Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Najpopularniejsze zagrożenia w internecie – zobacz, na co uważać
Internet jest narzędziem pracy, nauki, a także źródłem rozrywki. Oferuje wiele możliwości, ale i zagrożeń. Co to phishing, spear phishing czy ransomware? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najpopularniejsze zagrożenia w internecie oraz dowiedz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci.
Zagrożenia w sieci
Z roku na rok rośnie liczba niebezpieczeństw w sieci. Niestety – tracimy przez to nasze wrażliwe dane, dokumenty i pieniądze.
Źródło: Raport CERT Orange Polska za rok 2023
Phishing – jedno z największych zagrożeń w internecie
Przestępcy podszywają się w mailach, SMS-ach czy na komunikatorach pod znane firmy, urzędy, a nawet bliskie nam osoby.
Możesz np. dostać mail, który udaje wiadomość od kuriera. W mailu znajduje się z kolei link, pod którym masz dopłacić drobną kwotę do przesyłki. Link prowadzi jednak do strony, którą phisherzy wykorzystują do zbierania danych.
Poufne informacje hakerom udostępnia sama ofiara – przykładowo logując się do serwisu, który postrzega jako autentyczny i zweryfikowany.
Uzyskane poufne dane osobiste oszuści mogą wykorzystać do kolejnych przestępstw (np. dokonywania transakcji obciążających rachunki oszukanej osoby).
Dowiedz się więcej na temat phishingu >>
Spear phishing – spersonalizowany atak hackerski
Spear phishing to zaawansowana forma phishingu. Polega na dostosowaniu treści wysyłanej wiadomości do zainteresowań adresata – hakerzy robią przegląd profili społecznościowych potencjalnej ofiary i jeżeli znajdą informacje o jej zainteresowaniach, uwzględniają je w proponowanym linku/ załączniku.
Jeśli cyberprzestępca zweryfikuje, że dana osoba jest na przykład pasjonatem siatkówki, może umieścić te informacje w treści wysyłanego maila. Spear phishing polega na wybieraniu konkretnych „ofiar”.
Dobrze przeprowadzony, pogłębiony wywiad dotyczący danej osoby (to informacje zebrane z portali społecznościowych, stron pracodawcy), zwiększa skuteczność ataku.
Boisz się, że ktoś wykorzysta Twoje dane np. do zaciągnięcia pożyczki? Włącz usługę Zabezpiecz PESEL >>
Ataki DDoS
Kolejnym poważnym zagrożeniem w sieci są ataki DDoS (Distributed Denial of Service), czyli rozproszony atak odmowy usługi.
To forma cyberataku, w której wiele zainfekowanych komputerów jednocześnie wysyła ogromną ilość ruchu do serwera lub usługi, co prowadzi do jej przeciążenia.
W ten sposób blokowane są np. strony firm lub instytucji, które były celem ataku. Przestępcy mogą żądać od firm okupu za przerwanie ataku.
Skutki ataku DDoS mogą być poważne i prowadzić do strat finansowych i reputacyjnych dla firm.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie (ang. malware) to oprogramowanie stworzone w celu szkodzenia, zakłócania lub uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych.
Złośliwe oprogramowanie występuje pod wieloma postaciami, to m.in.:
- wirusy: samoreplikujące się programy, które infekują inne pliki; mogą np. uszkadzać lub usuwać dane z urządzenia, blokować klawiaturę czy wyświetlać różne informacje na ekranie,
- robaki: oprogramowanie, które działaniem przypomina wirusa, ale rozprzestrzenia się przez sieci komputerowe; usiłuje wysłać swoją kopię np. w e-mailu z zainfekowanym załącznikiem,
- trojan: program podszywający się pod legalne oprogramowanie, który otwiera drzwi innym zagrożeniom – po pobraniu może pobierać m.in. wirusy,
- ransomware: oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych i żąda okupu za ich odblokowanie; często ich celem są duże organizacje,
- spyware: programy zbierające dane o użytkownikach bez ich wiedzy – mogą m.in. monitorować zachowanie online.
Złośliwe oprogramowanie może prowadzić do utraty danych, kradzieży tożsamości oraz innych poważnych konsekwencji.
Jak unikać zagrożeń w internecie?
W sieci spędzamy coraz więcej czasu — szukamy niezbędnych informacji, uczymy się, pracujemy, korzystamy z różnych form rozrywki. Jak uniknąć zagrożeń w internecie? Oto kilka podstawowych zasad:
- uważaj na podejrzane wiadomości (maile, SMS-y), nie klikaj w linki z nieznanych źródeł, nie pobieraj i nie otwieraj nieznanych plików,
- bez potrzeby nie udostępniaj swoich prywatnych danych, np. nie zamieszczaj na Facebooku zdjęć, na których widoczny jest Twój numer PESEL,
- twórz silne hasła do serwisów społecznościowych, aplikacji bankowych czy serwisów streamingowych,
- aktualizuj oprogramowanie telefonu — za ich pomocą producenci wprowadzają m.in. zabezpieczenia chroniące przed najnowszymi zagrożeniami w internecie,
- instaluj programy antywirusowe, a w sieci Orange korzystaj z usługi CyberTarcza, która wykrywa zagrożenia i blokuje je, zanim dotrą do Twojego urządzenia. CyberTarczę możesz aktywować nawet na 3 urządzeniach.
Dzięki ochronie, jaką klientom Orange zapewnia CyberTarcza, w mniejszym stopniu narażasz się m.in. na wykradzenie Twoich loginów i haseł, numerów kont, zdjęć czy zablokowanie urządzenia z żądaniem okupu.