Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Stacje bazowe – jak działają i dlaczego powstają nowe?
Rozmowy przez „komórkę”, SMS-y i internet mobilny. Te funkcjonalności nie byłyby możliwe bez rozwiniętej siatki stacji bazowych operatorów komórkowych.
Do czego służą stacje bazowe?
Stacje bazowe (tzw. BTS-y), to zestaw urządzeń, umieszczonych zwykle na wysokich masztach, które odbierają i przesyłają fale radiowe na określonych częstotliwościach. Dzięki temu możliwa jest wymiana informacji pomiędzy stacją bazową a terminalem (np. telefonem komórkowym, routerem Wi-Fi).
W Polsce częstotliwości są podzielone przede wszystkim na 4 operatorów: Orange, T-Mobile, Plus i Play. W ramach częstotliwości wydzielonych dla Orange obsługujemy klientów korzystających ze wszystkich obecnie dostępnych technologii mobilnych: 2G, 3G, 4G, a ostatnio także 5G. Stacje bazowe umożliwiają korzystanie z wszystkich usług telekomunikacyjnych.
Stacje bazowe są jednym z kluczowych elementów całej infrastruktury sieci komórkowej. Każdego dnia łączą się z nimi nasze urządzenia – smartfony, routery, które pobierają i przesyłają dane, przez co zapewniają nam kontakt z najbliższymi, możliwość pracy czy też rozrywkę.
Bez nich nie moglibyśmy korzystać z bezprzewodowego internetu np. do oglądania filmów czy używania portali społecznościowych, a także rozmawiać z bliskimi i znajomymi przez telefon komórkowy. Mielibyśmy nawet trudności z szybkim wezwaniem pomocy medycznej.
Czy wiesz, że w Polsce rocznie wykonuje się ok. 21 milionów połączeń na numer 112 ? Nieprzerwane działanie sieci mobilnych pozwala nam skontaktować się z potrzebnymi służbami.
Przeczytaj też: Częstotliwości LTE – co warto o nich wiedzieć >>
Czy modernizacja infrastruktury jest konieczna?
Dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej osób używa większej liczby urządzeń wymagających połączenia z internetem. Nie są to już tylko telefony komórkowe, lecz także m.in. telewizory, sprzęt audio, inteligentne roboty sprzątające czy oświetlenie.
Skutkiem tego może być spadek wydajności sieci w obrębie danej stacji bazowej – staje się ona po prostu bardzo obciążona. Operatorzy komórkowi, chcąc zapewnić komfort swoim klientom, stale modernizują swoją infrastrukturę i w miarę możliwości budują nowe stacje.
Rozmowy w sieci Orange prowadzi regularnie już ponad 17 milionów osób! Dzięki modernizacji naszej infrastruktury mogą one liczyć na wysoką jakość połączeń, lepszy zasięg i szybszy transfer danych. Dzięki modernizacji naszej infrastruktury, pojemność sieci sukcesywnie wzrasta.
W niecały rok, od ubiegłego września, uruchomiliśmy ponad 170 nowych stacji bazowych Orange. Mamy łącznie blisko 12 tys. stacji bazowych, z których ponad 1/4 obsługuje 5G!
W Orange co roku rozbudowujemy nasze stacje bazowe. Już blisko 12 tys. stacji bazowych Orange obsługuje też agregację pasm, dzięki czemu użytkownicy posiadający odpowiedni sprzęt mogą łączyć się w tym samym czasie z kilkoma pasmami częstotliwości, zwiększając dzięki temu prędkość pobierania i wysyłania danych.
Przeczytaj też: Agregacja pasm LTE – co to takiego? >>
Jednym z wielu działań, jakie przeprowadzamy jest też refarming, w ramach którego przekazujemy część pasma częstotliwości, które do tej pory były wykorzystywane przez 3G na obsługę sieci 4G. Jest to nasza odpowiedź na rosnące potrzeby klientów, którzy chcą być ciągle online i maksymalnie wykorzystywać możliwości internetu mobilnego.
Jak wygląda budowa nowych stacji bazowych?
Aby obsłużyć coraz większą liczbę urządzeń, wdrażamy nowsze technologie na istniejących stacjach bazowych. Nie ograniczamy się jednak tylko do modernizacji — dostawiamy także nowe stacje bazowe. Budowa stacji składa się z wielu etapów, podczas których trzeba spełnić szereg wymogów. Operator musi wziąć pod uwagę m.in. ukształtowanie terenu – od niego w dużej mierze zależy finalna lokalizacja masztu, która pozwoli na najoptymalniejsze działanie sieci i dostarczanie sygnału jak największej liczbie mieszkańców.
Obejrzyj relację z budowy stacji bazowej Orange
Dla naszego bezpieczeństwa dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego jest 50 razy poniżej najniższego uznanego naukowo poziomu, przy którym pole elektromagnetyczne ma faktyczny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.
Budowa stacji bazowych odbywa się pod ścisłą kontrolą i z wykorzystaniem przyjętych norm i standardów europejskich.
Pamiętajmy też, że z polem elektromagnetycznym mamy kontakt każdego dnia. Bez niego nie mogłyby działać, chociażby radia, kuchenki elektryczne, indukcyjne i mikrofalowe, a nawet suszarki do włosów czy lampki nocne. Pole elektromagnetyczne jest obecne wszędzie, gdzie płynie prąd elektryczny. Nowoczesne telewizory czy odkurzacze generują pola setki razy mniejsze niż limity bezpieczeństwa określone przepisami.
Przeczytaj też: Najlepszy zasięg komórkowy w Polsce? Sprawdź zasięg Orange >>