Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Polacy w Premier League
Obecny sezon pokazuje, że Polacy w Premier League coraz częściej odgrywają istotną rolę w swoich zespołach. Nie zawsze jednak tak było. Przez lata polscy piłkarze w Anglii byli bardzo nieliczni, a później renomą cieszyli się głównie bramkarze. Dowiedz się, kto występował kiedyś na wyspach, i sprawdź, ilu Polaków gra w lidze angielskiej w sezonie 2022/2023.
Polscy piłkarze w Anglii – przed utworzeniem Premier League
Jak radzili sobie Polacy w lidze angielskiej, zanim powstała Premier League? Przed 1989 rokiem z przyczyn politycznych nasi rodacy rzadko grali na Zachodzie, zwłaszcza w krajach NATO. Władze zezwalały na wyjazd nielicznym, wybitnym zawodnikom, najczęściej dopiero pod koniec kariery. Tak też było w przypadku pierwszego polskiego piłkarza w Anglii, czyli legendarnego Kazimierza Deyny.
Po miesiącach wielostronnych negocjacji wybitny rozgrywający opuścił Legię Warszawa i jesienią 1978 roku dołączył do drużyny Manchesteru City. Do stycznia 1981 roku, gdy przeniósł się do USA, Deyna rozegrał 38 ligowych meczów. Strzelił 12 bramek w barwach The Citizens, stając się jednym z ulubieńców kibiców.
Rok po Deynie, na wyspy trafił kolejny pomocnik Legii – Tadeusz Nowak – który rozegrał jeden sezon w barwach Boltonu Wanderers. Nowak również pokazał się z dobrej strony i ze względu na swoją szybkość zyskał przydomek „Ferrari”.
Trzej następni Polacy, którzy grali w lidze angielskiej jeszcze zanim w 1992 roku w miejsce Football League First Division powstała Premier League, to Zbigniew Kruszyński, Robert Warzycha i Dariusz Kubicki. Kruszyński w latach 1988-1991 występował jako wszechstronny pomocnik w Wimbledon FC. Po przygodach w niższych ligach na wyspach zanotował jeszcze epizod w Premier League z Coventry City w sezonie 1993-1994. Warzycha i Kubicki rozegrali już jednak więcej meczów w Premier League.
Przeczytaj również: Polacy w Serie A – sprawdź, kto grał lub nadal gra w lidze włoskiej
Era Premier League: Polacy w lidze angielskiej, czyli głównie cenieni bramkarze
Można powiedzieć, że Polacy mieli niezły start w Premier League. Robert Warzycha w marcu 1991 roku trafił do Evertonu i przez trzy sezony był tam cenionym prawoskrzydłowym. Był nawet pierwszym piłkarzem spoza Wysp Brytyjskich, którzy strzelił gola w Premier League. Dariusz Kubicki z kolei w latach 1991-1997 rozegrał 54 mecze w barwach Aston Villi, a przede wszystkim Sunderlandu.
Po obiecujących początkach polskich piłkarzy w Premier League przyszły jednak gorsze lata dla zawodników z pola. W XXI wieku cenionymi i rozpoznawalnymi polskimi piłkarzami w lidze angielskiej byli natomiast bramkarze tacy jak:
- Jerzy Dudek (127 ligowych meczów w koszulce Liverpool FC w latach 2001-2007).
- Artur Boruc (165 spotkań w Southampton FC i AFC Bournemouth w latach 2012-2019).
- Wojciech Szczęsny (132 występy w barwach Arsenalu w latach 2010-2015).
- Tomasz Kuszczak (63 gry w West Bromwich Albion i Manchesterze United w latach 2004-2011).
- Łukasz Fabiański (306 meczów w Arsenalu, Swansea City i West Ham United w latach 2007-2022).
Polacy w Premier League: epizody
Oprócz bramkarzy, Polacy w Premier League jeszcze do niedawna radzili sobie zwykle gorzej, co pokazują statystyki zawodników takich jak:
- Piotr Świerczewski (pomocnik, Birmingham City, 1 mecz w sezonie 2002/03).
- Jarosław Fojut (obrońca, Bolton Wanderers 1 występ w sezonie 2005/06).
- Emmanuel Olisadebe (napastnik, Portsmouth, 2 spotkania w sezonie 2005/06).
- Grzegorz Rasiak (napastnik, Tottenham i Bolton Wanderers, 15 meczów w sezonach 2005/06 i 2007/08
- Euzebiusz Smolarek (napastnik/skrzydłowy, Bolton Wanderers, 12 gier w sezonie 2008/09
- Marcin Wasilewski (obrońca, Leicester City, 30 występów i 1 bramka w latach 2014-2017)
- Grzegorz Krychowiak (pomocnik, West Bromwich Albion, 27 meczów w sezonie 2017/18)
- Kamil Grosicki (skrzydłowy, Hull City i West Bromwich Albion, 18 spotkań w sezonach 2016/17 i 2020/21).
Polacy w Premier League – sezon 2022/2023
W tegorocznych rozgrywkach ligi angielskiej uczestniczy kilku naszych rodaków. Ponadto, co najmniej 3 z nich odgrywa ważną rolę w swoich drużynach. Polacy grający w Premier League w sezonie 2022/23 to:
- Jan Bednarek (obrońca, Southampton). 24-reprezentant Polski od prawie 3 lat jest podstawowym graczem zespołu. Jest podporą defensywny „Świętych” i zyskuje bardzo dobre oceny. Obecnie wypożyczony do Aston Villa.
- Łukasz Fabiański (bramkarz, West Ham United). Doświadczony reprezentant Polski od lat jest cenionym i rozpoznawalnym na wyspach bramkarzem. Od 2018 roku gra w podstawowym składzie „Młotów” i ma już na koncie ponad 140 wystepów.
- Matty Cash (obrońca, Aston Villa). Do grona Polaków w lidze angielskiej niedawno dołączył też Matty Cash. Urodzony w Slough zawodnik, którego matka jest Polką, grał w Premier League już od 2020 roku, ale dopiero w październiku 2021 roku otrzymał polskie obywatelstwo i zadebiutował w reprezentacji. Jak dotąd zagrał w Aston Villa ponad 70 meczów, strzelił 4 gole i zaliczył kilka asyst.
- Mateusz Klich (pomocnik, Leeds). Klich ostatnio stracił miejsce w pierwszym składzie drużyny i spędza niewiele minut na boisku. Wcześniej był ważnym ogniwem zespołu prowadzonego przez Marcelo Bielsę. Dwa lata temu wydatnie pomógł Leeds w awansie do Premier League. BYć moze jest to jego ostatni sezon w Leeds.
- Jakub Moder (pomocnik, Brighton). Obok Fabiańskiego najbardziej regularnie występujący Polak w Anglii. Zadebiutował w Brighton w 2020 roku i choć jego drużyna radziła sobie z różnym powodzeniem w lidze, trener stawiał na Jakuba Modera w każdym meczu, często od pierwszej minuty. Aktualnie pauzuje z powodu kontuzji.
- Mateusz Lis (bramkarz, Southampton). Przeszedł do zespołu z tureckiego Altay. Obecnie na wypożyczeniu we francuskim Troyes.
- Mateusz Bogusz (pomocnik, Leeds). Od 2019 roku w Leeds, jednak od tego momentu nie rozegrał w Premier League ani jednego meczu. Stale na wypożyczeniu do innych zespołów.
- Kacper Kozłowski (pomocnik, Brighton). W Brighton od 2022 roku, jednak jeszcze nie rozegrał żadnego meczu w barwach swojego nominalnego klubu. Obecnie wypożyczony do holenderskiego klubu Vitesse.
- Michał Karbownik (pomocnik, Brighton). Od 2020 roku w Brighton rozegrał zaledwie dwa mecze. Więcej czasu spędził na boiskach drużyn, do których trafił na wypożyczeniu m.in. Legii Warszawa, Olympiakos czy Fortuna Dusseldorf .
Przeczytaj również: 10 najlepszych piłkarzy ostatnich lat
Warto wspomnieć, że kilku polskich piłkarzy gra w lidze Championship, czyli profesjonalnej lidze, która znajduje się na drugim poziomie rozgrywek piłkarskich w Anglii. Są to Przemysław Płacheta (Norwich City), Krystian Bielik (Birmingham City), Bartosz Białkowski (Millwall) i Michał Helik (Huddersfield).
Oglądaj mecze z udziałem polskich piłkarzy w Premier League dzięki Orange TV
Występy Polaków w lidze angielskiej obejrzysz w Orange TV, którą kupisz wygodnie przez internet – bez wychodzenia z domu i dzwonienia na infolinię. Telewizja Orange dostępna jest w ramach pakietów TV z internetem lub Orange Love.
Prawa do transmisji Premier League w Polsce ma w tym sezonie grupa Canal+. Nadawca pokazuje wszystkie spotkania dostępne na żywo, głównie na kanałach Canal+ Sport i Canal+ Sport 2, a także podsumowania kolejki i skróty meczów.
Jeśli więc chcesz śledzić występy Polaków w Premier League, zamów telewizję Orange z pakietem Canal+ Select lub Canal+ Prestige, które zawierają kanały z oferty Canal+. Jeżeli masz już Orange TV, pakiety Canal+ włączysz wygodnie z poziomu dekodera.
Przeczytaj również: Sport w Orange TV. Sprawdź, gdzie obejrzysz najważniejsze wydarzenia sportowe