Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Najlepsze polskie komedie wszech czasów
Jeśli szukasz filmu na wieczór albo odprężający weekend po ciężkim tygodniu, zobacz, jakie polskie filmy polecamy. Znajdziesz tu zestawienie kultowych polskich komedii, które pomimo upływu czasu, stale bawią i rozśmieszają do łez.
Najlepsze polskie komedie powstały nawet ponad dwie dekady temu. Co sprawia, że mimo to nadal chętnie do nich wracamy? Najczęściej oprócz oczywistego powodu, którym jest duża dawka humoru, kultowe polskie komedie przedstawiają sytuacje, których niekiedy nadal doświadczamy w naszym życiu. Bazują też na specyficznym dla nas poczuciu humoru i cechach charakterystycznych dla nas jako narodu. Poznaj nasze zestawienie najlepszych polskich komedii wszech czasów.
Miś (1980, reż. Stanisław Bareja)
To kultowa polska komedia, którą każdy powinien obejrzeć. Ryszard Ochódzki – zwany Misiem – jest prezesem klubu sportowego „Tęcza”. Prowadzi lewe interesy i planuje też wyłudzenie większej kwoty z publicznych pieniędzy, które przeznaczy na… drewniano-słomianego niedźwiedzia. Uważa, że miś odpowiada „żywotnym potrzebom naszego społeczeństwa”. Wyjeżdża za granicę, jednak zostaje tam zatrzymany. Powód zatrzymania stanowi brak kilku kartek w jego paszporcie. Okazało się, że wyrwała je prawdopodobnie była żona bohatera, aby opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed mężem. Gdy byli małżeństwem, założyli konto w londyńskim banku. Rozwód zmusił ich do podziału majątku, jednak tak naprawdę żadna ze stron nie chce podzielić się zdeponowanymi dobrami.
W konsekwencji Ochódzki szuka sobowtóra, który mógłby pomóc w wyjeździe do Londynu. Po serii intryg bohaterowi udaje się wyjechać z nie swoim paszportem. W samolocie spotyka byłą żonę i… również wyrywa jej kilka stron paszportu, uniemożliwiając tym samym wydostanie się z lotniska. Opróżnia wspólne konto w Londynie i wraca do Polski.
„Miś” to kultowa komedia, będąca doskonałym pomnikiem PRL-u. Portretuje rzeczywistość tamtych czasów, podkreślając wszystkie istniejące wówczas absurdy. Dodatkowo przedstawiona historia pozwala dostrzec i obśmiać istniejące wtedy – marnotrawstwo, krętactwo, bezsens pracy i brak rozsądku władz. Bohaterowie – Ryś Ochódzki, Wacław Jarząbek czy Wesoły Romek stali się ikonami, do których wracamy do dziś.
Dzień świra (2002, reż. Marek Koterski)
To jedna z najlepszych polskich komedii wszech czasów. Główny bohater – 49-letni Adaś Miauczyński, rozwiedziony polonista jest wcieleniem „duszy polskości”. Od rana jest skrajnie wyczerpany, na co dzień przytłoczony niepotrzebnymi dodatkami do gazet, stale przyjmuje leki, a dodatkowo codziennie odczuwa frustrację, wściekłość i rozczarowanie. Dodatkowo kontakt z innymi ludźmi budzi w nim agresję. Akcja filmu pokazuje zaledwie dobę z życia polonisty, w której mieści się zaskakująco dużo powodów do frustracji głównego bohatera
Ta kultowa komedia jest rodzajem lustra, które pokazuje obraz nas, Polaków w sposób wyolbrzymiony i prześmiewczy. Główny bohater – mimo że jest całkowicie sfrustrowany budzi w nas sympatię, a jego słowa powodują uśmiech, a nawet śmiech do łez.
Kogel mogel (1988, reż. Roman Załuski)
Akcja toczy się w końcówce lat 80. Film opowiada o losach głównej bohaterki – Katarzyny Solskiej (w tej roli gra Grażyna Błęcka-Kolska), która próbuje wyrwać się z domu nadopiekuńczych rodziców. Próbuje dostać się na studia w Warszawie. Jednak gdy otrzymuje wiadomość o nieprzyjęciu na wymarzoną uczelnię – rodzice usilnie próbują wydać córkę za mąż za bogatego gospodarza. Bohaterka nie jest jednak zbyt zadowolona i postanawia pracować jako niania. Opiekuje się kilkuletnim Piotrusiem, którego matka jest humorzasta i słynie z nowobogackich nawyków, ojciec darzy nadmiernym zainteresowaniem młodą opiekunkę syna, a babcia nie oszczędza bohaterce kąśliwych komentarzy.
„Kogel mogel” to kultowa polska komedia, która w satyryczny sposób przedstawia obyczaje „nowoczesnych” mieszkańców wsi i miast. Jest klasyczną komedią pomyłek, w której jedna omyłkowa sytuacja powoduje następną, a w konsekwencji uruchamia lawinę pomyłek.
„Sami swoi” (1967, reż. Sylwester Chęciński)
To stara polska komedia, która pokazuje losy zwaśnionych rodzin – Karguli i Pawlaków, które niedługo po II wojnie światowej muszą wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Sporom między nimi nie ma końca. Wszystko zaczyna się jeszcze w czasach przedwojennych. Obie rodziny kłócą się o miedzę, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. W pewnym momencie Jan Pawlak, w obawie przed karą za pocięcie kosą Kargula, wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Po latach wraca do kraju, gdzie jego brat – Kazimierz żyje w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Co więcej, opowiada zaskoczonemu bratu historię pogodzenia rodzin, a także informuje o ślubie swojego syna – Witii i córki Kargula – Jadźki.
Ta kultowa polska komedia to skarbnica zabawnych cytatów, ale przede wszystkim studium przerysowanych, zabawnych postaci. Mimo upływającego czasu – ten film się nie starzeje i nadal dostarcza solidną dawkę humoru. Dodatkowo to jeden z tytułów trylogii opowiadającej o losach rodziny Kargulów i Pawlaków.
C.K. Dezerterzy
Akcja tej kultowej polskiej komedii przenosi nas do ostatniego roku Wielkiej Wojny w prowincjonalnym węgierskim miasteczku. Przypomina bardziej oazę spokoju niż miejsce frontu wojennego. Cesarsko-królewski garnizon stacjonujący w węgierskiej prowincji to barwna mozaika osobowości – od obiboków aż po cwaniaków, którzy potrafią sprawnie lawirować pomiędzy paranoicznymi zasadami rządzącymi armią. Sam dowódca garnizonu – Kapitan Wagner (w jego roli występuje Zbigniew Zapasiewicz) przede wszystkim pragnie spokoju. Jednak cały plan burzy nowy porucznik – Franz von Nogay (w jego roli – Wojciech Pokora). Okazuje się człowiekiem bezwzględnym, zapatrzonym w siebie i dążącym do sukcesu. Jednak jego zachowanie sprawia, że zarówno przełożeni, jak i inni żołnierze zaczynają go nienawidzić. Kilku garnizonowych cwaniaków znajduje sposób na nowego porucznika. Wojna nie daje o sobie zapomnieć i… w konsekwencji część z żołnierzy postanawia uciec. Wyjeżdżają w nieznane i wierzą, że zgubią się w wojennym chaosie, co pozwoli im dotrwać do końca wojny. Jednak ich losy nie są łatwe. Początkowe zachłyśnięcie się wolnością powoli mija, gdy na ich drodze pojawiają się przeciwności losu.
Ta kultowa polska komedia oddaje nastrój wojennego absurdu oraz pokazuje bunt jednostki wobec reguł wojny. To kolejna skarbnica zabawnych dialogów i scen, które mogą poprawić humor nawet podczas kiepskiego dnia.
Va bank (1981, Juliusz Machulski)
Akcja tej kultowej polskiej komedii toczy się w Warszawie w 1934 roku. Po 6 latach więzienia główny bohater – Henryk Kwinto wychodzi na wolność. Wraca do swojego mieszkania i… okazuje się, że jego żona mieszka już z innym mężczyzną. Były wspólnik – Gustaw Kramer, przez którego zdradę bohater trafił do więzienia, jest teraz majętnym dyrektorem banku. Spotykają się i Henryk Kwinto otrzymuje od byłego wspólnika pieniądze – rekompensatę za zdradę. Bohater przyjmuje wynagrodzenie i wybacza wspólnikowi. Jednak decyduje się na kolejny brawurowy napad na bank. Akcję planuje jednak na tyle sprytnie, by podejrzenia padły na właściciela banku, czyli byłego wspólnika. Henryk Kwinto realizuje swój plan.
Ta kultowa polska komedia do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych komedii kryminalnych w historii polskiego kina.
Kultowe polskie komedie – gdzie możesz je obejrzeć?
W Orange TV znajdziesz wiele kanałów, na których możesz obejrzeć opisane wyżej filmy, a nawet zdecydowanie więcej ciekawych tytułów.
Wybierz wygodne dla Ciebie rozwiązanie – telewizję Orange razem ze światłowodem Orange lub telewizję w pakiecie usług Orange Love – i dodatkowo skorzystaj z telefonu domowego i telefonu na abonament.
Kultowe polskie komedie wracają co jakiś cza do ramówek popularnych kanałów telewizyjnych, które znajdziesz już w pakiecie Optymalnym. Możesz wybrać też pakiety dodatkowe, takie jak HBO z HBO Max, CANAL+ Prestige lub Polsat i zyskać dostęp do dodatkowych kanałów, na których znajdziesz filmy – nie tylko kultowe komedie, ale też wiele premier.
Poznaj też wypożyczalnię filmów Orange VOD, gdzie w każdej chwili masz dostęp do wielu tytułów.
Przeczytaj też: Stare dobre filmy, które przeszły do historii.>>