Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Ładowarka indukcyjna do telefonu. Jakie ma zalety i jak wybrać odpowiednią?
Ładowarki indukcyjne to rozwiązanie, z którym zapomnisz o zrywającej się końcówce kabla, za długim lub zbyt krótkim przewodzie… i o kablu ogólnie. Wygląda niepozornie: jak elegancka podstawka pod kubek. A robi ogromne wrażenie: umożliwia bezprzewodowe ładowanie telefonu poprzez indukcję elektromagnetyczną. Po prostu kładziesz na niej smartfon – i go ładuje. Brzmi świetnie, ale jaka ładowarka indukcyjna jest najlepsza?
Ładowarki indukcyjne to game… charger
Ładowarki indukcyjne są zaskakującym rozwiązaniem. Kable stały się już niemal stałym elementem wyposażenia każdego domu i biura, praktycznie nas otaczają. Okablowanie telewizora, komputera stacjonarnego, laptopa, AGD, lamp wolnostojących, wiatraków, telefonów, modemów… od dekad wszędzie są jakieś przewody. I być może właśnie dlatego, że zajmują coraz więcej naszej przestrzeni osobistej, wykonaliśmy kolejny technologiczny krok do przodu: ładowarki indukcyjne.
Ładowanie bezprzewodowe rośnie na popularności i staje się dostępne dla coraz większej liczby różnych sprzętów. Znamy już stacje dokujące przeznaczone robotom sprzątającym, a także te do laptopów. Ładowarki indukcyjne to jednak coś zupełnie innego, bo wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Obejrzyj : Orange prezentuje ładowarkę bezprzewodową WG
We wnętrzu ładowarki indukcyjnej do telefonu znajduje się zwinięty przewód – cewka nadawcza, dookoła której tworzy się pole elektromagnetyczne (gdy przepływa przez nią prąd). Z kolei w smartfonie: cewka odbiorcza indukująca prąd z tego pola. Efektem jest bezprzewodowe, indukcyjne ładowanie telefonu, który kładzie się po prostu na ładowarce, tak, jak kubek na podstawce.
Do korzystania z ładowarki indukcyjnej potrzebny jest oczywiście smartfon, który obsługuje tę technologię.
Najważniejsze zalety ładowarek indukcyjnych do telefonów
Co sprawia, że indukcyjna ładowarka może podnieść Twój komfort korzystania z telefonu? Znaleźliśmy kilka istotnych zalet tego rozwiązania:
- Brak przewodu – większość korzyści wynikających z użytkowania ładowarki indukcyjnej do telefonu wynika właśnie z bezprzewodowości ładowania. Szczególnie że niektóre modele działają w sposób podobny do powerbanka: mogą gromadzić określoną ilość energii i wówczas sama ładowarka indukcyjna też nie musi być podłączona do gniazdka w trakcie pobudzania smartfonu do życia. A to rozwiązuje problem szukania kontaktu w miejscu publicznym, np. w restauracji czy autobusie.
- Ogromna prostota użytkowania – po prostu kładziesz telefon na ładowarce indukcyjnej. I tyle. Bez sprawdzania, który z podłączonych do przedłużacza kabli do ten z odpowiednią wtyczką, bez przeciągania przewodu albo pilnowania, żeby domowy zwierzak nie ostrzył zębów na złączu.
- Uniwersalne zastosowanie – najbardziej popularnym standardem ładowania w przypadku ładowarek indukcyjnych do telefonów jest Qi, technologia wykorzystywana na całym świecie. Dzięki temu jedna ładowarka może być kompatybilna z wieloma różnymi smartfonami, smartwatchami i innymi urządzeniami obsługującymi ładowanie indukcyjne.
- Design – wtyczkę z kablem ciężko nazwać estetyczną, a co dopiero stanowiącą element wystroju. No chyba, że serwerowni. Ładowarki indukcyjne mocno zyskują na tym polu. Są zazwyczaj minimalistyczne i eleganckie, niewielkie i płaskie jak mały talerzyk albo pionowe, jak stojak na telefon. Mogą zatem stać się stylowym akcesorium do pokoju czy biura!
Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać?
Wybraliśmy najważniejsze parametry, które warto brać pod uwagę podczas porównywania tych urządzeń, by stwierdzić, jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza spośród dostępnych:
- Kompatybilność – czyli absolutna podstawa: ładowarka indukcyjna musi być zgodna z modelem smartfonu. Możesz wybrać model przeznaczony do konkretnej marki telefonów (np. Apple MagSafe Charger dla iPhonów) albo uniwersalny, ze standardem Qi, jeśli smartfon będzie z nim współpracował.
- Dostępność akumulatora – funkcja dodatkowa, dzięki której ładowarka indukcyjna do telefonu będzie działać jak powerbank. Wspominaliśmy o tym wcześniej: możesz „naładować ładowarkę” i później używać jej dosłownie bezprzewodowo, a więc ładować telefon bez podpinania ładowarki do sieci.
- Kształt – płaskie ładowarki indukcyjne sprawdzą się w przypadku osób, które planują często zabierać je ze sobą na miasto czy w podróż. Łatwo zmieszczą się wówczas do kieszeni w torebce czy plecaku. Z kolei te pionowe pełnią równocześnie funkcję podstawki pod telefon, co jest szczególnie wygodne dla osób używających często smartfonu w pracy. Można również zdecydować się na ładowarkę indukcyjną 2 w 1, czyli z rozkładaną podstawką: to najbardziej uniwersalna spośród tych opcji.
- Natężenie ładowania – im wyższe natężenie, tym szybszego ładowania telefonu można się spodziewać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, jak wysokie natężenie może odebrać smartfon, w związku z czym wracamy do kompatybilności urządzeń.