Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Kamera IP – monitoring w Twoim domu
Dzięki kamerze IP w każdej chwili możesz sprawdzić, co dzieje się w Twoim domu. Wystarczy, że masz przy sobie urządzenie z dostępem do internetu. W roli kamery możesz także wykorzystać telefon. Jak sprawdza się takie rozwiązanie?
Kamera IP – jak działa?
Domowy monitoring wcale nie musi być skomplikowanym systemem. Prostym, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem są kamery IP, które za pomocą sieci Wi-Fi lub kabla sieciowego łączą się z routerem. Obraz z takiej przesyłany jest drogą internetową. Dzięki temu możesz oglądać go na żywo na innym urządzeniu – komputerze, tablecie czy smartfonie. Do tego celu możesz użyć zwykłej przeglądarki www. W pasku adresu wystarczy wpisać numer IP przypisany do kamery sieciowej, z której korzystasz. Dostęp do transmisji chroniony jest hasłem – dzięki temu tylko Ty i wybrane przez Ciebie osoby mają dostęp do podglądu monitoringu. Warto pamiętać o tym, by zmienić fabryczne hasło na własne – zwiększy to Twoje bezpieczeństwo.
Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro
Przeczytaj też: Co to jest adres IP i jak go sprawdzić?
Zdalny podgląd jest także możliwy poprzez specjalną aplikację stworzoną przez producenta danej kamery. Urządzenia tego rodzaju mają niekiedy głośnik i mikrofon, mogą więc służyć do dwustronnej komunikacji, a co za tym idzie – do wideorozmów z domownikami. Jeśli szukasz sprawdzonej i wszechstronnej kamery IP, zwróć uwagę na Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro i zestaw kamer Eufy Security Smart Home (2 kamery + stacja bazowa).
Zestaw kamer Eufy Security Smart Home (2 kamery + stacja bazowa)
Przeczytaj też: Co to jest inteligentny dom i dlaczego warto na niego postawić?
Monitoring IP – do czego można go wykorzystać?
Monitoring sieciowy daje ogromne możliwości. Niezależnie od tego, gdzie akurat przebywasz ‒ w pracy, na służbowym wyjeździe czy na wakacjach – masz dostęp do podglądu na żywo. Kamery sieciowe znajdują szerokie zastosowanie. Mogą być używane nie tylko do monitorowania pomieszczeń ‒ modele dostosowane do pracy w warunkach zewnętrznych umożliwiają nadzorowanie podwórka, parkingu czy garażu.
Producenci kamer IP dołączają do swoich urządzeń oprogramowanie, które zwiększa ich funkcjonalność i umożliwia m.in. zapisywanie nagrań na dysku twardym lub w chmurze. Dzięki temu możesz archiwizować nagrania i w razie potrzeby wrócić do materiału z konkretnego dnia. Bardziej zaawansowane modele wysyłać powiadomienia na Twój telefon, np. jeżeli wykryją w domu ruch nieznajomą twarz lub gdy wbudowany mikrofon zarejestruje dźwięk alarmu.
Zaawansowane kamery, które sprawdzą się jako część domowego monitoringu IP, to kamera wewnętrzna Netatmo Welcome NSC01-EU, a także zewnętrzna kamera Netatmo Presence.
Kamera wewnętrzna Netatmo Welcome NSC01-EU
Przeczytaj też: Monitoring domowy ‒ jak działają bezprzewodowe kamery wewnętrzne i zewnętrzne?
Smartfon jako kamera IP?
W roli kamery IP możesz wykorzystać także swój telefon. Z oczywistych powodów takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w warunkach wewnętrznych. Aby zamienić smartfona w kamerę sieciową, musisz zainstalować na nim odpowiednie oprogramowanie (np. aplikację IP WebCam). Po właściwym skonfigurowaniu aplikacji telefon będzie transmitował obraz rejestrowany przez wbudowaną kamerę, a Ty będziesz mógł oglądać go na innym urządzeniu. Aby było to możliwe, telefon musi być cały czas połączony z internetem. Warto pamiętać o tym, że kamera mocno obciąża baterię – z tego powodu smartfon powinien być podpięty do zasilania lub powerbanku. W przeciwnym razie po kilku godzinach najprawdopodobniej rozładuje się i wyłączy.
Przeczytaj też: Telefony z dobrą baterią – poznaj kilka propozycji
Smartfon jako kamera IP sprawdzi się jako rozwiązanie tymczasowe – np. gdy potrzebujesz monitoringu na krótki czas lub po prostu chcesz wypróbować to rozwiązanie. Wykorzystanie smartfona jako kamery IP pozwoli Ci uniknąć dodatkowych wydatków związanych z zakupem kamery sieciowej. Nie można zapominać jednak, że kamera w telefonie pod wieloma względami ustępuje profesjonalnym kamerom IP, które nierzadko wyposażone są w czujniki ruchu czy diody IR, które umożliwiają nagrywanie w ciemności.
Przeczytaj też: Chcesz mieć szybki internet w telefonie? Zobacz, jaki smartfon do internetu wybrać