Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Agregacja pasm LTE – co to takiego?
Na jakość usług mobilnych, a przede wszystkim na szybkość internetu w telefonie, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest tzw. agregacja pasm. Jest to technologia, dzięki której możesz doświadczyć naprawdę wysokich prędkości przesyłania danych – nawet przy dużym obciążeniu sieci. Zobacz, na czym polega ta technologia i jak ją wykorzystujemy w Orange.
Czym jest agregacja pasm LTE
W Polsce sieć 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości: 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. Każdy z operatorów komórkowych ma z kolei do dyspozycji „wycinek” tych częstotliwości (np. w paśmie 2600 MHz Orange dysponuje swoimi 15 MHz).
Standardowo stacje bazowe operatorów oraz urządzenia mobilne (modemy i smartfony) obsługują jednocześnie jedną częstotliwość. W efekcie te „wycinki” pojedynczych częstotliwości przy dużym obciążeniu sieci mogą się stać mało wydajne. I tak na przykład większa liczba użytkowników, którzy w tym w tym samym czasie korzysta z 15 MHz na częstotliwości 2600 MHz, może wpływać na spadki prędkości transferu danych. Jest to zwłaszcza odczuwane przy dużych skupiskach ludzi np. podczas wydarzeń masowych czy koncertów.
Obecnie modernizowane stacje bazowe mogą agregować częstotliwości nawet 4 pasm. Aby możliwe było skorzystanie z tej funkcjonalności, klient powinien dysponować odpowiednim urządzeniem, umożliwiającym agregację pasm w Orange.
Agregacja pasm w Orange
Dzięki temu „wycinki” częstotliwości mogą się łączyć w zbiorcze, szersze pasmo. Więcej „miejsca” pozwala z kolei rozpędzić się najlepszym smartfonom, a tym nieco wolniejszym daje więcej przestrzeni. To sprawia, że użytkownicy internetu mobilnego odczuwają znacznie większy komfort i mogą pobierać dane szybciej – nawet gdy z sieci korzysta wiele osób.
Poznaj bliżej także inne technologie – VoLTE i Wi-Fi Calling, które znacznie poprawią jakość Twoich połączeń telefonicznych.
Agregacja pasm w Orange
W Orange agregację pasm obsługuje już blisko 10 000 stacji bazowych. Ponad połowa z nich agreguje aż 3 lub nawet 4 pasma, co pozwala naszym klientom osiągnąć teoretyczne prędkości nawet do 600 Mb/s – czyli porównywalne z prędkościami oferowanymi przez światłowód.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy w swojej okolicy możesz korzystać z agregacji pasm w sieci Orange, skorzystaj z interaktywnej mapy.
Aby korzystać z agregacji pasm, musisz posiadać urządzenie, które obsługuje tę technologię. Sprawdzisz to w specyfikacji telefonu lub modemu:
- 2 CA – wykorzystanie 2 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 300 Mb/s,
- 3 CA – wykorzystanie 3 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 500 Mb/s,
- 4 CA – wykorzystanie 4 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 600 Mb/s.
Pamiętaj, że niektóre informacje w specyfikacji konkretnego modelu telefonu mogą być różne na stronach poszczególnych operatorów komórkowych. We współpracy z producentami operatorzy dostosowują oprogramowanie telefonów do oprogramowania i możliwości sieci. Dane dot. prędkości zagregowanych pasm odnoszą się do technologii wykorzystywanej w Orange. Są z nią kompatybilne telefony, które znajdziesz w naszej ofercie.
W naszej porównywarce smartfonów sprawdzisz m.in., które modele z naszej oferty obsługują technologię agregacji pasm.
Zmodernizowana sieć 4G
Równolegle z uruchamianiem agregacji pasm na naszych stacjach bazowych prowadzimy refarming, czyli zwiększamy pojemność sieci 4G. Polega to na przekazaniu pasm częstotliwości, które do tej pory były wykorzystywane przez 3G na obsługę sieci 4G. Dzięki temu nasi użytkownicy LTE mogą cieszyć się jeszcze lepszą jakością internetu mobilnego.
W ten sposób reagujemy na potrzeby naszych klientów, którzy w zdecydowanej większości korzystają właśnie z sieci 4G.
A już od lipca tego roku pierwsi użytkownicy Orange mogą korzystać z kolejnej generacji sieci mobilnej, czyli 5G na częstotliwości 2100 MHz – w jej zasięgu znajduje się aż 6 milionów osób. Obecnie w Polsce nikt nie oferuje większego zasięgu 5G.
Przeczytaj też: Najlepsza sieć komórkowa? Sprawdź, dlaczego Orange jest siecią #1 >>