Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Oszczędzanie energii w domu – od czego zacząć, o czym pamiętać?
Oszczędzanie energii to ostatnio bardzo ważny temat. W oszczędzaniu energii pomoże Ci nie tylko wymiana najbardziej energochłonnych domowych sprzętów elektrycznych i elektronicznych na urządzenia energooszczędne, lecz przede wszystkim zmiana codziennych nawyków.
Oszczędzanie energii – dlaczego jest ważne?
Zanim dowiesz się, jak oszczędzać energię w domu, przypomnijmy krótko, dlaczego jest to ważne. Około 80% prądu w Polsce pochodzi ze spalania węgla. Oszczędność energii pomaga więc ograniczać emisje tlenków węgla (w tym CO₂), tlenków siarki, tlenków azotu i węglowodorów, które szkodzą środowisku. Mniejsze zużycie prądu to także korzyści dla domowego budżetu, które w przyszłości będą odczuwalne znacznie bardziej niż teraz.
Coraz wyższe cenny energii dodatkowo zachęcają do oszczędzania. Obecna sytuacja międzynarodowa, która wpływa bezpośrednio na globalny rynek energii, rosnące ceny importowanego do Polski węgla oraz spadająca opłacalność wydobycia w polskich kopalniach zmuszają do podjęcia zdecydowanych kroków. Koszty elektrowni węglowych rosną też w związku z koniecznością kupowania coraz droższych uprawnień do emisji CO₂.
Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu? >>
Jak oszczędzać prąd w domu?
Oszczędzenie energii polega przede wszystkim na ograniczaniu zużycia prądu przez sprzęt AGD i oświetlenie, a także telewizor, sprzęt audio i inne urządzenia elektroniczne. Jak skutecznie oszczędzać prąd? Pomogą Ci poniższe wskazówki.
Wybieraj sprzęt energooszczędny
- Wymiana żarówek na energooszczędne modele LED-owe przyniesie największą oszczędność energii, a inwestycja szybko się zwróci. Nowoczesnemu oświetleniu LED nie szkodzi częste wyłączanie i włączanie, pamiętaj więc, żeby gasić światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia.
Przeczytaj też: Inteligentne oświetlenie w Twoim domu >>
- Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD – a zwłaszcza lodówkę, pralkę lub zmywarkę – postaw na nowoczesne urządzenia energooszczędne.
- Ustaw lodówkę daleko od urządzeń wydzielających ciepło (np. grzejnik, kuchenka, zmywarka czy mikrofalówka) i co najmniej 10 cm od instalacji i ścian. Dopasuj temperaturę do stopnia wypełnienia lodówki i unikaj długiego i częstego otwierania urządzenia. Nie wstawiaj do lodówki ciepłych potraw, a w zamian rozmrażaj w niej zamrożone produkty, które wchłaniają ciepło.
- Kuchnia gazowa to większa oszczędność energii niż elektryczna. Bardziej ekonomiczna jest też płyta indukcyjna niż kuchnia ceramiczna. Obie stygną przez jakiś czas, więc możesz wyłączyć je jeszcze przed zakończeniem gotowania.
Zmień swoje nawyki na takie, które pozwalają na oszczędzanie energii
- Podczas korzystania z piekarnika nie należy go niepotrzebnie otwierać, warto za to stosować termoobieg. Jeśli to możliwe, stosuj niższą temperaturę, a wydłuż nieco czas pieczenia.
- Wykorzystaj pełną pojemność pralki i zmywarki. Gdy musisz wstawić mniejszą zawartość, ustaw odpowiedni program, jeśli urządzenie go oferuje. Wykorzystuj energooszczędne programy o niższej temperaturze i wyższym czasie trwania. Unikaj funkcji suszenia naczyń w zmywarce.
- Jeśli to możliwe gotuj potrawy pod przykryciem. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz (zarówno w czajniku elektrycznym, jak i w klasycznym czy w garnku).
- Zamiast prasować przed wyjściem to, co chcesz założyć, prasuj za jednym razem więcej ubrań, żeby zbyt często nie rozgrzewać żelazka.
- Podczas odkurzania reguluj moc pracy urządzenia, zwiększając ją do maksimum tylko wtedy, gdy na mniejszej mocy odkurzacz sobie nie radzi.
- Gdy przez dłuższy czas nie korzystasz z urządzeń takich jak telewizor, kino domowe, sprzęt audio, laptop, rutery i dekodery telewizyjne wyłącz je i odłącz od prądu, zamiast pozostawiać w trybie stand-by.
Przeczytaj też: Nowy sposób oznaczania energochłonności urządzeń AGD/RTV >>
Orange Energia – jak pomoże Ci oszczędzać na opłatach za prąd?
Oprócz zmniejszania niepotrzebnego zużycia prądu możesz też wybrać dostawcę energii, którego oferta zabezpieczy Cię przed znacznymi podwyżkami cen. W Orange Energia do końca 2022 roku masz gwarantowaną stawkę za kilowatogodzinę. W następnych latach cena prądu może wzrosnąć, ale tylko w stopniu, który określa bezpieczny mechanizm indeksowania stawki.
W Orange Energia możesz wybrać jeden z pakietów. Oferują one nie tylko atrakcyjne stawki, lecz także dodatkową bezpłatną pomoc fachowców w razie wystąpienia awarii domowej (w tym awarii urządzeń AGD, RTV i PC) w ramach miesięcznej opłaty za pakiet.
Co ważne, korzystając z oferty od Orange, masz pewność, że energia dostarczana do Twojego domu jest ekologiczna i pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych czyli OZE.
Przeczytaj też: Zielona energia od Orange – bo dbamy o ekologię >>
Do Orange Energia możesz dołączyć w każdej chwili, nawet jeśli od lat korzystasz z usług innego dostawcy energii.