Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Nowinki technologiczne – czym zaskoczy nas rok 2021?
Nowy rok – nowe rozwiązania. Tempo rozwoju sprawia, że technologie zmieniają się na naszych oczach. Czego można spodziewać się w 2021 roku?
5G – technologia przyszłości
Rok 2021 może okazać się przełomowym etapem wdrażania 5G na terenie Polski. Sieć piątej generacji opracowana została jak następca standardu 4G LTE. Jedną z największych zalet technologii 5G jest jej prędkości, która umożliwia przesłanianie danych nawet 10 razy szybciej niż za pośrednictwem LTE. Sieć 5G, podobnie jak jej poprzednicy, dociera do odbiorców za pośrednictwem fal radiowych. Jak na razie klienci Orange mogą korzystać z 5G na częstotliwość 2100 MHz. Docelowa częstotliwości sieci 5G, którą pozwoli w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii, to 3,6 GHz (3,4 – 3,8 GHz). Są szanse, że w połowie 2021 roku zakończą się procedury prawne związane z przyznawaniem polskim operatorom dostępu do pasm 3,6 GHz. Cały proces został opóźniony z powodu wybuchu pandemii. Pozostaje trzymać kciuki za to, żeby tym razem wszystko się udało.
Przeczytaj też: Internet domowy 4G a 5G – najważniejsze różnice
Sieć 5G oferuje ogromne możliwości również użytkownikom telefonów komórkowych. Ta nowa technologia usprawni korzystanie z gier i aplikacji znajdujących się w chmurze, a nie w pamięci urządzenia. Umożliwi także jeszcze szybsze wysyłanie i pobieranie plików. Sieć piątej generacji zapewnia płynne odtwarzanie wideo w jakości 4K, a nawet 8K – te możliwości można wykorzystać zarówno podczas oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych, jak i podczas zdalnej nauki i służbowych wideokonferencji.
Przeczytaj też: Co to jest 5G i jak działa? >>
Co nowego na rynku smartfonów?
Nowy rok to także długo oczekiwane premiery telefonów. Co nas czeka? Wszystko wskazuje na to, że ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz, które pojawiły się na rynku 2020 roku, na stałe zagoszczą w nowych telefonach. Jak tę zmianę odczują użytkownicy? W porównaniu do standardowych wyświetlaczy, których częstotliwość odświeżania wynosi najczęściej 60 Hz, nowe wyświetlacze oferują płynniejszy, bardziej naturalny ruch obrazu. Wiadomo już, że w taki udoskonalony ekran jest wyposażony nowy flagowiec Xiaomi, czyli Xiaomi Mi 11. Chińska premiera odbyła się w grudniu 2020 roku, ale na polskim rynku smartfon pojawił się dopiero pod koniec lutego 2021 roku. Do użytkowników trafił telefon z 6,8-calowym ekran AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Po takie rozwiązanie sięgnął również Samsung. Nowe telefony z serii S – Galaxy S21, Galaxy S21+ oraz Galaxy S21 Ultra – również wyposażone zostały w wyświetlacze 120 Hz.
Przeczytaj też: Nowy Samsung Galaxy S21 5G – premiera. Czy się rożni od Galaxy S20? Który model wybrać?
Najprawdopodobniej jesienią tego roku odbędzie się także premiera iPhone’a 13. Pełne dane techniczne nowego telefonu Apple’a nie ujrzały jeszcze światła dziennego, ale portale branżowe huczą od plotek i spekulacji. Wśród nowinek technologicznych, które mogą trafić do użytkowników wraz z kolejnym iPhone’em, często wymieniany jest ekran ProMotion o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Według przewidywań najnowszy iPhone zostanie wyposażony w nawet 1 TB pamięci wewnętrznej. Być może doczekamy się usunięcia lub zmniejszenia wcięcia na przedni aparat, tzw. notcha. Już za parę miesięcy przekonamy się, ile prawdy zawarte jest w tych domysłach.
Przeczytaj też: Premiery telefonów 2021. Oto najlepsze smartfony w 2021 roku>>
Składane telefony – przyszłość czy ciekawostka?
Telefony ze składanymi ekranami cały czas czekają na swój moment. Pierwszy smartfon ze zginanym wyświetlaczem pojawił się na rynku już w 2019 roku – był nim Samsung Galaxy Fold. Telefon wzbudził ogromne zainteresowanie, ale jego konstrukcja nie była pozbawiona niedociągnięć, które poprawiono w modelu Samsung Galaxy Z Fold2.
Koreański gigant cały czas pracuje nad udoskonaleniem tej technologii. W 2021 roku do sprzedaży najprawdopodobniej trafią aż trzy nowe telefony Samsung ze składanym ekranem. Czekają nas nowe wersje Samsung Galaxy Z Flip oraz Samsung Galaxy Z Fold 3. Być może do sprzedaży trafi także Samsung Galaxy Z Flip FE, czyli tańsza wersja modelu Samsung Galaxy Z Flip.
Nad innowacyjnym rozkładanym ekranem pracuje także Oppo. Chiński producent chce wdrożyć rozwiązanie, którego jeszcze na rynku nie było. Ekran ma składać się w trzech punktach – dzięki temu użytkownik będzie miał do dyspozycji aż cztery moduły. Projekt robi wrażenie.
Jak taka technologia sprawdzi się w praktyce? Czy 2021 rok będzie przełomowy dla telefonów z rozkładanym ekranem? Czas pokaże. Jedno jest pewne: w najbliższych miesiącach miłośnicy nowych technologii nie będą się nudzili.
Przeczytaj też: Składane smartfony z elastycznym ekranem. Czy zginane wyświetlacze to przyszłość urządzeń mobilnych?>>