Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Projektor zamiast TV? Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania
Marzysz o częstych seansach na naprawdę dużym ekranie, ale nie chcesz wychodzić do kina? Rozwiązaniem Twojego problemu może być projektor. Zobacz, kiedy lepiej wybrać projektor, a kiedy telewizor.
Projektor zamiast telewizora – nowoczesna alternatywa
Jeśli jesteś fanem wielkich ekranów i marzysz o kinie domowym, projektor może być świetną alternatywą dla telewizora. Jakie są jego zalety?
- Naprawdę duży ekran. Projektor to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną poczuć atmosferę kina w swoim salonie. Na dużym ekranie świetnie ogląda się też mecze czy koncerty!
- Wymiary urządzenia. Projektor zajmuje o wiele mniej miejsca niż telewizor. Możesz go łatwo schować lub przenieść, co jest szczególnie przydatne w małych przestrzeniach. Dodatkowo niektóre modele ultrakrótkoogniskowe pozwalają na wyświetlanie dużego obrazu z niewielkiej odległości od ściany. Telewizor już nie musi dominować w Twoim salonie lub sypialni.
- Praktyczne rozwiązania – nowoczesne projektory mogą być zupełnie autonomicznymi sprzętami, ponieważ mają wbudowane aplikacje do odtwarzania serwisów streamingowych. Mogą też np. dostosowywać jasność obrazu do warunków oświetleniowych.
Poznaj kompaktowy projektor Samsung The Freestyle 2, który cieszy się dobrymi opiniami użytkowników.
Niestety projektor posiada również kilka wad, przemawiających na jego niekorzyść w porównaniu z telewizorem.
- Jakość obrazu – choć wiele projektorów może zapewniać naprawdę dobrą jakość obrazu, to w jasnym pomieszczeniu nie zawsze doświadczysz prawdziwej głębi kolorów. Jeśli nie chcesz czekać z seansem do zmroku lub zaciemniać za każdym razem pomieszczenia, telewizor może się okazać bardziej praktycznym rozwiązaniem.
- Dodatkowe akcesoria. Jeśli nie masz w domu pustych ścian do wyświetlania obrazu, musisz zainwestować w dodatkowy, specjalny ekran. Jeśli głośnik wbudowany w projektor nie jest zadowalający, warto dokupić zewnętrzne głośniki.
- Hałas. Niektóre projektory generują hałas podczas pracy. Może to być uciążliwe w czasie dłuższego seansu.
Sprawdź telewizory w ofercie Orange – możesz je kupić na wygodne raty 0% >>
Projektor do domu – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chcesz wybrać projektor zamiast telewizora, przed zakupem sprawdź kilka ważnych parametrów.
Rozdzielczość – im więcej pikseli, tym lepsza jakość obrazu. Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px) na pewno będzie zadowalająca, choć standardem staje się już 4K (3840 x 2160 px).
Jasność – im wyższa jasność, tym lepiej widoczny będzie obraz w jasnym pomieszczeniu. W całkowicie zaciemnionym pokoju wystarczy wartość ok. 1000 lumenów. Jeśli chcesz korzystać z projektora w jaśniejszym pomieszczeniu, wybierz model o wysokiej jasności, np. ok. 3000 lumenów.
Kontrast – im będzie on wyższy, tym lepiej zobaczysz detale na wyświetlanym obrazie. Za minimum uznaje się kontrast 3000:1. Dodatkową zaletą jest obsługa HDR10, dzięki któremu projektor może lepiej odwzorowywać szeroką gamę barw.
Ustawienie projektora – nawet jeśli wybierzesz projektor ze świetnymi parametrami, może się okazać, że wymiary Twojego pokoju i rozkład mebli nie spełniają określonych wymagań. Przed zakupem sprawdź w danych technicznych projektora, z jakiej odległości uzyskasz optymalną jakość obrazu.
Żywotność lampy – jeśli chcesz często używać projektora, postaw na model, którego źródło światła wytrzyma kilkadziesiąt tysięcy godzin. Dzięki temu obraz przez długi czas będzie zachowywał wysoką jakość bez potrzeby wymiany lampy.
Źródło dźwięku – projektory mogą mieć wbudowane głośniki (mono lub stereo). Jeśli chcesz korzystać z innego źródła dźwięku, sprawdź, czy projektor ma np. wyście HDMI do podłączenia soundbara lub moduł Bluetooth do łączenia się bezprzewodowo z głośnikiem lub słuchawkami.
Funkcje smart – projektory coraz częściej mają wbudowane popularne aplikacje m.in. do streamingu wideo, takie jak YouTube czy Netflix. Niektóre modele możesz obsługiwać głosem lub gestami. Automatyczna kalibracja obrazu sprawia z kolei, że sprzęt sam dostosowuje m.in. jasność i kontrast do warunków oświetleniowych pomieszczenia.
Standard Wi–Fi – dzięki wbudowanemu Wi-Fi możesz przesyłać na projektor treści np. z telefonu lub korzystać z aplikacji bezpośrednio na projektorze. Nowsze standardy (np. Wi-Fi 6) zapewnią większą prędkość transefru danych. Docenisz to nie tylko podczas seansów, lecz także gry online – wszystko będzie się ładować szybko i płynnie. Pamiętaj tylko, że musisz mieć w domu modem z obsługą szybkiego Wi-Fi oraz odpowiednią ofertę internetu.
Ciesz się naprawdę szybkim internetem i oglądaj komfortowo ulubione filmy i seriale.
Projektor czy telewizor – co jest lepsze?
Wybór między projektorem a telewizorem zależy głównie od tego, jak chcesz korzystać z przestrzeni w swoim domu. Jeśli chcesz oszczędzić miejsce, zależy Ci na dużym ekranie i kinowym doświadczeniu, salon bez telewizora to dobry pomysł. Projektor zamiast TV to świetna opcja, którą warto rozważyć. Projektor jest nieduży, łatwy do schowania, a ponadto pozwala uzyskać efekt wielkiego ekranu, którego telewizor nie zaoferuje.
Telewizor może być z kolei bardziej praktyczny w codziennym użytkowaniu, jeśli często oglądasz telewizję w ciągu dnia.