Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak działa internet światłowodowy, czyli wszystko o FTTH
Pod nazwą FTTH kryje się światłowód, czyli najnowocześniejsza technologia, dzięki której ultraszybki internet jest dostarczany do domów i firm. Sieć światłowodowa w Polsce nieustannie się rozwija, dzięki czemu coraz więcej gospodarstw znajduje się w zasięgu najszybszego internetu. Na czym opiera się działanie FTTH? Jak długo są w stanie przetrwać kable światłowodowe i w czym tkwi fenomen internetu światłowodowego?
W jaki sposób działa światłowód?
Działanie internetu światłowodowego opiera się na zjawisku całkowitego, wewnętrznego odbicia. Światło, które trafia do rdzenia światłowodu, zostaje tam uwięzione na zawsze – wszystko dlatego, że rdzeń jest otoczony specjalnym płaszczem, którego współczynnik załamania jest mniejszy od współczynnika załamania rdzenia. W miejscu, w którym rdzeń i płaszcz się ze sobą stykają, dochodzi do całkowitego, wewnętrznego odbicia światła, wskutek czego fala odbita ma te same parametry, co fala padająca. W tym przypadku bez znaczenia jest to, ile razy dojdzie do odbicia światła w drodze między nadawcą a odbiorcą.
Ponieważ nie wymyślono materiału idealnego, światło, które porusza się w światłowodzie, ulega ciągłym zaburzeniom – najczęściej dochodzi do zjawiska tłumienia, które polega na utracie mocy optycznej, wywołanej przez niedoskonałą konstrukcję światłowodu. Opisywane wady mogą powstawać już na etapie produkcji, gdy pojawiają się mankamenty w strukturze szkła lub znaczne różnice w jego gęstości. Często także zostają wprowadzone bezpośrednio do wyprodukowanego światłowodu, podczas jego układania. By zapewnić jak najlepszą możliwość przysyłania sygnału świetlnego, w światłowodach bardzo często stosuje się wzmacniacze optyczne. To właśnie one powodują, że zasięg światłowodów sięga tysięcy kilometrów, (bez użycia wzmacniaczy, byłoby to jedynie 50-100 km).
Kable światłowodowe – jak długą są w stanie pracować?
Kable światłowodowe są projektowane w taki sposób, by mogły pracować przez ok. 40 lat. Jednak warto zaznaczyć, że włókno szklane, z którego się składają, może przewodzić światło nawet przez wiele tysięcy lat, o ile warstwy ochronne, które je otaczają, pozostaną szczelne. Na skrócenie żywotności rdzenia wpływają różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą dostać się do jego wnętrza, szczególnie wtedy, gdy on sam ulegnie uszkodzeniu. To, przez ile lat światłowód będzie w stanie bezawaryjnie działać, jest zależne nie tylko od tego, w jakiej kondycji będą kable, ale też od poprawności działania wszelkich innych urządzeń występujących w sieci. Zawsze są one należycie zabezpieczone, jednak istnieje ryzyko przypadkowego lub celowego uszkodzenia, np. podczas prac ziemnych. Szacowana żywotność kabli światłowodowych oraz możliwość ich uszkodzenia powoduje, że czas pracy zakopanego w ziemi światłowodu wynosi od 20 do 25 lat.
Internet światłowodowy – niezawodny, ultraszybki, najnowocześniejszy
Internet światłowodowy pod wieloma względami przewyższa tradycyjne łącza. Jakie cechy powodują, że światłowody stanowią najatrakcyjniejszą ofertę internetu stacjonarnego?
- Ultraszybkość
Pobieranie danych z ultraszybką prędkością to najważniejsza zaleta światłowodów. Wysyłanie dużych załączników, oglądanie filmów w jakości 4K czy nawiązywanie wysokiej jakości połączeń wideo jeszcze nigdy nie było tak proste, szybkie i komfortowe.
- Stabilność
Połączenie uzyskiwane za pośrednictwem światłowodu zawsze utrzymuje się na tym samym poziomie, a odczuwalna prędkość internetu jest jednakowa dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, ile osób w danym momencie korzysta z Wi-Fi.
- Niezawodność
Sygnał dostarczany przez światłowody jest zawsze na tym samym poziomie – na jego jakość nie mają wpływu ani zakłócenia elektromagnetyczne, ani niekorzystne warunki pogodowe, takie jak porywisty wiatr, zamieć śnieżna czy ulewny deszcz.
- Bezawaryjność
Internet światłowodowy jest bezusterkowy, a dzieje się tak dlatego, że sygnał, który jest przesyłany między nadawcą a odbiorcą, nie przechodzi przez żadne dodatkowe urządzenia, jak np. wzmacniacz sygnału. Tym samym droga, którą ma do przebycia sygnał światłowodowy, została skrócona do minimum.
- Nowoczesność
Światłowody to jedno z najświeższych i jednocześnie najnowocześniejszych odkryć technologicznych, które nieustannie się rozwija. To właśnie dzięki światłowodom użytkownicy mogą pobierać kilkugigabajtowe pliki w kilkanaście sekund czy oglądać film w jakości 4K, nie martwiąc się przy tym o to, że co kilka minut będzie się buforował.
- Rozwojowość
Światłowody to przedsięwzięcie z ogromnym potencjałem. Orange do końca 2020 roku planuje dostarczyć ultraszybki internet do 5 milionów gospodarstw. Tak szybki rozwój spowoduje, że jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw internetu z prędkością światła.
Światłowody to technologiczna przyszłość. Te nowoczesne łącza umożliwiają korzystanie z sieci w najszybszy i najbardziej komfortowy sposób. Ciągły rozwój światłowodów to zapowiedź zmian, jakie szykują się nie tylko w stosunku do internetu, ale też tradycyjnych mediów, takich jak telewizja, telefonia czy radio.