Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Netykieta, czyli jak zachować się w internecie?
Zasady netykiety czy prawa autorskie w internecie to zagadnienia, które warto znać, aby budować przyjazną komunikację w sieci. Wytłumaczymy Ci, co to jest netykieta i wskażemy zasady korzystania z internetu, których zawsze warto przestrzegać.
Co to jest netykieta?
Netykieta to zasady korzystania z internetu, które regulują komunikację w sieci – na portalach społecznościowych, forach internetowych i wszędzie tam, gdzie wchodzisz w interakcję z innymi użytkownikami.
Zasady netykiety są płynne i mogą się nieco różnić w zależności od grupy, społeczności, do której chcesz dołączyć. Warto jednak poznać ogólny zarys internetowego savoir-vivre, by komunikacja z innymi użytkownikami sieci była płynna i bezproblemowa.
Zasady netykiety
Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 zasad netykiety, które ułatwią Ci komunikację w internecie.
1. Przemyśl to, co udostępniasz w sieci
Zastanów się dwa razy, zanim wrzucisz jakiś post, filmik, zdjęcie czy napiszesz komentarz. Pomyśl nad jego wydźwiękiem, nad tym, jak udostępniane przez Ciebie treści mogą odebrać inni internauci. Jeśli chcesz udostępnić zdjęcie czy nagranie, na którym są Twoi znajomi, zapytaj ich o zdanie. To podstawowe zasady netykiety, których warto przestrzegać.
2. Dbaj o prywatność swoją i znajomych
Zastanawiasz się, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu? Chroń swoje dane i przemyśl, czy chcesz, aby Twoje profile w sieci były prywatne, czy może publiczne. Nigdy nie udostępniaj w internecie fragmentów umów i dokumentów. Jeśli chcesz pokazać fragment prywatnej konwersacji, powinieneś zasłonić (wymazać, zakreślić) imię, nazwisko, dane kontaktowe czy zdjęcie osoby, z którą pisałeś.
Nie chcesz, aby Twoje dane wyciekły? Twórz silne hasła składające się z dużych, małych liter, znaków specjalnych, liczb i zmieniaj je regularnie. Nie zapomnij też o odpowiednim programie antywirusowym.
Przeczytaj też: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi Orange, które Ci w tym pomogą >>
3. Komentuj kulturalnie i z szacunkiem
Możesz dzielić się swoimi opiniami i poglądami w internecie, rób to jednak z zachowaniem szacunku dla rozmówcy. Pamiętaj o zasadach netykiety – nie czuj się anonimowo i nie obrażaj innych użytkowników sieci, wyrażaj konstruktywne opinie. Zastanów się, czy faktycznie chcesz poświęcać wiele czasu na kłótnie i słowne przepychanki w komentarzach.
4. Nie spamuj (nie wysyłaj linków, fake newsów)
Pewnie zdarzyło Ci się szukać jakiejś informacji w internecie i trafić na nachalne linki sponsorowane zachęcające do zakupu danego produktu. Udostępnianie linków na grupach i forach nie jest mile widziane, szczególnie jeśli nie służą zdobywaniu wiedzy, a są nachalną reklamą niezwiązaną z tematyką społeczności. Szanuj innych użytkowników sieci i nie zasypuj ich licznymi reklamami.
Wystrzegaj się także rozpowszechniania fake newsów. W Twoje ręce wpadła zaskakująca wiadomość, szokujący artykuł? Postaraj się zweryfikować to źródło, zanim podasz link dalej.
Inna forma spamowania to flood, czyli regularne pisanie tych samych komentarzy na blogach i fanpage’ach, przykładowo zachęcając do odwiedzenia Twojej strony. Takie zachowania nie są przyjazną formą promocji.
Spamem jest także masowe wysyłanie maili do nieznanych odbiorców, którzy mogą być niezainteresowani udostępnianymi przez Ciebie treściami.
5. Prawa autorskie w internecie – pamiętaj o nich!
Jedne z podstawowych praw w internecie, to prawa autorskie. Udostępniając czyjeś zdjęcie, film, artykuł, infografikę, zawsze podawaj autora lub link do źródła. Nie przywłaszczaj sobie cudzych treści – to po prostu kradzież. Weryfikuj także, czy Twoje autorskie materiały nie są publikowane bez zezwolenia.
6. Pisz jasno i poprawnie
Jasne i zwięzłe komunikaty, które są pozbawione błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych czy merytorycznych, są na wagę złota. Pisząc komentarz, post czy artykuł, przeczytaj dokładnie tekst i zastanów się, czy będzie zrozumiały dla wszystkich. Prosty język usprawnia komunikację i znacznie ułatwia przyswajanie informacji.
7. CAPS LOCK, emotikony i formatowanie tekstu
Caps Lock i emotikony to przykłady na to, czego nie robić w internecie zbyt często. Jeśli tworzysz oficjalne komunikaty, udzielasz się i komentujesz treści na grupach specjalistycznych lub po prostu piszesz maile, staraj się zachować uniwersalny ton.
Nie pisz komunikatów caps lockiem, ponieważ jest to odbierane jako krzyk, podniesienie głosu. Chcąc zachować formalny ton wypowiedzi, nie nadużywaj emotikonów. Zwróć uwagę na formatowanie tekstu – pisząc maile, korzystaj z czytelnej czcionki bezszeryfowej, podkreślaj najważniejsze informacje i nie stosuj wielu kolorów czcionek.
8. Przestrzegaj zasad grupy społecznościowej, na której jesteś
Zasady netykiety mogą się nieco różnić w zależności od społeczności, której jesteś częścią. Grupy na Facebooku, fora tematyczne, czy inne miejsca służące do wymiany wiedzy, mają zazwyczaj określone zasady działalności, a w tym aktywności użytkowników.
Dołączając do jakiejś grupy, społeczności, dokładnie zapoznaj się z zasadami poprawnego tworzenia postów i komunikacji z uczestnikami. Często wątki tematyczne są segregowane za pomocą hasztagów – jeśli tworzysz post, powinieneś go odpowiednio oznaczyć, aby inni uczestnicy grupy mogli łatwo znaleźć interesujące ich treści.
Przykładowy fragment regulaminu grupy Zielone inspiracje na Facebooku
9. Unikaj kłótni i trollowania
Trolling to prowokacyjne dodawanie komentarzy, które głównie mają stanowić zaczepkę i w jakiś sposób obrażać odbiorcę. Takie treści najczęściej nie mają merytorycznego uzasadnienia, a głównym celem trollów jest wywołanie reakcji odbiorcy i stworzenie ogólnego poruszenia w sieci. Lepiej nie odpowiadać na bezpodstawne zaczepki i nie wchodzić w interakcję z internetowymi trollami.
10. Netykieta dla dzieci – zadbaj o bezpieczeństwo
Warto przedstawić zasady netykiety dzieciom. Najmłodsi także powinni poznać powyższe zasady korzystania z internetu. Jeśli obawiasz się o ich pierwsze kroki w sieci, możesz skorzystać na przykład z aplikacji Bezpieczne Dziecko w Sieci, która pozwoli Ci monitorować aktywność pociechy w internecie. Dzięki niej określisz, jakie treści i aplikacje są dostępne dla Twojego dziecka i ile czasu może spędzać w sieci.
Przeczytaj też: Jak sprawdzić, które aplikacje dla dzieci są bezpieczne? >>