Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Nowa era komunikacji, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o RCS
Jeśli zastanawiasz się, czym jest RCS i czym różni się od tradycyjnych wiadomości tekstowych, jesteś we właściwym miejscu. Wyjaśnimy nie tylko, co to jest RCS, jakie możliwości oferuje, ale także pokażemy, jak można z niego korzystać.
Czym jest RCS — Rich Communication Services?
RCS (Rich Communication Services) to zaawansowany system wiadomości tekstowych, który miał swoją premierę w 2007 roku i rok później został przejęty przez GSMA (GSM Association – międzynarodowa organizacja handlowa zrzeszająca wszystkich operatorów na całym świecie). Jest to technologia, która z powodzeniem może wyprzeć tradycyjne SMS-y i MMS-y, oferując znacznie więcej możliwości. To nowa era komunikacji, która nie tylko odmieni naszą codzienną wymianę informacji, ale może również wpłynąć na świat biznesu.
Jak RCS zmienia grę?
W przypadku RCS możesz wysyłać znacznie dłuższe wiadomości, z limitem do 100 MB (przypominamy, że standardowe wiadomości SMS to 160 znaków). Dzięki temu można również przesyłać różnego rodzaju pliki, takie jak wideo, obrazy w wysokiej jakości, wiadomości głosowe i GIF-y.
Przeczytaj także: Jak przenosić kontakty, SMS-y, zdjęcia i inne ważne dane na nowy telefon?
RCS oferuje również funkcje śledzenia statusu wiadomości, czatu grupowego oraz udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Daje to zupełnie nowy poziom komunikacji, znacznie bardziej zbliżony do tego, co oferują aplikacje jak WhatsApp czy Telegram.
Bezpieczeństwo w RCS
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, RCS również ma coś do zaoferowania. Wiadomości RCS działają na zasadzie end-to-end, podobnie jak w aplikacji WhatsApp i Telegram, co znaczy, że tylko nadawca i odbiorca mają dostęp do przesyłanych informacji. Dodatkowo RCS oferuje oficjalną weryfikację większych nadawców biznesowych, co dodatkowo zabezpiecza przed spamem i oszustwami.
Przeczytaj także: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi Orange, które Ci w tym pomogą
Jak aktywować RCS na swoim smartfonie?
Jeżeli chcesz skorzystać z RCS, są pewne kroki, które musisz podjąć. Przede wszystkim, musisz upewnić się, że Twój telefon wspiera tę technologię. Następnie wystarczy aktywować usługę czatu RCS w ustawieniach aplikacji. W tym celu:
- otwórz Wiadomości na swoim urządzeniu,
- w prawym górnym rogu kliknij swoje zdjęcie profilowe i wybierz Ustawienia aplikacji Wiadomości,
- kliknij Czaty RCS i włącz je.
To wszystko. Proste, prawda?
RCS a Apple
Apple ogłosiło, że pod koniec 2024 roku wprowadzi obsługę RCS w swoich urządzeniach iPhone. Wprowadzenie owego standardu w iPhone’ach umożliwi komunikację pomiędzy użytkownikami Androida i iOS przez RCS. Pomimo tego, Apple nie zamierza rezygnować z iMessage, która pozostanie głównym sposobem komunikacji między urządzeniami Apple. Komunikacja za pośrednictwem iMessage będzie możliwa, gdy oba urządzenia są podłączone do Internetu, natomiast komunikacja z urządzeniami Android będzie korzystać z RCS.
Przeczytaj także: Telefony od Apple – jak wyglądała ich historia i jak rozwijała się seria iPhone
Czy RCS to przyszłość komunikacji?
Znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak. Z czasem, możemy się spodziewać, że RCS stanie się standardem komunikacji na całym świecie. Jego wprowadzenie na smartfony z Androidem jest już zaawansowane i z biegiem czasu, więcej użytkowników będzie mogło cieszyć się nowymi możliwościami komunikacji.
RCS to niewątpliwie krok w stronę przyszłości komunikacji mobilnej. Z możliwościami znacznie wykraczającymi poza tradycyjne SMS-y i MMS-y, RCS ma potencjał, by stać się nowym standardem komunikacji, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Warto zatem śledzić rozwój tej technologii i korzystać z niej, jeżeli tylko mamy taką możliwość.
Czy wiesz, że w czerwcu 2023 r. ze standardu RCS korzystało już 12 mln Polaków?!