Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Rozszerzona rzeczywistość – co to jest i jak działa?
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, czyli VR i AR mają coraz więcej zastosowań. Chociaż często kojarzą się z rozrywką, technologie te wykorzystuje się w bardzo różnych obszarach. Sprawdź, czym jest rozszerzona rzeczywistość w telefonie oraz jakie są różnice pomiędzy AR i VR. Opowiemy Ci też, jakie możliwości dają Ci aplikacje AR i czym właściwie są.
Czym są wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz jakie są między nimi różnice?
Określenia wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość często stosowane są w podobnych kontekstach, głównie wtedy, gdy mowa trójwymiarowych obrazach, które można oglądać przez specjalne okulary. Są to jednak dwie różne technologie.
Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality, w skrócie VR) jest w całości wygenerowana komputerowo. Możemy jej doświadczyć głównie dzięki goglom VR i słuchawkom, które pozwalają zanurzyć się w wirtualnym świecie, na przykład gry komputerowej. VR nie musi być jednak ograniczona do obrazu i dźwięku – może też oddziaływać na dotyk, a nawet na węch.
Przeczytaj również: Akcesoria, o których powinien pamiętać każdy gracz
Z kolei rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) to obraz świata, który widzimy, tyle że z naniesionymi elementami stworzonymi komputerowo. AR nie przenosi nas więc do wirtualnej rzeczywistości, lecz dodaje jakieś obiekty do obrazu rzeczywistości, w której się znajdujemy.
Żeby korzystać z tej technologii, często nie są też potrzebne specjalne okulary, bo wystarczy urządzenie mobilne z kamerą i żyroskopem, takie jak smartfon czy tablet. Podobnie jak w przypadku VR, ze światem wykreowany przez AR możemy natomiast wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym.
Aplikacje AR – co to jest i jak działa rozszerzona rzeczywistość w telefonie?
Technologia rzeczywistości rozszerzonej zyskała szerszą popularność dzięki grze Pokemon GO. Gracze przemieszczali się i odwiedzali prawdziwe miejsca, w których mogli schwytać wirtualne stworki. Dzięki aplikacji wykorzystującej AR i technologię GPS oraz kamerce smartfona trójwymiarowe pokemony pojawiały w obrazie rzeczywistej przestrzeni na ekranie telefonu, gdy gracz znalazł się w odpowiedniej lokalizacji.
Obecnie aplikacje AR to jednak nie tylko gry (np. Minecraft Earth) czy sposób na dodanie ciekawych efektów do filmów i zdjęć robionych smartfonem. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie daje znacznie więcej możliwości, bo pomoże między innymi:
- na nowo zaaranżować dom i stworzyć od podstaw kompletny projekt wnętrza (np. dzięki aplikacji DecorMatters), udekorować ogród czy taras roślinami i zobaczyć, jak prezentuje się dana kompozycja (iSpace), czy sprawdzić, jak w Twoim mieszkaniu będą wyglądać meble i dekoracje z Ikei (IKEA Place).
- wirtualnie przymierzać ubrania (np. funkcja DressUp na Snapchacie) albo okulary (Ideofit) lub sprawdzić, jak będziesz wyglądać z tatuażem (InkHunter) czy w makijażu o różnych odcieniach szminek, cieni i podkładów (YouCam Makeup).
- zobaczyć prehistoryczne zwierzęta w naturalnej skali (Museum Alive), zwizualizować działanie różnych obiektów i maszyn (Jigspace), nauczyć się rysować (SketchAR) czy ożywić kolorowankę dziecka i nadać jej trójwymiarowy kształt (Quiver).
- Zmierzyć wymiary praktycznie każdych obiektów czy obliczyć odległości pomiędzy wyznaczonymi punktami (Air Measure).
Przeczytaj również: O czym należy pamiętać, wybierając telefon do VR?
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – liczne zastosowania
Rzeczywistość rozszerzona, może być również wykorzystywana w takich obszarach, jak choćby:
- wskazywanie odpowiedniej drogi w miejscach takich jak lotniska (przykładem aplikacja stworzona na potrzeby londyńskiego lotniska Gatwick);
- wyświetlanie instrukcji czy dodatkowych informacji pracownikom, którzy pracują przy montażu lub w serwisie urządzeń albo przechodzą szkolenia;
- prezentowanie animacji i dodatkowych informacji w nowoczesnych muzeach, ekspozycjach, targach czy materiałach marketingowych;
- wsparcie dla specjalistów, którzy nie mogą pozwolić sobie na poważny błąd (np. dla lekarzy podczas wykonywania operacji czy przeprowadzania innych czynności medycznych).
Również technologia VR to nie tylko gry, lecz także możliwość:
- wirtualnego zwiedzania miejsc (np. galerii sztuki) oraz uczestnictwa w wydarzeniach na żywo takich jak koncerty czy wydarzenia sportowe w sposób znacznie bardziej angażujący niż zwykła transmisja;
- ćwiczenia trudnych czynności bez ryzyka wypadku (np. obsługi drogiego, specjalistycznego sprzętu, prowadzenia samolotów i innych pojazdów, przeprowadzania zabiegów medycznych czy akcji ratowniczych w trudnych warunkach).
Pamiętaj, że w sklepie Orange znajdziesz wiele ciekawych modeli smartfonów idealnych także do rozszerzonej rzeczywistości. Co ważne, płatność możesz rozłożyć na wygodne raty 0%, dzięki czemu nawet zakup najnowszych modeli telefonów nie obciąży zbytnio Twojego budżetu!