Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Laptop czy tablet? A może laptop 2 w 1?
Laptopy 2 w 1, konwertowalne lub hybrydowe – wszystkie te określenia dotyczą tego samego typu urządzeń, czyli laptopów, które mogą służyć również jako tablety. Posiadają możliwości i wydajność tradycyjnych komputerów przenośnych, ale w razie potrzeby można obsługiwać je za pośrednictwem dotykowego ekranu, a nawet odłączyć klawiaturę, dzięki czemu stają się jeszcze poręczniejsze i bardziej mobilne. Na jakiej zasadzie działają laptopy 2 w 1 i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Laptop hybrydowy a konwertowalny – czym się różnią?
Laptopy 2 w 1 to ogólna nazwa urządzeń, które łączą w sobie tablet i przenośny komputer. Można je jednak podzielić jeszcze na dwie dodatkowe podkategorie, które odnoszą się do konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych. Chodzi o:
- laptopy hybrydowe – to laptopy z odpinaną klawiaturą. Najczęściej są mniejsze (maksymalnie 13 cali) i znacznie lżejsze od modeli konwertowalnych. Mogą mieć też mniejszą wydajność niż tradycyjne laptopy, choć nie jest to regułą i zależy przede wszystkim od ceny. Są droższe od tabletów oraz laptopów o podobnych parametrach;
- laptopy konwertowalne – to urządzenia, w których nie można odłączyć ekranu od klawiatury, choć najczęściej można obrócić je o 360 stopni i złożyć na płasko lub postawić w formie przypominającej namiot. Są dostępne w różnych rozmiarach, nawet 15-17 cali. Ich wydajność jest zbliżona do tradycyjnych laptopów w podobnej cenie.
Przeczytaj też: Niedrogi laptop może być dobry – podpowiadamy, jak wybrać przenośny komputer w atrakcyjnej cenie
Podsumowując, można stwierdzić, że laptopy hybrydowe są bliższe tradycyjnym tabletom, konwertowalne natomiast – zwykłym laptopom.
W zależności od potrzeb można zatem wybrać urządzenie bardziej mobilne lub nieco bardziej stacjonarne. Warto pamiętać też o tym, że praca na większym dotykowym ekranie jest wygodniejsza i bardziej precyzyjna.
Dla wygody można stosować też specjalny rysik, który dodawany jest do wielu modeli laptopów 2 w 1. Można kupić go też osobno.
Przeczytaj też: Tani laptop do domu – poznaj laptopy Techbite
Laptop jak tablet – jak z niego korzystać?
Tradycyjny laptop dostosowany jest do obsługi myszką, ewentualnie touchpadem – do wielkości kursora dostosowane są ikony i buttony.
Jeśli jednak wybór padnie na laptop 2 w 1 z systemem operacyjnym Windows 10, można przełączyć go w tryb tabletu. Co się zmienia?
- Ikony i funkcje menu Start zmieniają się w wygodne do obsługi i duże kafelki.
- Wszystkie aplikacje systemowe domyślnie otwierają się w trybie pełnoekranowym.
- Uruchomione aplikacje zamyka się przeciągnięciem w dół ekranu, a nie „x” w rogu ekranu.
- Niektóre programy (na przykład pakiet Office) zmieniają swój interface, aby lepiej dopasować go do obsługi dotykowej.
To tylko kilka z najważniejszych zmian, które występują w trybie tabletu laptopów 2 w 1 z systemem Windows 10.
Przeczytaj też: Zewnętrzna klawiatura, myszka, słuchawki z mikrofonem – jakie akcesoria do laptopa wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa 2 w 1?
Aby laptop 2 w 1 zapewniał komfort pracy, powinien być przede wszystkim wyposażony w dysk SSD – dzięki temu będzie uruchamiał się w zaledwie kilka sekund. Rozsądnym minimum rozmiaru takiego dysku jest 128 GB.
Ważna jest także wydajność – za tę odpowiadają przede wszystkim procesor oraz ilość pamięci operacyjnej RAM. Konkretny wybór zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.
Osoby, które chcą korzystać z laptopa 2 w 1 do przeglądania internetu, korzystania z programów biurowych, oglądania filmów czy słuchania muzyki powinny postawić na 4-6 GB RAM-u i procesor Intel Celeron, i3 lub AMD Atom.
Użytkownicy, którzy oczekują najwyższej wydajności, na przykład do obróbki multimediów lub programów do projektowania 3D, powinni postawić na zdecydowanie mocniejsze podzespoły – co najmniej 8 GB RAM-u i procesor Intel i5 lub i7 albo najmocniejsze procesory z rodziny AMD, czyli Ryzen.
Przeczytaj też: Historia laptopa w skrócie. Od 30 ton do 1 kilograma
Laptop 2 w 1 z ekranem dotykowym – ile kosztuje?
Cena laptopa 2 w 1 uzależniona jest przede wszystkim od wybranych podzespołów. Najmniej zaawansowane urządzenia kosztują mniej niż 1000 zł, zaś najbardziej wydajne i zaawansowane to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy.
Dzięki tak dużej rozpiętości cen każdy będzie z pewnością w stanie dobrać urządzenie idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i budżetu.
A może tablet jak laptop?
Warto też zwrócić uwagę na inne rozwiązanie – tablet z możliwością podpięcia klawiatury i rysika.
Takim sprzętem jest m.in. nowy iPad Air, który został wyposażony w procesor M1, czyli taki, jaki jest wykorzystywany w najnowszych laptopach i komputerach Apple. To gwarantuje niezwykłą wydajność i moc.
Do tabletu możesz podłączyć m.in. klawiaturę Magic Keyboard i rysik Apple Pencil, aby praca była jeszcze bardziej komfortowa.
Z doczepianej klawiatury w etui możesz też skorzystać w przystępnym cenowo tablecie techbite SmartBoard 10 LTE.
Wymagający użytkownicy mogą też korzystać z tabletów Samsung Galaxy Tab S8 z szybkim procesorem, obsługą sieci 5G, wysoką częstotliwością odświeżania i możliwością używania rysika i klawiatury – to tylko niektóre z jego atutów.
Za sprawą technologii Samsung Dex tablet może zamienić się w niemal pełnoprawny komputer z touchpadem po podłączeniu do zewnętrznego ekranu.
Przeczytaj też: Tablet czy laptop – co wybrać?