają też większy kontrast, ale mniejszą jasność. Są cieńsze i elastyczne, dlatego znajdują zastosowanie m.in. w składanych smartfonach.
W iPhone’ach możesz znaleźć ekrany Super Retina – to udoskonalona technologia OLED.
Sprawdź ofertę iPhone’ów w Orange
AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode)
To udoskonalona technologia OLED z aktywną matrycą. Zapewnia lepszą jakość obrazu, szybszy czas reakcji i wyższą częstotliwość odświeżana obrazu. Ekrany AMOLED-owe są też bardziej energooszczędne.
Technologia ta jest cały czas rozwijana, dlatego w niektórych smartfonach wykorzystano np. ekrany Super AMOLED lub Dynamic AMOLED – zapewniają lepszą jakość obrazu w świetle słonecznym niż standardowy AMOLED. Dynamic AMOLED bardzo dobrze ogranicza też emisję szkodliwego dla oczu światła niebieskiego.
Samsung Galaxy A53 5G z ekranem 6,5″ Super AMOLED, rozdzielczość FHD+
Szybka łączność z internetem
To obecnie jedno z głównych zadań smartfonów – zapewnić nam szybki dostęp do treści w internecie. Jaki telefon do internetu wybrać? Jeśli chcesz, żeby strony ładowały się szybko, a filmy nie zacinały, zwróć uwagę na kilka parametrów.
Najczęściej korzystasz z internetu w ramach danych komórkowych (w abonamencie lub ofercie na kartę)? Wybierz smartfon, który obsługuje sieć 4G LTE, LTE Advanced lub 5G.
Masz starszy model telefonu albo starą kartę SIM i korzystasz z internetu 3G? Nie zapewni Ci on optymalnych prędkości np. do oglądania filmów.
Pamiętaj też, że sieć 3G jest powoli wyłączana na całym świecie, a wykorzystywane przez nią częstotliwości są przeznaczane na poprawę sieci 4G LTE. W Orange Polska proces ten rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do końca 2025.
Jeśli na telefonie częściej korzystasz z Wi-Fi, wybierz model, który obsługuje Wi-Fi 5 lub 6 (EEE 802.11 ac lub ax). Pamiętaj jednak, że prędkości są też zależne od tego, z jakiej oferty internetu korzystasz – jeśli chcesz mieć naprawdę szybkie Wi-Fi w domu i udostępniać je na inne sprzęty, m.in. smartfon, wybierz światłowód.
Przeczytaj też: Chcesz mieć szybki internet w telefonie? Zobacz, jaki smartfon do internetu wybrać >>
Xiaomi Redmi Note 11 Pro z obsługą sieci 5G i Wi-Fi 5
Dobry aparat – jaki smartfon wybrać?
Jaki telefon pozwoli robić świetne zdjęcia i kręcić klipy wideo ze stabilizacją obrazu? Liczba Mpix i obiektywów w smartfonach rośnie, ale jak wybrać telefon, który będzie robić najlepsze zdjęcia? Oprócz rozdzielczości na jakość fotografii wpływa także autofokus, jasność obiektywu czy stabilizacja obrazu przydatna podczas kręcenia filmów.
Można wyróżnić także poszczególne rodzaje obiektywów: szerokokątny do robienia zdjęć dużych obiektów i panoram czy teleobiektyw do przybliżania. Przydatne są także tryby portretowe, ułatwiające ekspozycję pierwszego planu oraz tryby nocne, pozwalające robić jaśniejsze i wyraźniejsze zdjęcia po zmroku. Aparaty w nowoczesnych smartfonach są coraz częściej wspierane sztuczną inteligencją, która pomaga dobrać najlepszy kadr.
W budżetowych telefonach najczęściej można nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD. Zaawansowane smartfony premium pozwalają natomiast na kręcenie klipów wideo w 4K, a nawet 8K!
Przeczytaj też: Najlepsze telefony do 2000 zł – które warto wybrać? >>
Smartfon Samsung Galaxy S23 z dobrym aparatem
Procesor w smartfonie – który wybrać?
Kilka aplikacji w tle, złożone programy, płynne działanie systemu – na te czynniki wpływa liczba rdzeni i rodzaj procesora. Jaki telefon kupić biorąc pod uwagę procesor? Można wyróżnić kilka rodzajów układów: Qualcomm Snapdragon, MediaTek czy autorskie procesory Bionic od Apple i Exynos Samsunga.
Jeśli zależy Ci na niezawodnym działaniu telefonu, zwróć uwagę na procesory Apple A15 Bionic, Snapdragon 888 i Gen 1 lub 2 – można uznać je za najbardziej wydajne. Oglądanie filmów w jakości Full HD i granie w gry z rozbudowaną grafiką nie będzie problemem.
Przeczytaj też: Snapdragon, Bionic, Kirin, Exynos – porównanie procesorów w smartfonach >>>
Ile pamięci RAM?
W parze z procesorem idzie pamięć RAM. Te dwa elementy specyfikacji wpływają na to, jak płynnie i szybko będzie działać telefon. Im więcej pamięci RAM ma smartfon, tym bardziej jest wielozadaniowy – możesz bez problemu używać jednocześnie kilka złożonych aplikacji.
Podstawowa pamięć, niezbędna do płynnego działania smartfona przy kilku programach, to 2 GB. W smartfonach ze średniej półki cenowej można znaleźć głównie 4 GB RAM-u, które umożliwiają komfortową pracę na kilku aplikacjach.
Bardziej wymagający użytkownicy powinni postawić na telefony z 6-12 GB pamięci operacyjnej, które pozwolą nie tylko na świetne działanie systemu, ale także na przechowywanie wielu plików, dokumentacji, zdjęć, klipów wideo i instalację licznych aplikacji.
Sprawdź smartfony w sklepie Orange – wybierz najlepszy dla siebie >>