Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Ekran dotykowy nie działa? Zobacz, co możesz zrobić, zanim oddasz telefon do naprawy
Zepsuty ekran dotykowy jest jednym z najczęstszych uszkodzeń smartfona. Kontakt z wodą, pyłem czy inna usterka mechaniczna mogą spowodować, że nie działa wyświetlacz w telefonie dotykowym. Jak naprawić ekran dotykowy i czy da się to zrobić samemu?
Zanim oddasz smartfon do profesjonalnego serwisu, warto, abyś sprawdził kilka opcji. Jest całkiem prawdopodobne, że przyczyny z powodu których ekran dotykowy nie działa, możesz usunąć samodzielnie.
Dlaczego nie działa ekran dotykowy w telefonie?
Wśród najczęstszych problemów związanych z „dotykiem” (digitizerem) można wymienić:
- kontakt z wodą,
- zanieczyszczenie ekranu,
- awarię systemu,
- usterkę mechaniczną.
Zalany telefon nie działa na dotyk — co robić?
W przypadku modeli smartfonów, które nie posiadają właściwej klasy ochrony przed wodą, kontakt z płynami może uszkodzić panel dotykowy. Przeważnie jednak udaje się uchronić telefon przed koniecznością wizyty w serwisie i kosztowną naprawą. Co zrobić, jeśli telefon został zalany, a ekran nie działa? Najlepiej wyjąć baterię i czekać, aż urządzenie całkowicie wyschnie w temperaturze pokojowej. W tym czasie nie należy poddawać go działaniu źródła ciepła — suszyć suszarką czy za pomocą wentylatora. Po kontakcie z wodą nie można go także włączać. Niektórzy radzą, aby przetrzeć płytę główną izopropanolem (IPA).
Warto także pamiętać, że problemy z właściwym działaniem wyświetlacza może powodować obsługa telefonu dotykowego za pomocą wilgotnej lub tłustej dłoni.
Ekran dotykowy nie działa. Powód? Zabrudzony telefon
Zdarza się, że przyczyną braku reakcji ekranu jest jego zanieczyszczenie. Telefon nie musi mieć kontaktu z pyłem lub piaskiem, by wyświetlacz odmówił współpracy. Wystarczą drobiny kurzu czy olej. W pierwszej kolejności warto więc przetrzeć ekran szmatką z mikrofibry lub specjalnym materiałem do czyszczenia szkła, który używa się np. do czyszczenia okularów.
Awaria systemu
Niekiedy rada, aby wyłączyć i ponownie włączyć telefon jest skuteczna— wyświetlacz zaczyna działać. Jeśli jednak po tym zabiegu, zwanym cyklem zasilania, ekran dotykowy wciąż nie reaguje na dotyk, warto przywrócić ustawienia fabryczne. Jak to zrobić?
Posiadasz smartfona z systemem Android? Przytrzymaj przycisk zasilania i przycisk, który zwiększa głośność dźwięku, do czasu, aż zobaczysz ikonę Android na ekranie. Po jej wyświetleniu, za pomocą klawiszy od głośności, wybierz „Wyczyść dane” lub „Przywrócić ustawienia fabryczne”. Czynność potwierdź przyciskiem zasilania. Następnie wybierz opcję „Tak, usuń wszystkie dane użytkownika” oraz „Ponownie uruchom system”.
Jeśli Twój iPhone nie reaguje na dotyk, odłącz go od wszelkich źródeł zasilania (USB-C lub Lightning). Warto także zdjąć folię ochronną i etui oraz przeprowadzić cykl zasilania.
Usterka mechaniczna i zniszczony digitizer
Czasami wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, aby telefon uległ usterce. Jak naprawić niedziałający ekran dotykowy, jeśli ekran telefonu jest pęknięty lub rozbity? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie profesjonalnego serwisu i wymiana ekranu na nowy.
Ochrona Smartfona pokryje koszty wymiany ekranu… i nie tylko
Cena wymiany wyświetlacza to, w zależności od modelu, nawet 1000 zł. Czy można ustrzec się przed ponoszeniem tak wysokich kosztów? Poznaj usługę Ochrona Smartfona, która chroni Twój telefon i portfel przed niespodziewanymi wydatkami, związanymi z naprawą smartfona (w tym np. z wymianą ekranu).
Sprawdź aktualną ofertę Ochrona Smartfona >>
Pamiętaj: usługą możesz objąć także inne urządzenia kupione w Orange. Dzięki usłudze Ochrona Smartfonów masz też możliwość włączenia ochrony dla obydwu urządzeń kupionych w zestawie.
Zobacz, jak działa Ochrona Smartfona i czuj się bezpiecznie.
Przeczytaj też: Co to jest Ochrona Smartfona?