Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak zrobić zdjęcia nocne smartfonem – poradnik dla miłośników fotografii nocnej
Aparaty w telefonach, nawet tych ze średniej półki, robią coraz lepsze zdjęcia, szczególnie w naturalnym, dziennym świetle. Jednak jeśli chodzi o zdjęcia nocne (lub przy słabszym oświetleniu), nie wszystkie modele smartfonów radzą sobie tak dobrze. Często wynika to z parametrów wbudowanego aparatu i jego oprogramowania, ale wprawny użytkownik jest w stanie poprawić jakość nocnych zdjęć, jeśli zastosuje się do kilku prostych wskazówek.
Zdjęcia nocne – poszukaj w ustawieniach trybu nocnego
Większość nowoczesnych smartfonów oferuje w oprogramowaniu różne tryby robienia zdjęć, które automatycznie dobierają parametry aparatu do warunków, w jakich ma zostać wykonane zdjęcie. Tryb nocny jest dostępny między innymi w telefonach takich jak Xiaomi Mi 10T Lite 5G, OPPO A73 czy Samsung Galaxy S21 5G.
W trybie nocnym aparat zwykle robi kilka zdjęć w różnych ustawieniach i automatycznie nakłada je na siebie. Najczęściej kolejne zdjęcia mają inaczej ustawioną przesłonę aparatu, czyli wpuszczają mniej lub więcej światła na matrycę. Dzięki temu, jeśli oprogramowanie i sam aparat na to pozwalają, zdjęcie wychodzi nieco jaśniejsze i bardziej szczegółowe.
Niestety efekt nie zawsze jest spektakularny – często na takich zdjęciach pojawiają się szumy, czyli wyraźne zmiany jasności widoczne na jednolitej powierzchni, które wyglądają, jakby była ziarnista. Robiąc zdjęcia w trybie nocnym, trzeba też pamiętać, że należy nieco dłużej niż zwykle utrzymać smartfon w jednej pozycji, nie ruszając ręką, aby zdjęcie było ostre i nieporuszone. Dlatego też najlepiej byłoby, gdyby miłośnicy nocnych zdjęć smartfonem rozważyli używanie do tego statywu.
Przeczytaj też: Telefony z najlepszym aparatem do selfie – jaki model wybrać?
Manualne ustawienia do nocnych zdjęć
Jeśli tryb nocny nie będzie oferował odpowiedniej jakości zdjęć nocnych, warto samodzielnie spróbować ustawić aparat tak, aby zdjęcia wykonywane przy słabym oświetleniu były lepsze. Spośród parametrów, które mają na to największy wpływ, trzeba wymienić:
- czas naświetlania – im dłuższy, tym więcej światła pada na matrycę i zdjęcie jest jaśniejsze, trzeba jednak pamiętać, że długi czas naświetlania oznacza również większą trudność w uchwyceniu dynamicznych sytuacji, bo zdjęcie będzie wyglądało na poruszone; najlepsze zdjęcia nocne wykonane z dłuższym czasem naświetlania to na przykład nocne pejzaże miasta.
- czułość ISO – czyli czułość na światło, pozornie im większa, tym lepiej, w praktyce nie zawsze tak jest, choćby przy zdjęciach nocnych, gdzie występuje na przykład punktowe, mocne źródło światła. Wtedy zbyt wysoka czułość może sprawić, że zdjęcie w obrębie wspomnianego źródła będzie prześwietlone, ale mogą też pojawić się szumy. Lepiej ustawić mniejszą czułość i dłuższy czas naświetlania. W takim wypadku trzeba być jednak pamiętać, że przy takich ustawieniach nie uda się nam zrobić zdjęć dynamicznych.
- samowyzwalacz – jeśli zdjęcia wykonuje się ze statywu, warto korzystać z funkcji samowyzwalacza. Dzięki temu unikniemy poruszenia na zdjęciu. W tym celu warto ustawić samowyzwalacz na 5 sekund, nacisnąć migawkę, puścić telefon i poczekać na wyzwolenie migawki. Przy długim czasie naświetlania nawet najmniejszy ruch może wpłynąć na ostrość zdjęcia.
Przeczytaj też: Tanie telefony z dobrym aparatem – modele smartfonów do 1000 zł
Wpływ na jakość nocnych zdjęć może mieć też format zapisu. Dobrym pomysłem jest korzystanie z formatu RAW, czyli formatu bezstratnego. Dzięki temu zdjęcie nie jest w żaden sposób automatycznie kompresowane – ma lepszą jakość i łatwiej je obrabiać. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zajmie zdecydowanie więcej (nawet kilkakrotnie więcej) miejsca w pamięci telefonu.
Nocna fotografia – o tym warto pamiętać
Jakość zdjęć nocnych zależy przede wszystkim od klasy aparatu w smartfonie i jego oprogramowania, ale trzeba też pamiętać, że również wybór kadru przez użytkownika ma na to wpływ. Trzeba pamiętać, że:
- aparat w smartfonie ma o wiele mniejszą czułość na światło niż ludzkie oko – jeśli miejsce oświetlone jest jedynie na przykład poświatą księżyca, nasze oko może widzieć je jako całkiem jasne, ale zdjęcie wyjdzie bardzo ciemne. Zawsze warto zatem szukać mocniejszego i bliżej umieszczonego źródła światła.
- aparaty w smartfonie, zwłaszcza w trybie automatycznym, potrzebują nieco więcej czasu, aby złapać ostrość, dlatego wykonanie zdjęcia w nocy, na którym chce się uchwycić ruch lub dynamiczną sytuację, może być trudne, a zdjęcie wyjdzie poruszone. O wiele lepiej jest próbować nocą zrobić zdjęcia bardziej statyczne lub pozowane.
Zdjęcie bez trybu nocnego i zdjęcie w trybie nocnym
Smartfon do zdjęć nocnych – który wybrać?
Ogólnie rzecz biorąc, smartfony wciąż mają pewne problemy z nocną fotografią. Jak jednak wybrać najlepszy model do tego rodzaju zdjęć? W pewnym uproszczeniu, ale bliskim prawdy można powiedzieć, że smartfony, które oferują najlepszą jakość zdjęć w ogóle, robią również najlepsze zdjęcia nocne. Przygotowaliśmy zestawienie smartfonów z najlepszymi aparatami i modele, które się w nim znajdują, z całą pewnością bardzo dobrze poradzą sobie z nocną fotografią. Szczególnie warto wyróżnić jednak wyższe modele marek OPPO (np. OPPO Reno4 Pro 5G), Xiaomi (Xiaomi Mi 11 5G i Xiaomi Mi 10T Pro 5G), Samsung (Samsung Galaxy S21+ 5G i Samsung Galaxy S20 Ultra 5G), czy Apple (iPhone 12 mini i iPhone 12 Pro Max).