Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w czasie burzy?
Sezon burzowy trwa w najlepsze. Jedni burze kochają, inni się ich obawiają. Niezależnie od tego, do której grupy należy, tak wyrażona potęga natury, choć piękna, bywa też bardzo niebezpieczna. I nie chodzi wyłącznie o nasze życie i zdrowie, ale także o sprzęt elektroniczny. Jak odpowiednio go zabezpieczyć? Przedstawimy Ci kilka prostych sposobów i rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi burzy.
Pioruny, grzmoty, błyskawice…
Pamiętasz jeszcze ze szkoły, czym jest piorun? To naturalne, bardzo silne wyładowanie elektryczne, które powstaje pomiędzy naelektryzowanymi chmurami, lub między chmurą burzową a ziemią. Zazwyczaj towarzyszą mu zjawiska dźwiękowe i świetlne, czyli grzmoty i błyskawice.
Czy burza może być groźna? Zdecydowanie tak. Niebezpieczne są same pioruny, a także towarzyszące burzy zjawiska meteorologiczne, jak choćby silny wiatr. Porażenie piorunem bardzo często jest śmiertelne, ale wyładowania atmosferyczne mogą powodować także pożary, uszkadzać budynki czy ich instalacje.
Czy wiesz, że jedno uderzenie pioruna to nawet 125 mln woltów, czyli ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia 100-watowej żarówki przez ponad 3 miesiące?
Fakty i mity o burzy
- Czy telefony naprawdę przyciągają pioruny?
Nie. To mit. Zapamiętaj: sieć komórkowa i smartfony nie ściągają piorunów, co wielokrotnie sprawdzili naukowcy. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe jest na tyle niewielkie, że rażenie piorunem ze smartfonem w ręku zdarza się raczej przypadkowo i to w momencie, gdy zaistnieją inne sprzyjające okoliczności.
- Czy to prawda, że metal przyciąga pioruny?
Znowu nie. To także mit, więc gdy nadciąga burza, nie musisz w pośpiechu pozbywać się paska z metalową sprzączką czy wyrzucać z torebki niewielkich, metalowych przedmiotów. Pamiętaj jednak, że długie, metalowe obiekty, np. płoty, szyny czy łańcuchy (często spotykane w górach) mogą być przewodnikiem dla uderzającego pioruna, a zatem – jeśli będziesz ich dotykać, nie unikniesz porażenia.
- Czy podczas burzy trzeba odłączyć sprzęt od zasilania?
Tak, to akurat prawda. Samo wyłączenie elektroniki może nie wystarczyć. Dlaczego należy wypiąć urządzenia z gniazdka elektrycznego? Już jedno uderzenie pioruna może spowodować spięcie, które uszkodzi wiele podpiętych do niego urządzeń. Piorunochron chroni budynek, ale nie sprzęt – o ten zadbać musisz Ty.
Przeczytaj też: Jaki wodoszczelny smartfon wybrać? Propozycje smartfonów odpornych na wodę i pył
Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny podczas burzy?
W jaki sposób piorun może dostać się do Twoich sprzętów elektronicznych? Za pomocą instalacji (elektrycznej, telefonicznej, a nawet telewizji kablowej), do których są podpięte, a które są dobrymi przewodnikami elektryczności. Co więcej, piorun nie musi nawet uderzyć bezpośrednio w linię elektroenergetyczną, by zniszczyć podłączone do niej urządzenia – wystarczy, że uderzy w jej pobliżu.
Zastanawiasz się teraz, po co w takim razie w budynkach montuje się piorunochrony? Mają one uniemożliwić przedostanie się ładunku przez dach. Niestety, to nie wystarczy, by ochronić sieć energetyczną, a więc także elektronikę w całym budynku.
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy
Lepiej dmuchać na zimne. Kiedy nadciąga burza, najbezpieczniejszym sposobem na ochronę komputera, telewizora, modemu, dekodera i innych urządzeń domowych jest wyłączenie ich z sieci. Tylko takie rozwiązanie da Ci pewność, że ze sprzętom nie stanie się nic złego.
Jak chronić instalację elektryczną w czasie burzy?
By urządzenia elektryczne (router, modem, sprzęt RTV, komputer) były bezpieczne w czasie wyładowań atmosferycznych istotne są prawidłowo wykonane instalacje:
- odgromowa (tzw. piorunochron),
- elektryczna, wyposażona w ochronnik przepięciowy (klasy B lub C).
Przeważnie nie masz wpływu na działanie takich instalacji, ani na to, jakie dokładnie zostały użyty w Twoim budynku. Jednak, jeśli chcesz zapewnić swoim urządzeniom elektrycznym dodatkową ochronę, możesz zainstalować ochronnik przepięciowy klasy D (typu 3) na zakończeniu listwy elektrycznej, bezpośrednio przy urządzeniu, które chcesz zabezpieczyć.
Jak podczas burzy chronić linię telefoniczną?
Najczęstszą przyczyną uszkodzeń modemów są przepięcia od strony linii telefonicznej. Do prawidłowego zabezpieczenia potrzeba:
- filtra antyprzepięciowego portu DSL (kupisz go w internecie lub w sklepach ze sprzętem elektrycznym) – pamiętaj, by spełniał normę PN-EN 61643-21,
- podłączenia przewodu uziemiającego (żółto-zielony przewód urządzenia) do uziomu (czyli przewodu chroniącego instalację elektryczną).
Jak chronić dekodery w czasie burzy?
Przede wszystkim odłącz urządzenie od zasilania i wyłącz antenę. Jeśli nie chcesz tego robić za każdym razem, gdy rozpęta się burza, zastosuj ogranicznik przepięć (zadbaj o to, by spełniał normę PN-EN 61643-21). Podobnie jak filtr antyprzepięciowy, możesz go kupić w internecie lub w sklepach ze sprzętem elektrycznym.
Przeczytaj także: Najlepszy router do domu – sprawdź nasze propozycje
Zapamiętaj: jeśli chcesz mieć pewność, że w czasie burzy elektronika nie zostanie uszkodzona, odłącz urządzenia od prądu, bo nawet najlepsze i najdroższe ochronniki czy listwy przeciwprzepięciowe nie ochronią w pełni sprzętów przed uszkodzeniem spowodowanym przez wyładowanie atmosferyczne.
Zobacz, co o ochronie sprzętu przed burzą mówią nasi specjaliści z Orange Ekspert:
W Orange dbamy o naszych klientów, dlatego informujemy ich o ewentualnym zagrożeniu burzowym i przypominamy o odłączeniu sprzętu od prądu w czasie wyładowań atmosferycznych.