Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak zaktualizować system Android i iOS?
Najnowsza wersja systemu operacyjnego zapewni Ci większe bezpieczeństwo, a do tego może wyeliminować błędy w działaniu telefonu. Sprawdź, jak zaktualizować Androida lub iOS na Twoim smartfonie.
O czym warto pamiętać przed aktualizacją system operacyjnego telefonu?
Aktualizacja systemu to setki megabajtów, a często nawet gigabajty danych. Jeśli nie masz do dyspozycji dużej paczki GB, np. w abonamencie komórkowym, i nie chcesz pomniejszać swojego transferu danych komórkowych, zaplanuj aktualizację systemu podczas połączenia z siecią Wi-Fi.
Weź też pod uwagę, że aktualizacja może potrwać nawet około 30 minut, dlatego:
- nie zaczynaj jej, gdy potrzebujesz w tym czasie skorzystać z telefonu,
- jeżeli bateria ma poniżej 30%, na wszelki wypadek podłącz urządzenie do ładowania.
Przeczytaj również: iOS vs. Android – porównanie systemów operacyjnych smartfonów od Apple’a i Google’a
Jak zaktualizować system Android w telefonie?
Żeby zaktualizować system Android, wejdź w Ustawienia smartfona. Opcja aktualizacji systemu – zależności od producenta urządzenia, może być nazwana np. System, O telefonie, Oprogramowanie itp.
Jeśli nie możesz jej znaleźć, kliknij pasek wyszukiwania lub lupę, a następnie wpisz albo „aktualizacja systemu”.
Gdy wejdziesz już w odpowiednią zakładkę, zobaczysz informację o dostępności aktualizacji lub ewentualnie opcję Sprawdź aktualizacje. Jeśli jest nowa wersja systemu, wystarczy wyrazić zgodę na jej pobranie i zainstalowanie.
W zakładce powinna być też opcja automatycznego sprawdzania aktualizacji – gdy jest włączona, telefon wyświetla Ci powiadomienia o dostępności nowej wersji Androida. Możesz ją rozpocząć od razu po wyświetleniu komunikatu lub zaplanować na dowolną godzinę.
Przeczytaj również: Android 11 i inne wersje. Poznaj najpopularniejszy mobilny system i jego historię
Jak zaktualizować iOS w iPhonie?
Samodzielna aktualizacja iOS również jest bardzo prosta. Najpierw otwórz Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia, a potem zaznacz Pobierz i zainstaluj. Jeśli na iPhonie brakuje wolnej pamięci, urządzenie zapyta Cię, czy może tymczasowo usunąć niektóre aplikacje, które zostaną przywrócone po aktualizacji systemu.
Możesz też pobrać oprogramowanie od razu (kliknij Zainstaluj) lub zlecić aktualizację w czasie, gdy nie korzystasz z telefonu (opcja opcję Później -> Zainstaluj dziś w nocy).
Podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem iPhone może sam poinformować Cię o dostępnej aktualizacji systemu. Gdy otrzymasz takie powiadomienie, zaznacz Zainstaluj. Jeśli nie dostajesz powiadomień, a chcesz je otrzymywać, wejdź w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia i włącz funkcję Uaktualnienia automatyczne (smartfon będzie pytał Cię o zgodę na instalację, gdy pojawi się nowe oprogramowanie).
Jest jeszcze jeden sposób, jak zaktualizować iPhone – przy pomocy MacBooka lub innego komputera. Szczegóły znajdziesz w artykule iOS – jak zaktualizować system operacyjny marki Apple?
Przeczytaj również: iOS – najważniejsze cechy i możliwości mobilnego systemu operacyjnego Apple
Dlaczego warto zmienić wersję Androida/iOS na nowszą?
Wiesz już, jak zaktualizować Androida lub iOS. Czemu jednak w ogóle warto to regularnie robić?
Przede wszystkim aktualizacja zwiększa ochronę urządzenia przed atakami hakerskimi i złośliwym oprogramowaniem, które mogą doprowadzić do utraty wrażliwych danych. W kolejnych wersjach systemu producenci starają się bowiem usunąć wykryte luki w zabezpieczeniach.
Aktualizacje usuwają również drobne błędy w oprogramowaniu telefonu, co może zwiększyć płynność działania sprzętu i komfort korzystania z zainstalowanych na nim aplikacji.
Ponadto nowszy system to większa funkcjonalność i gwarancja dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki aktualizacjom możesz więc także wydłużyć żywotność smartfona.
Przeczytaj też: Czy trzeba robić aktualizację w telefonie? Zdecydowanie! Sprawdź, dlaczego >>