Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jaki jest zasięg sieci 5G w Orange w paśmie C?
W styczniu 2024 roku Orange uruchomił 5G w paśmie C przyznanym operatorowi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w wyniku aukcji. Jest to łączność 5G na częstotliwości 3600 MHz, czyli pierwszej z docelowych częstotliwości dla sieci piątej generacji. Co to oznacza dla użytkowników usług Orange? Jaki jest zasięg 5G w nowym paśmie? Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi częstotliwościami 5G? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o rozwoju 5G w Orange.
Czym różni się 5G na częstotliwości 3600 MHz od dotychczasowego Orange 5G?
Sieć 5G w Orange jest dostępna już od 2020 roku. Sieć 5G c-band pracuje na dedykowanej częstotliwości, rozdysponowanej w Polsce pod koniec 2023 roku. Dotychczas działała jednak na częstotliwości 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) z wykorzystaniem dynamicznie współdzielonego, wydzielonego pasma na częstotliwości 2100 MHz. Rozwiązanie to sprawia, że pasmo radiowe może być współdzielone przez sieci 4G i 5G.
Uruchomienie 5G w paśmie C 3600 MHz to natomiast prawdziwy skok jakości połączeń. Jest to pierwsza z docelowych częstotliwości dla sieci piątej generacji nazywana pasmem pojemnościowym. Ma znacznie większą przepustowość, co pozwala obsłużyć więcej urządzeń na raz. Przekłada się też na mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz większą prędkość, która już teraz może przekraczać 1 Gb/s.
Przeczytaj też: Częstotliwości 5G – co warto o nich wiedzieć?
Kto może skorzystać z 5G w paśmie C w Orange? Zasięg 5G na mapie
Gdy tylko Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przyznał niezbędne pozwolenia radiowe, Orange uruchomił 5G na częstotliwości 3600 MHz na pierwszych gotowych stacjach bazowych. Podobnie jak w przypadku początków 5G w technologii DSS, z sieci mogą skorzystać głównie mieszkańcy dużych i średnich miast, którzy są w Orange. Zasięg 5G w paśmie C obejmuje już dużą część powierzchni takich miast jak między innymi:
Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Sopot, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zielona Góra.
W momencie tworzenia tego artykułu Orange udostępniał 5G na nowej częstotliwości w ponad 160 miastach w Polsce. Najnowsze dane na temat zasięgu Orange 5G zawiera mapa na stronie: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu. Jeśli uwzględnimy zarówno nową, jak i starszą częstotliwość, zasięg 5G w Orange obejmuje z kolei:
- Liczba ludności:23,9 mln
- Liczba miast i miejscowości:811 miast i 35238 miejscowości
- Liczba stacji:7620
Warto natomiast przypomnieć, że aby skorzystać z usługi, nie wystarczy być w miejscu wskazanym na mapie zasięgu 5G w Orange. Potrzebujesz również:
- Oferty z 5G (sieć dostępna jest we wszystkich planach komórkowych w abonamencie Orange, Orange Flex i Orange Love);
- Telefonu lub innego urządzenia, które obsługuje 5G;
- Karty SIM 4G LTE (USIM) lub eSIM.
Przeczytaj też: Co to jest 5G i jak działa?
Dalszy rozwój sieci 5G – częstotliwości 26 GHz i 700 Mhz
5G w paśmie C to znaczący krok w stronę pełnego wykorzystania możliwości sieci piątej generacji w Polsce. Kolejnym będzie aukcja na częstotliwość 700 MHz, która może się odbyć jeszcze w 2024 roku. Pasmo 700 MHz nazywane jest pasmem zasięgowym lub pokryciowych, bo świetnie nadaje się do budowy sieci 5G na terenach pozamiejskich.
Charakteryzuje się mniejszą przepustowością niż pasmo C, ale za to lepszą penetracją sygnału radiowego wewnątrz budynków. Przede wszystkim ma też znacznie większy zasięg od stacji bazowej, który może wynieść nawet kilkanaście kilometrów (przy częstotliwości 3600 GHz to mniej niż 1 km). Łączne wykorzystanie częstotliwości 3600 MHz i 700 MHz sprawi, że z czasem zasięg 5G w Orange będzie podobny do LTE i wyniesie nawet ponad 98% powierzchni Polski.
Ostatnią z docelowych częstotliwości 5G będzie pasmo 26 GHz. Zaoferuje ona jeszcze większą przepustowość, porównywalną ze światłowodem, przy minimalnych opóźnieniach transmisji. Zasięg nie przekroczy jednak 500 m od nadajnika na otwartym terenie. Częstotliwość 5G będzie wykorzystywana przede wszystkim na potrzeby Internetu Rzeczy (IoT) i stałych łączy radiowych.
Przeczytaj też: Od 1G do 5G, czyli historia technologii mobilnej
Dotychczasowe inwestycje Orange w 5G i plany na przyszłość
Tempo rozwoju sieci 5G zależy zarówno od decyzji UKE dotyczących aukcji na nowe częstotliwości, jak i możliwości rozwoju infrastruktury przez operatorów. Wymaga ona znaczących nakładów, co pokazują poniesione już i planowane wydatki Orange, który jest największym inwestorem na polskim rynku telekomunikacyjnym.
W latach 2021-2023 koszty modernizacji infrastruktury dostępowej i budowy sieci 5G w Orange wyniosły prawie 700 milionów złotych. Kolejne 487 mln zł kosztowały wylicytowane na aukcji częstotliwości 5G. Orange szacuje również, że w ciągu następnych 3 lat inwestycje w sieć 5G wyniosą około 1,1 mld zł.