Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak sprawdzić prędkość internetu? Test szybkości łącza internetowego
Jeszcze do niedawna na zbuforowanie średniej jakości filmu trzeba było czekać kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt minut. Dziś, wraz z rozwojem technologii informatycznej, szybkość internetu znacznie wzrosła, a coraz popularniejsze łącza światłowodowe umożliwiają komfortowe oglądanie filmów w najwyższej jakości 4K. Jak sprawdzić prędkość internetu stacjonarnego? Można to zrobić w kilku prostych krokach.
Od czego zależy prędkość internetu?
Prędkość, z jaką użytkownik będzie mógł pobierać i wysyłać dane w sieci, jest uzależniona od wielu czynników. Na najwięcej jest narażony internet mobilny, który bardzo często może nie działać poprawnie, chociażby przez problemy z zasięgiem czy zakłóceniami wywołanymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
W przypadku Wi-Fi znaczne pogorszenie odbioru sygnału jest odnotowywane, gdy w bliskim sąsiedztwie znajduje się inna sieć Wi-Fi. Nie bez znaczenia jest również liczba osób korzystających w tym samym momencie z dostępu do sieci – im więcej użytkowników, tym jakość sygnału będzie gorsza.
Wyjątek stanowi łącze światłowodowe, w którym nie są odnotowywane straty sygnału nawet w przypadku, gdy wiele osób korzysta jednocześnie z sieci.
Warto również zaznaczyć, że szybkości internetu oferowane przez operatora nie są prędkościami wiążącymi. Dostawcy często posługują się sformułowaniami np. „do 100 Mb/s”, co oznacza, że 100 Mb/s to maksymalna prędkość internetu, jaką może uzyskać klient, a to, jaką prędkość uda mu się ostatecznie uzyskać, uzależnione jest od szeregu zewnętrznych czynników, o których pisaliśmy wyżej.
Jak prawidłowo sprawdzić prędkość internetu?
Prędkość odbieranego sygnału internetowego można sprawdzić samodzielnie za pomocą serwisów internetowych, które bezpłatnie oferują tego rodzaju usługę (speedtest). Przed rozpoczęciem pomiaru warto zastosować się do kilku dobrych praktyk, dzięki którym uzyskany wynik będzie wiarygodny.
1. Połączenie za pośrednictwem modemu
Sprawdzając prędkość internetu stacjonarnego, warto podłączyć komputer bezpośrednio do modemu. Dobrze jest do tego celu użyć przewodu dostarczonego w oryginalnym zestawie. Takie połączenie będzie stabilne i niczym niezakłócone, dlatego otrzymane wyniki będą najbardziej wiarygodne.
2. Wyłączenie aplikacji
Przed rozpoczęciem testu należy wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje, które obciążają łącze i mogą mieć negatywny wpływ na wynik pomiaru (chodzi tu przede wszystkim o programy typu firewall oraz antywirusy). Dobrze jest również wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu.
3. Tylko jeden użytkownik
W czasie przeprowadzania testu z internetu nie powinni korzystać inni użytkownicy podłączeni do sieci za pośrednictwem Wi-Fi.
4. Parametry sprzętu
Wynik testu w dużej mierze jest uzależniony od parametrów oraz wydajności sprzętu, który jest używany do łączenia z siecią. W przypadku pomiarów poprzez połączenie bezprzewodowe Wi-Fi duże znaczenie ma nie tylko standard karty sieciowej, ale też umiejscowienie routera czy chociażby zakłócenia wywoływane przez sieci z najbliższego otoczenia.
5. Ilość powtórzeń
Dla uzyskania wiarygodnego wyniku pomiar prędkości internetu warto przeprowadzić trzy lub cztery razy, w kilkuminutowych odstępach, ostatecznie uśredniając otrzymane wyniki. Podczas testów najlepiej pozamykać wszystkie pozostałe zakładki w przeglądarce, wtedy wynik będzie bardziej rzetelny.
Test prędkości internetowego łącza można przeprowadzić na stronach wielu serwisów. Taką opcję umożliwia również na swojej stronie Orange.
Test szybkości internetu – charakterystyczne parametry
Po wykonaniu testu prędkości łącza internetowego na ekranie komputera prezentowane są rezultaty. Uzyskany wynik jest przedstawiany w na podstawie trzech parametrów: ping, download i upload. Co oznaczają poszczególne pojęcia?
- Ping to czas, w jakim użytkownik otrzymuje odpowiedź od serwera po wysłaniu zapytania przez przeglądarkę. Ping powinien być jak najniższy, co będzie oznaczało, że opóźnienie jest niewielkie.
- Download to pobieranie. Pokazuje maksymalną szybkość, z jaką użytkownik może pobierać dane z sieci oraz z jaką prędkością wczytywane są strony internetowe.
- Upload to wysyłanie. Prezentuje maksymalną szybkość, z jaką użytkownik jest w stanie wysyłać dane na serwer, np. wrzucać do sieci wideo.
Światłowód – technologia przyszłości
Multimedia rozwijają się w zaskakująco szybkim tempie. Zwiększa się nie tylko liczba oferowanych w sieci danych, ale też ich jakość. Żeby w pełni komfortowo z nich korzystać, najlepiej łączyć się z internetem za pomocą ultraszybkich łączy światłowodowych. To technologia przyszłości, która umożliwia słuchanie muzyki w najwyższej jakości, oglądanie filmów 4K czy szybkie wysyłanie kilkugigabajtowych załączników. To komfortowe rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają osoby w każdym wieku, znudzone i poddenerwowane czasochłonnym buforowaniem plików czy często zrywanymi połączeniami.