Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Smartfon a telefon: najważniejsze różnice, czyli co musisz wiedzieć przed zakupem?
Zastanawiasz się nad zmianą swojego klasycznego telefonu na swój pierwszy smartfon? A może nadal się wahasz i chcesz sprawdzić, jakie telefony na rynku są nadal dostępne bez funkcji smartfonów? Sprawdź różnice pomiędzy smartfonem a telefonem, które pomogą Ci w świadomym wyborze!
Smartfon a telefon – historia zmian urządzeń mobilnych
Pierwsze telefony, które pojawiły się na rynku, miały podstawowy system operacyjny oraz nieskomplikowaną budowę. Służyły głównie do komunikacji – można było z nich dzwonić i wysyłać wiadomości. Stopniowy rozwój technologii sprawił, że ich podstawowe funkcje okazały się niewystarczające.
Więcej o historii telefonów przeczytasz w artykule Historia telefonów komórkowych – kalendarium
W odpowiedzi na te zmiany i potrzeby użytkowników pojawiły się smartfony, czyli innowacyjne urządzenia, które mają wiele różnych funkcjonalności. Dzięki nim możesz rozmawiać z bliskimi, a także m.in.:
- korzystać z internetu,
- płacić za zakupy,
- oglądać filmy i seriale,
- fotografować i nagrywać w wysokiej jakości.
Czy smartfon to telefon? Można powiedzieć, że to unowocześniona wersja klasycznego telefonu, która ma zagwarantować Ci komfort podczas wykonywania codziennych czynności.
Smartfon czy klasyczny telefon? Niezależnie od Twojego wyboru, w Orange znajdziesz idealne urządzenie. Sprawdź w naszym e-sklepie kategorię telefony i urządzenia.
Design – podstawowa różnica pomiędzy telefonem a smartfonem
Podstawową różnicą pomiędzy telefonem a smartfonem jest design.
Pierwsze klasyczne urządzenia charakteryzowały się:
- prostą konstrukcją,
- niewielkim ekranem i klawiaturą z przyciskami zamkniętymi w obudowie jednobryłowej lub z klapką.
Z czasem ich wygląd stawał się bardziej nowoczesny – zyskały:
- większe klawisze z czytelnymi oznaczeniami (literami i cyframi),
- kolorowy,
- podświetlany ekran.
Obecnie smartfony:
- mają smukłe obudowy,
- występują w przeróżnych kolorach i rozmiarach,
- są wyposażone w ekrany dotykowe, na których płynnie stukasz w wirtualną klawiaturę, intuicyjnie przeglądasz strony internetowe czy obsługujesz aplikacje.
Różnice telefonów i smartfonów w funkcjonalnościach
Kolejną różniącą pomiędzy telefonem a smartfonem są funkcje. W przypadku pierwszej grupy urządzeń ich liczba jest dość mocno ograniczona w stosunku do nowoczesnych sprzętów i obejmuje zwykle:
- wykonywanie połączeń,
- wysyłanie SMS-ów i MMS-ów,
- regulację rozmiaru czcionki,
- nagrywanie filmików.
Zaletą małego wachlarza funkcjonalności jest jednak duża wydajność baterii.
Z kolei smartfon to urządzenie, które może zaoferować Ci o wiele więcej. Dzięki zaawansowanym systemom operacyjnym – Android i iOS – zakres jego funkcjonalności jest praktycznie nieograniczony. Obejmuje m.in.:
- swobodny dostęp do internetu,
- możliwość instalowania wielu aplikacji z Google Store czy Apple Store,
- wysokiej jakości aparaty fotograficzne, które pozwalają zamienić zdjęcia i filmy w małe dzieła sztuki,
- dostęp do funkcji AI, np. tłumacza, usuwanie przypadkowych elementów ze zdjęć,
- personalizację ustawień, np. wybór rodzaju blokady ekranu.
Wachlarz opcji zależy od modelu smartfona, jednak każdy z nich pozwoli Ci wykonywać kilka zadań jednocześnie i usprawni Twoje codzienne zajęcia.
Cena – kolejna z różnic pomiędzy smartfonem a telefonem
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy porównujesz telefon ze smartfonem? Cenę urządzenia. W przypadku klasycznej wersji produktu będzie ona zwykle niższa, a to za sprawą mniejszej ilości funkcji. Dlatego, jeśli nie korzystasz na co dzień z zaawansowanych technologii i zależy Ci głównie na komunikacji z innymi, warto rozważyć taki telefon.
A ile kosztuje smartfon? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – to zależy. Wpływ na cenę tych nowoczesnych sprzętów mają m.in.:
- marka i model, który wpadł Ci w oko,
- parametry techniczne, np. rodzaj i pojemność baterii, jakość aparatu, przekątna ekranu.
Bardziej zaawansowane smartfony mogą być droższe, jednak jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ciekawe propozycje szczególnie dla początkujących serwuje m.in. Motorola.
Zastanawiasz się nad budżetowym smartfonem? Sprawdź nasz poradnik Jaki telefon do 1500 zł wybrać? Przegląd najciekawszych modeli.
Kto powinien zamienić klasyczny telefon na smartfona?
Smartfony to telefony wielozadaniowe, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zainteresują tych, dla których klasyczne modele stały się niewystarczające i nie pasują do ich trybu życia.
Producenci regularnie aktualizują systemy operacyjne i oferują modele z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami. Wszystko po to, by podnieść komfort oraz jakość korzystania z urządzeń.
Sprawdź szeroką gamę smartfonów dostępnych w Orange. Możesz wybrać taki, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom:
- jeśli prowadzisz dynamiczny styl życia, musisz być online lub korzystasz z telefonu do pracy, warto szukać modeli m.in. z wytrzymałą baterią, dużym wyświetlaczem.
- gdy cenisz nowoczesne technologie, pasjonujesz się fotografią i chcesz uwieczniać ważne chwile w życiu, zainteresują Cię modele z wysokiej jakości aparatem oraz m.in. opcją stabilizacji obrazu, zoomu optycznego.
Z kolei, kiedy zastanawiasz się, jaki telefon wybrać dla dziecka, zwróć uwagę, by sprzęt był wytrzymały i gwarantował bezpieczeństwo młodego człowieka online. Jednak nie zapominaj o ciekawych funkcjach oraz atrakcyjnym designie, które zainteresują Twoją pociechę.
Może Cię zainteresować także artykuł Abonament z telefonem? Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Komu przyda się klasyczny telefon „nie-smartfon”?
Czy smartfon to telefon dla każdego? Absolutnie nie. Przykładowo seniorzy przyzwyczajeni do swojego klasycznego telefonu na początku będą mieć problem z opanowaniem nowego urządzenia.
Czy jednak powinni oni zainteresować się smartfonem pomimo długoletnich przyzwyczajeń? Oczywiście! Wtedy nie tylko lepiej zrozumieją świat np. wnuków czy dzieci, ale również będą mogli budować z nimi trwalsze i bardziej regularne relacje.
W takim razie, jaki model wybrać dla seniora? Najlepiej klasyczny, którego funkcjonalności dostosowane są do wieku i potrzeb użytkownika. Dlatego zwróć uwagę m.in., czy telefon ma:
- duży ekran, na którym wyraźnie widać czcionkę,
- wygodne przyciski,
- wytrzymałą baterię.
- funkcje gwarantujące bezpieczeństwo, np. przycisk SOS.
Dobrze, gdy obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna – to zaoszczędzi starszemu użytkownikowi niepotrzebnego stresu oraz poprawi jego komfort.
Szukasz prostego telefonu dla seniora? Zobacz wybrane modele z dużymi przyciskami i czytelnym ekranem w ofercie klasycznych telefonów komórkowych Orange.
Nadal masz obawy, który telefon sprawdzi się u starszego użytkownika? Sprawdź nasz artykuł Telefon dla seniora – który model wybrać?