Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Kamera w telefonie – jak nagrywać spektakularne filmy wideo?
Telefony komórkowe zachwycają jakością nagrywanych materiałów wideo. Filmiki są pełne szczegółów, zachwycają ostrością i nasyconymi kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy model smartfona oferuje takie same możliwości, a dodatkowo wiele zależy od tego, jakie ustawienia ma kamera w telefonie. Na co warto zwrócić uwagę przy nagrywaniu wideo telefonem?
Nagrywanie filmów smartfonem – najważniejsze parametry kamery w telefonie
Jeśli szukasz smartfona, którym będziesz nagrywać materiały wideo wysokiej jakości, zwróć uwagę przede wszystkim na parametry takie jak:
- rozdzielczość – obraz nagrywany cyfrowo składa się z pikseli. Im jest ich więcej, tym wyższej jakości jest obraz, bo ma zdecydowanie więcej szczegółów. Standardem jest obecnie rozdzielczość FullHD, czyli 1920×1080 pikseli. Topowe modele smartfonów oferują rozdzielczość 4K (3840×2160), a nawet 8K. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni doceniać jakość takiego nagrania, smartfon powinien mieć odpowiedni ekran, który będzie w stanie wyświetlić obraz we wspomnianej rozdzielczości. Z kolei smartfony z niższych półek często pozwalają na nagrywanie w rozdzielczości 720p (1280×720);
- liczba klatek na sekundę – dzięki możliwości wyboru liczby klatek na sekundę można sprawić, że obraz będzie płynniejszy, a także – da się tworzyć filmy w zwolnionym tempie (tak zwane slow-motion) lub przyspieszone (time-lapse). Większość telefonów pozwala nagrywać wideo w 24 (standard telewizyjny) lub 30 klatkach na sekundę i jest to wartość, która dla ludzkiego oka tworzy płynny ruch. Jednak droższe modele pozwalają domyślnie nagrywać z prędkością 50 bądź 60 klatek na sekundę, dzięki czemu obraz jest zdecydowanie bardziej płynny. Do nagrywania filmów w zwolnionym tempie w wielu telefonach dostępna jest wartość 120 klatek na sekundę, ale o wiele lepsze efekty można osiągnąć przy 240 klatkach. Jest to jednak wartość dostępna w wyższych modelach telefonów, niektóre (np. Samsung Galaxy S21 FE i Samsung S22 Ultra) umożliwiają nagrywanie nawet 960 klatek na sekundę;
- stabilizacja obrazu – częstą przypadłością filmów wideo nagrywanych smartfonem „z ręki” są drgania obrazu. Ponieważ trudno jest utrzymać dłoń bez ruchu podczas rejestracji obrazu, warto, aby smartfon był wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu. Prawdopodobnie nie wyeliminuje całkowicie drgań, ale w pewnym stopniu na pewno je ograniczy. Użytkownicy, którzy chcą, aby obraz wyglądał, jak nagrywany na statywie, mogą wyposażyć się w gimbala.
Przeczytaj też: Telefon z dobrym aparatem. Te smartfony imponują jakością zdjęć
Jak kręcić filmy telefonem?
Choć parametry kamery w smartfonie są niezwykle istotne, nie mniej ważne jest odpowiednie wykorzystanie możliwości sprzętu. Nagrywanie filmów smartfonem można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to spontaniczne uwiecznienie chwili – trudno w takim momencie myśleć o kadrze, oświetleniu czy parametrach nagrywania. O wiele ważniejsze są emocje i potrzeba uchwycenia wydarzenia. Jeśli jednak nagrywanie jest zaplanowane, warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- oświetlenie – filmy najlepiej wyglądają w naturalnym, dziennym świetle, ze źródłem światła skierowanym na nagrywany obiekt, a nie w stronę kamery. Dzięki temu postać czy przedmiot są odpowiednio doświetlone i nie padają na nie żadne niepotrzebne cienie, a obraz nie jest prześwietlony. Jeśli filmik nagrywany jest po zmroku, warto poszukać źródła światła – najlepiej rozproszonego, a nie punktowego;
- zaplanowany kadr – warto dobrze przemyśleć, co chcemy pokazać na nagraniu: czy najważniejsza jest postać, przedmiot czy widok i tak dostosować kadr, aby istotny obiekt był jak najlepiej wyeksponowany;
- ruch kamery i zbliżenie – dobrze zawczasu przemyśleć też ruch kamery, aby był jak najbardziej naturalny i płynny. Podczas oglądania źle wyglądają „poszarpane”, nagłe przejścia. Warto unikać też zoomu, bo przy zbliżeniach zdecydowanie wyraźniejsze stają się wszystkie drgania. Jeśli to możliwe, lepiej jest podejść do filmowanego obiektu niż przybliżać obraz obiektywem;
- dźwięk – film to nie tylko obraz, ale również dźwięk. W zależności od tego, co chcemy pokazać na nagraniu, trzeba zadbać również o odpowiednie utrwalenie dźwięku: jeśli jest to fragment koncertu – mikrofon, wbudowany w smartfon powinien wystarczyć. Jeśli jednak najważniejsza jest czyjaś wypowiedź, warto użyć mikrofonu kierunkowego, na przykład wbudowanego w słuchawki z możliwością prowadzenia rozmowy.
Przeczytaj też: Jak nakręcić dobre wideo smartfonem i z jakich aplikacji warto korzystać – poradnik dla twórców
Filmy nagrywane telefonem – zobacz, jak mogą wyglądać
Filmy nagrywane telefonem potrafią robić spektakularne wrażenie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że muzyczne gwiazdy wielkiego formatu zdecydowały się nakręcić smartfonem swoje teledyski! Oto kilka przykładów:
- Rosalie. „Chodź, chodź, chodź” – nagrany za pomocą Samsunga Galaxy S21 Ultra
Sprawdź ofertę smartfonów Samsung w Orange>>
- Gverilla ft. Ten Typ Mes „Nowy rok, nowy ja” – nagrany za pomocą OPPO Reno4 Pro 5G
Przeczytaj też: OPPO Reno5 vs OPPO Reno6 – porównanie modeli
Być może w amatorskim użytkowaniu nie uda się osiągnąć aż takich efektów (to też kwestia oświetlenia i akcesoriów do smartfona), ale bez trudu można czerpać nie tylko radość z nagrywania filmików, jak również dumę z ostatecznego rezultatu.