Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Chcesz mieć szybki internet w telefonie? Zobacz, jaki smartfon do internetu wybrać
O ile do przeglądania stron internetowych nie potrzebujemy szybkiego połączenia, o tyle podczas robienia zakupów, oglądania filmów czy grania online zwracamy uwagę na szybkość wysyłania i pobierania danych. Przed kupnem nowego telefonu warto zatem zwrócić uwagę na te parametry w jego specyfikacji, które wpływają na jeszcze lepszą jakość korzystania z internetu.
Jak wybrać dobry telefon do internetu?
Stosunkowo niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że szybkość internetu w telefonie zależy w dużej mierze od możliwości samego urządzenia.
Wybierając smartfon, zwracamy uwagę na wielkość wyświetlacza czy pojemność pamięci. Ale jeśli na telefonie chcemy często i intensywnie korzystać z sieci, musimy też poznać jego parametry komunikacyjne. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych z nich.
1. Szybka transmisja danych w sieci 4G i 5G
Dane komórkowe mogą być przesyłane za pomocą różnych generacji sieci komórkowych (np. 3G czy 4G). Jeśli chcesz korzystać z szybkiej transmisji danych, wybierz smartfon, który łączy się z siecią:
- 4G LTE,
- LTE Advanced
- lub 5G.
Pamiętaj, że aby łączyć się z siecią 5G, nie wystarczy sam smartfon. Musisz też korzystać z oferty 5G, np. abonamentu komórkowego 5G, oraz znajdować się w zasięgu sieci.
Przeczytaj też: Telefony z 5G w Orange >>
2. Agregacja pasm LTE
W specyfikacji technicznej telefonów możesz też znaleźć informację, czy telefon obsługuje technologię agregacji pasm. Jeśli tak, może korzystać w tym samym czasie z kilku częstotliwości jednocześnie (2–4).
Dzięki temu odczujesz znacznie większy komfort podczas połączenia z internetem mobilnym i pobierzesz dane szybciej – nawet gdy z sieci korzysta wiele osób.
Agregacja pasm w Orange
W parametrach telefonu znajdziesz poniższe oznaczenia dot. agregacji pasm:
- 2 CA – wykorzystanie do 2 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 300 Mb/s,
- 3 CA – wykorzystanie do 3 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 500 Mb/s,
- 4 CA – wykorzystanie do 4 częstotliwości jednocześnie, prędkość do 600 Mb/s.
Pamiętaj: nawet jeśli Twój smartfon może agregować pasma, musisz znajdować się w zasięgu stacji bazowej, która także obsługuje tę technologię.
Więcej informacji znajdziesz na mapie zasięgu.
Przeczytaj też: Agregacja pasm LTE – co to takiego? >>
3. Standardy Wi-Fi
Na telefonie często korzystamy nie tylko z komórkowej transmisji danych, lecz także z Wi-Fi, szczególnie w domu. Sprawdź, jakie standardy dla tego rozwiązania obsługuje wybrany przez Ciebie telefon.
Standardy Wi-Fi określają parametry przesyłania i odbierania danych, np. jego maksymalną prędkość. Jeśli zależy Ci na szybkim Wi-Fi w telefonie, wybierz model obsługujący standardy:
- IEEE 802.11 ac (Wi-Fi 5),
- IEEE 802.11 ax (Wi-Fi 6).
4. Częstotliwości Wi-Fi
Kolejna ważna informacja to obsługiwane przez telefon częstotliwości Wi-Fi. Obsługa częstotliwości 5 GHz pozwala uzyskać prędkości zbliżone do połączenia przewodowego i zapewnia stabilniejszą transmisję. Częstotliwość 2.4 GHz ma z kolei większy zasięg.
Najlepiej wybierz smartfon, który obsługuje dwie częstotliwości.
Pamiętaj, że parametry samego telefonu to nie wszystko. Jeśli korzystasz z Wi-Fi w domu, sprawdź, czy Twój router lub modem obsługuje standard 802.11ac (Wi-Fi 5) lub 802.11ax (Wi-Fi 6) oraz działa na obu częstotliwościach.
Chcesz mieć szybkie Wi-Fi w domu? Sprawdź promocje na światłowód Orange >>
5. Liczba anten Wi-Fi
Szybkość internetu w smartfonie zależy też od tego, w ile anten Wi-Fi został on wyposażony. Im jest ich więcej, tym więcej strumieni transmisji – w rezultacie telefon może szybciej przesyłać i odbierać dane.
W zależności od liczby obsługiwanych strumieni parametr ten oznaczony jest jako MIMO 1×1 (jedna antena wysyłająca i odbierająca), MIMO 2×2 (dwie anteny wysyłające i odbierające) etc.
Niestety w przypadku telefonów parametr ten bywa pomijany w specyfikacji udostępnianej przez producentów. Wynika to zapewne z faktu, że wiele smartfonów obsługuje jedynie MIMO 1×1. Jeśli dane urządzenie obsługuje MIMO 2×2, powinieneś jednak tę informację zobaczyć, bo jak pokazuje poniższa tabela, różnica w prędkości jest istotna.
Wpływ liczby strumieni transmisji na maksymalną teoretyczną prędkość Wi-Fi:
Liczba strumieni MIMO | Standard: 802.11n (Wi-Fi 4)
pasmo: 2.4 GHz, szerokość kanału: 20 MHz |
Standard: 802.11ac (Wi-Fi 5)
pasmo: 5 GHz, szerokość kanału: 80 MHz |
MIMO 1×1 | 72.2 Mb/s | 433.3 Mb/s |
MIMO 2×2 | 144.4 Mb/s | 866.7 Mb/s |
Przeczytaj też: Sprawdź, jak przyspieszyć internet w telefonie >>
Należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:
- Prędkość teoretyczna – to prędkość, na jaką pozwala dana technologia. Jest nie do osiągnięcia w warunkach domowych, ale pozwala zorientować się w możliwościach technicznych urządzenia. Im wyższa prędkość teoretyczna, tym wyższe potencjalne prędkości Wi-Fi w speedtestach.
- Ze względu na różne zakresy częstotliwości, w których działa Wi-Fi oraz sieć komórkowa, telefony mają osobne anteny do odbioru LTE i do Wi-Fi. Jedno urządzenie może obsługiwać inną liczbę strumieni dla LTE i inną dla Wi-Fi.
Przeczytaj też: Wolny internet Wi-Fi – gdzie jest problem? >>
Telefon z szybkim internetem – który model warto wybrać?
Oczywiście najlepsze parametry znajdziesz w telefonach z wyższej półki cenowej – dotyczy to nie tylko komunikacji i łączności. Flagowe modele producentów to urządzenia, które sprawdzą się idealnie do wielu zastosowań (gier online, streamowania filmów, obsługi bardzo skomplikowanych aplikacji jednocześnie).
Na szczęście coraz więcej smartfonów ze średniej półki cenowej także oferuje bardzo dobre parametry, które pozwolą Ci się cieszyć szybkim internetem. Obsługują one m.in. superszybką sieć 5G.
Przeczytaj też: Jaki smartfon do 1500 zł wybrać? Przegląd najciekawszych modeli >>
Oferta operatora komórkowego
Skoro wiesz już wszystko o specyfikacji poszczególnych smartfonów, pamiętaj o ostatniej, równie istotnej rzeczy – wybierz odpowiedniego operatora komórkowego lub dostawcę internetu domowego.
Szybki komórkowy transfer danych zależy w dużej mierze od infrastruktury, którą oferuje operator komórkowy. To m.in. od liczby stacji bazowych, ich lokalizacji i liczby użytkowników zależy, czy i w jaki sposób będziesz korzystać z sieci w swoim domu czy w pracy.
Sprawdź ofertę na abonament komórkowy Orange >>
Jeśli z kolei zależy Ci na szybkim połączeniu z Wi-Fi, wybierz internet światłowodowy z nowoczesnym modemem w zestawie albo internet mobilny LTE z routerem agregującym częstotliwości.
Jeśli chcesz sprawdzić, które z usług Orange są dostępne w Twojej okolicy, skorzystaj z interaktywnej mapy.
Przeczytaj też: Najlepsza sieć komórkowa? Sprawdź, dlaczego Orange jest siecią #1 >>