Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Ładowanie indukcyjne – jak to działa? Poznaj telefony z ładowaniem bezprzewodowym
Chcesz kupić telefon z ładowaniem indukcyjnym? Zastanawiasz się, jak możliwe jest ładowanie bezprzewodowe smartfonu? Dowiedz się, jak działa ta technologia i co daje. Podpowiadamy też, które smartfony posiadają ładowanie indukcyjne i są warte polecenia.
Jak działa ładowanie indukcyjne?
Jak sama nazwa wskazuje, ładowanie indukcyjne (ładowanie bezprzewodowe) wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Napięcie elektryczne w specjalnie przystosowanym urządzeniu powstaje tu bezprzewodowo pod wpływem zmian pola magnetycznego wytwarzanego przez inny sprzęt.
Jak działa ładowanie indukcyjne w telefonie i ładowarce? Indukcyjna ładowarka bezprzewodowa jest wyposażona w zwinięty przewód, czyli tak zwaną cewkę nadawczą, która wytwarza pole elektromagnetyczne, gdy płynie przez nią prąd. Smartfon posiada z kolei cewkę odbiorczą, która indukuje prąd ładujący baterię telefonu pod wpływem pola tworzonego przez ładowarkę.
Ładowarka musi być zatem stale podłączona do sieci lub przynajmniej – w niektórych modelach – wcześniej naładowana. Smartfon obsługuje ładowanie indukcyjne, jeśli posiada fabrycznie zamontowaną cewkę odbiorczą.
Przeczytaj też: Telefon z dobrą baterią – które smartfony działają najdłużej po naładowaniu?
Zalety smartfona z ładowaniem indukcyjnym
Telefon z ładowaniem indukcyjnym to nie tylko rozwiązanie bardzo nowoczesne, ale też wyjątkowo komfortowe. Nie trzeba podłączać żadnych kabli, bo smartfon wystarczy położyć na ładowarce lub oprzeć o nią tak, by urządzenia stykały się w odpowiedni sposób. Telefon możesz w każdej chwili wygodnie zdjąć z ładowarki bezprzewodowej, a po chwili znów go na nią odłożyć.
Jeśli masz odpowiednią ładowarkę, którą wcześniej podłączysz do prądu, możesz też ładować smartfon indukcyjnie, gdy akurat nie masz dostępu do sieci. Ponadto w czasie ładowania masz dostęp do portu USB telefonu, a dolna obudowa smartfonu rysuje się znacznie mniej, bo port jest rzadziej wykorzystywany.
Przeczytaj też: Ładowarka samochodowa USB i indukcyjna – jak wybrać najlepszą?
Czy każdy telefon można ładować indukcyjnie?
Nie wszystkie telefony są ładowane indukcyjnie. Aby smartfon miał możliwość bezprzewodowego uzupełnienia energii w akumulatorze, musi być wyposażony we wspomnianą wcześniej cewkę odbiorczą. Informację na temat takiej formy ładowania można znaleźć w instrukcji obsługi smartfonu. Jeśli wiesz, że Twój model można ładować indukcyjnie i zastanawiasz się, jak włączyć ładowanie bezprzewodowe, to spieszymy z odpowiedzią: funkcja włącza się automatycznie. Oznacza to, że wystarczy położyć smartfon na kompatybilnej ładowarce, by zaczął odbierać z niej energię.
Jeżeli proces się nie rozpoczął, możesz mieć do czynienia z trzema sytuacjami. Pierwszą jest brak ładowania indukcyjnego w smartfonie, drugą: uszkodzona ładowarka, a trzecią: brak zgodności obu urządzeń. Ładowarki bezprzewodowe miewają różne standardy; najpopularniejsza jest technologia Qi wykorzystywana między innymi przez takie firmy, jak: Apple, Samsung, Sony, czy Xiaomi..
Standard Qi obejmuje dziś minimum 90% urządzeń ładowanych indukcyjnie. Przed laty działały również inne rozwiązania, takie jak PMA, te jednak się nie rozpowszechniły. Może jednak dojść do sytuacji, w której ładowarka bezprzewodowa wspiera właśnie tę technologię, a tym samym telefony z ładowaniem indukcyjnym Qi nie zareagują podczas kontaktu z nią. Aby uniknąć zakupu takiego sprzętu, wystarczy sprawdzić, czy posiada certyfikację Qi.
Jacy producenci oferują telefony z ładowaniem indukcyjnym?
Smartfony z ładowaniem indukcyjnym to przede wszystkim flagowe modele.
Liczne urządzenia tego typu oferuje Samsung. Należą do nich modele z serii Galaxy S (S6 i nowsze) oraz Galaxy Note (Note 6 i nowsze). Wiele smartfonów z ładowaniem indukcyjnym posiada też Apple. Naładujesz tak wszystkie telefony tej marki począwszy od iPhone 8, a więc także: X, XR i XS oraz iPhony 11, 12 i 13.
Ładowanie indukcyjne mają też niektóre modele Xiaomi, np. 12 i 12 Pro.
Przeczytaj też: Szybkie ładowanie telefonu – poznaj technologie rapid charge, quick charge i inne >>
Smartfony z ładowaniem indukcyjnym w ofercie Orange
W sklepie Orange znajdziesz telefony z ładowaniem indukcyjnym od kilku producentów. Do najciekawszych modeli Samsung należą m.in. smartfony ładowane indukcyjnie takie jak:
- z serii S10: Samsung Galaxy S10+, S10 i S10 Lite;
- serii S20: S20 FE, S20, S20+ i S20 Ultra 5G;
- Galaxy Note, np. Note 10+ i Galaxy Note 20+ 5G;
- serii S21: S21 FE, S21, S21+ i S21 Ultra 5G;
- serii S22: S22, S22+ i S22 Ultra 5G.
Samsung Galaxy S22 – smartfon z ładowaniem indukcyjnym
Jeśli jesteś fanem produktów marki Apple, na pewno ucieszy Cię, że wiele modeli obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Są to m.in.:
- iPhone’y serii 11, 12 i 13;
- iPhone SE 2. i 3. generacji;
- iPhone XS i XS Max.
iPhone – smartfon z ładowaniem indukcyjnym
Sprawdź wszystkie smartfony w ofercie Orange >>
Telefon z ładowaniem indukcyjnym – jaka ładowarka jest potrzebna?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do smartfonów z ładowaniem indukcyjnym można wykorzystać różne ładowarki. Najbezpieczniej korzystać z modeli sugerowanych przez producenta, ale są też dobrej jakości uniwersalne ładowarki. Gwarancją, że będą pasować do telefonu, jest oznaczenie Qi na pudełku, czyli zgodność ze standardem zapewniającym kompatybilność z różnymi urządzeniami z ładowaniem indukcyjnym.
W zależności od potrzeb możesz wybrać jeden z wielu rodzajów ładowarek bezprzewodowych. Jeśli zależy Ci na mobilności, postaw na model z akumulatorem, który możesz wcześniej naładować. W domu sprawdzą się płaskie ładowarki indukcyjne, na których kładziesz telefon.
Jeżeli chcesz wygodnie korzystać z telefonu w czasie ładowania, wybierz ładowarkę o kształcie umieszczonej pod kątem podstawki. Gdy samochód nie ma fabrycznej ładowarki indukcyjnej, a chcesz skorzystać z ładowania bezprzewodowego w podróży, postaw np. na urządzenie dwa w jednym – uchwyt do telefonu wyposażony w ładowarkę podłączoną do gniazda samochodowego.