Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Powiedz, co ma zrobić – czyli kilka słów o sterowaniu głosem w telefonie
Jeszcze kilka lat temu sterowanie głosem urządzeniami elektronicznymi, w tym smartfonami, było możliwością przypominającą scenariusz science-fiction niż codzienność. Postęp technologii jest jednak obecnie tak dynamiczny, że praktycznie każdym smartfonem można sterować za pomocą komend głosowych. Najwięksi producenci telefonów na świecie wprowadzają własne rozwiązania, a na rynku jest już nawet asystent głosowy, który rozumie język polski. Jak działa sterowanie głosem w telefonie i jakie daje możliwości?
Sterowanie głosem w telefonie – jak to działa?
Zasada działania każdego rozwiązania dotyczącego sterowania głosem jest w gruncie rzeczy podobna. Wystarczy odpowiednią komendą głosową włączyć asystenta, a następnie powiedzieć, jaką funkcję w smartfonie ma włączyć lub jaką informację wyszukać w internecie. Rzecz jasna asystent głosowy i sterowanie głosem musi być uprzednio włączone w ustawieniach urządzenia.
Jeśli włączysz tę funkcję, wystarczy wywołać asystenta. Przykładowo, aby włączyć asystenta głosowego Google’a, wystarczy powiedzieć „OK, Google”. W przypadku asystenta Apple’a, czyli Siri, wystarczy się przywitać i powiedzieć „Hey, Siri”. Podobnie jest w smartfonach Samsung – trzeba powiedzieć „Hi, Bixby” oraz Huawei, gdzie asystenta wywołuje się komendą „Hey, Celia”.
Przeczytaj też: Funkcje i możliwości współczesnych smartfonów, które warto poznać
Jakie funkcjonalności oferują wspomniani asystenci głosowi? Oto krótki przegląd.
Asystent Google – sterowanie głosem w języku polskim
Najpopularniejszym i jedynym obsługującym język polski jest Asystent Google. Do korzystania z niego wystarczy dowolny telefon z systemem Android 5.0 lub wyższym i co najmniej 1 GB pamięci RAM. Wywołując sterowanie głosem, można skorzystać z wielu funkcji – zarówno w kontekście używania telefonu i aplikacji, jak i usług Google’a czy przeszukiwania sieci. Wymienić można chociażby:
- wpisywanie haseł do wyszukiwarki;
- szukanie odpowiedzi na konkretne pytania;
- informacje o pogodzie;
- wyszukiwanie trasy dojazdu i uruchamianie nawigacji;
- odtwarzanie wskazanego artysty na Spotify czy YouTube;
- odczytywanie maili, SMS-ów, wiadomości z aplikacji WhatsApp;
- tłumaczenie zwrotów i słów na obcy język;
- uruchamianie zainstalowanych aplikacji;
- sprawdzanie wpisów w kalendarzu i dodawanie nowych.
Lista nie jest zamknięta, a dodatkowo Asystent Google’a ma możliwość sterowania wieloma innymi urządzeniami – na przykład telewizorami z chromecastem czy wyposażeniem smartdomu – żarówkami, gniazdkami czy nawet sprzętem RTV oraz AGD.
Przeczytaj też: Asystent Google – co to jest i do czego może służyć? >>
fot. https://assistant.google.com/intl/pl_pl/platforms/phones/
Siri, czyli asystent do sterowania głosowego w urządzeniach Apple’a
Siri to prawdopodobnie pierwszy zastosowany na tak szeroką skalę system do sterowania głosowego. Swoją premierę miał w 2011 roku, a firma Apple wykorzystuje go zarówno w swoich smartfonach, jak i tabletach, komputerach, a nawet smartwatchach. Siri obsługuje obecnie około 20 języków, na tej liście nie ma jednak języka polskiego.
Funkcjonalność Siri jest podobna do Asystenta Google’a. Pozwala głosowo wyszukiwać informacje w internecie, uruchamiać aplikacje, odczytywać maile czy wiadomości, dodawać wpisy do kalendarza, zadawać pytania, na które poszuka odpowiedzi w internecie, włączać nawigację, wykonywać połączenia podyktować SMS-a, a nawet poprosić o opowiedzenie dowcipu. Te najczęściej można określić mianem „sucharów”, ale jest to na pewno ciekawy dodatek.
Przeczytaj też: Telefony od Apple – jak wyglądała ich historia i jak rozwijała się seria iPhone
Apple chwali się, że Siri nie tylko umożliwia sterowanie głosem smartfonem, ale również – dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji – uczy się zachowania użytkownika i podpowiada mu w różnych momentach. Może na przykład zasugerować włączenie budzika, jeśli sam zapomniał tego zrobić, lub zapytać o cykliczne wydarzenie w kalendarzu, które nie pojawia się w kolejnym tygodniu.
Przeczytaj też: Asystent Siri – co to jest i do czego może służyć? >>
fot. https://support.apple.com/pl-pl/HT204389#ios
Sterowanie głosowe w telefonach Samsung, czyli Bixby Voice
Propozycją marki Samsung jest Bixby – oferuje podobne możliwości jak inne omawiane wcześniej systemy sterowania głosem. Jest to tylko jeden z elementów całego ekosystemu Bixby, na który składają się też Bixby Visual. Umożliwia on między innymi skanowanie produktów i przedmiotów, a następnie wyszukiwanie ich w internecie. Dodatkowo można skorzystać z Bixby Home, który umożliwia sterowanie innymi elementami smartdomu – zarówno marki Samsung, jak i kompatybilnymi.
Przeczytaj też: Najsłynniejsze serie telefonów Samsung
Warto odnotować, że w telefonach Samsung można korzystać również z Asystenta Google’a – wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.
Przeczytaj też: Bixby – jak działa asystent Samsung? >>
fot. https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jak-uzywac-bixby-voice/
Celia – asystent głosowy marki Huawei
Na koniec kilka informacji o sterowaniu głosowym w telefonach marki Huawei. Pierwszym asystentem tego producenta była aplikacja HiVoice, która zadebiutowała w 2017 roku, ale dostępna była jedynie na rynku chińskim. Użytkownicy w innych krajach mogli obsługiwać głosowo smartfony Huawei za pośrednictwem Asystenta Google’a.
Jednak z powodu zerwania współpracy z Googlem producent znacznie przyspieszył prace nad własnym asystentem. Celia, bo tak się nazywa ten system, dostępna jest jedynie w Chinach od pierwszego kwartału 2020 roku we wszystkich smartfonach Huawei z nakładką systemową EMUI 10.1. Jednak w internecie są już materiały reklamowe w języku angielskim i francuskim, więc można spodziewać się, że wkrótce system obsługi głosem będzie dostępny globalnie.
W związku z ograniczoną dostępnością trudno powiedzieć coś więcej na temat funkcjonalności systemu Celia. Zgodnie z zapowiedziami producenta, oprócz standardowych funkcji ma być wyposażony też w moduł SI, który ma wspierać użytkownika.
Przeczytaj też: Telefony Huawei – poznaj serie smartfonów tej marki >>