Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak ograniczyć czas spędzany ze smartfonem? Z technologii warto korzystać rozsądnie
Współczesne smartfony mają potężne możliwości, oferują wiele udogodnień i zapewniają niekończący się strumień rozrywki i bodźców. Niepostrzeżenie można się w tym zatracić, warto więc próbować zachować umiar. Samo mocne postanowienie o cyfrowym detoksie może nie wystarczyć. Doradzamy, jakie są skuteczne sposoby, by ograniczyć czas przed ekranem.
Połowa użytkowników smartfonów spędza przed ich ekranem ponad 3 godziny dziennie, 1/4 sprawdza telefon co 5 minut w ciągu dnia. Te liczby robią wrażenie i mogą niepokoić. Długie godziny poświęcone przeglądaniu social mediów i graniu w mobilne gry, czy kompulsywne sprawdzanie nowych powiadomień z komunikatorów – to wszystko nie sprzyja naszej produktywności, uważności i kondycji psychicznej. Coraz więcej osób ma tego świadomość i na różne sposoby, np. za pomocą specjalnych aplikacji, stara się ograniczać czas spędzony przed ekranem telefonu. Co więcej, obecnie nawet producenci smartfonów do tego zachęcają i wprowadzają odpowiednie, często bardzo pomysłowe, rozwiązania pomagające w walce z nadmiernym korzystaniem z urządzeń mobilnych.
Przeczytaj też: Od jakiego wieku telefon dla dziecka? Mamy kilka wskazówek
Kontrolowanie czasu przed ekranem
Najprościej byłoby po przyjściu do domu po pracy wyłączyć smartfona i schować go do szuflady. Inną możliwością jest zakup prostego telefonu bez dostępu do internetu. Takie radykalne rozwiązania to jednak wylewanie dziecka z kąpielą – urządzenia mobilne służą przede wszystkim do komunikacji, nie ma potrzeby się od niej zupełnie odcinać. Z pomocą przychodzą nam narzędzia kontrolujące czas przed ekranem.
Użytkownicy urządzeń Apple z systemem iOS mają do dyspozycji funkcję „Czas przed ekranem”, posiadacze smartfonów z Androidem mogą skorzystać z aplikacji „Cyfrowa równowaga”. Wystarczy je włączyć w ustawieniach telefonu, by analizowały naszą aktywność. Dzięki temu możemy w formie okresowych raportów ustalić, jak często i jak długo używamy różnych aplikacji, ile powiadomień otrzymujemy oraz ile razy sprawdzamy telefon lub go odblokowujemy. Wyniki, które zobaczymy na ekranie, mogą nas skłonić do większej rozwagi w korzystaniu z telefonu. Wtedy możemy włączyć limity i czasową blokadę dla konkretnych aplikacji, które za bardzo nas pochłaniają. Czas spędzony z Facebookiem, jak i Instagramem można sprawdzić również w menu ustawień tych serwisów, gdzie jest także możliwość ograniczenia liczby powiadomień.
W skupieniu pomaga też włączenie trybu „nie przeszkadzać”, szczególnie przydatny w nocy, jak i podczas seansu w kinie czy wizyty w teatrze – telefon będzie zachowywał łączność, ale nie będzie nas informował dźwiękiem ani wibracjami o nowych połączeniach czy wiadomościach.
Przeczytaj też: Jak sprawdzić, które aplikacje dla dzieci są bezpieczne?
Pomysłowe rozwiązania od Google’a
Użytkownicy Androida od niedawna moją dostęp do nowych, nietypowych rozwiązań, mogących pomóc w ograniczaniu czasu przed ekranem smartfona. W ramach platformy Digital Wellbeing Experiments firma Google zaprezentowała i udostępniła w Sklepie Play za darmo eksperymentalne narzędzia, takie jak:
- ScreenHive – dzięki temu narzędziu na ekranie zobaczymy licznik czasu, pokazujący dokładnie, jak długo korzystamy ze smartfona.
- Envelope – to bardziej ciekawostka przeznaczona tylko dla użytkowników smartfonów Google Pixel 3a, niemniej jednak godna uwagi. W aplikacji znajduje się plik PDF, który należy wydrukować, a następnie złożyć z niego kopertę. Umieszczamy w niej telefon i od tej chwili mamy dostęp tylko do funkcji wybierania numeru i robienia zdjęć.
Kontrola rodzicielska w telefonie
Dużym wyzwaniem dla współczesnych rodziców jest odpowiednie dozowanie swoim dzieciom kontaktu z nowymi technologiami. Są liczne rozwiązania pozwalające na ograniczenie najmłodszym czasu spędzanego przed ekranem, jak i dostępu do wybranych aplikacji i stron przeznaczonych do dorosłych. Kontrola rodzicielska telefonu jest możliwa dzięki:
- Bezpieczne Dziecko w Sieci – to kompleksowa usługa Orange, umożliwiająca zainstalowanie na 4 urządzeniach dzieci, a także na smartfonie rodzica, specjalnej aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Pozwala na ustawienie limitów czasowych w korzystaniu z internetu, jak i całego urządzenia, zablokowanie dostępu do stron internetowych i programów nieodpowiednich dla najmłodszych, czy generowanie raportów o aktywności dziecka (w tym listy stron przez nie odwiedzanych, którą możesz przejrzeć). Aplikacja Bezpieczne Dziecko w Sieci działa w pełni na urządzeniach z Androidem i częściowo na sprzęcie z systemami iOS
Blokada rodzicielska – Android i iOS (iPhone/iPad)
Podstawowe możliwości kontroli rodzicielskiej w smartfonie dają odpowiednie ustawienia systemu operacyjnego:
- użytkownicy iPhone’ów i iPadów w funkcji „Czas przed ekranem” mogą skorzystać z opcji „Ograniczaj treść i prywatność”, która na urządzeniu dziecka pozwala zablokować lub ograniczyć wybrane aplikacje i funkcje, jak również dostęp do niepożądanych stron internetowych i sklepu z aplikacjami
- posiadacze niektórych urządzeń z systemem Android (wszystkie z „czystą” wersją, stosowaną m.in. w smartfonach Motorola) w menu „Ustawienia” mogą wybrać opcję „Użytkownicy”. Tu można dodać „Profil z ograniczonym dostępem”, którego nie można wyłączyć bez podania hasła. Dziecko z aktywowanym takim profilem może nie mieć dostępu do wybranych aplikacji, w tym przeglądarki internetowej.
Przeczytaj też: Akcesoria do pokoju dziecięcego