Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Elektryczne hulajnogi i deskorolki – poznaj nowe przepisy
Coraz więcej osób korzysta z elektrycznych hulajnóg i deskorolek. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak poruszać się na nich zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Poznaj kilka najważniejszych zapisów z nowego projektu ustawy.
Pod koniec stycznia 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdują się w nim zapisy dotyczące korzystania z urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni.
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?
Zastanawiasz się, czy można jeździć hulajnogą bez prawa jazdy? W przedziale wiekowym od 10 do 18 lat kierowcy muszą posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Wymagania te nie dotyczą osób powyżej 18 roku życia. Są to więc przepisy tożsame z tymi, które dotyczą jazdy na rowerze.
A czy dzieci mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych? Te poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych po drodze publicznej, nawet pod opieką dorosłych. Mogą to robić wyłącznie w strefie zamieszkania w towarzystwie dorosłych.
Szukasz dobrej elektrycznej hulajnogi dla dorosłych? Zajrzyj do naszego sklepu! Hulajnogi możesz kupić w ratach 0%>>
Hulajnoga elektryczna Motus Scooty
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Czy hulajnogą można jeździć po ulicy? Jaka prędkość jest dopuszczalna? Zobacz:
- Kierowca hulajnogi elektrycznej musi korzystać z drogi lub pasa dla rowerów. Prędkość dopuszczalna wynosi 20 km/h.
- Gdy brakuje drogi lub pasa dla rowerów, można skorzystać z drogi, po której ruch pojazdów jest ograniczony do 30 km/h. Tu także na hulajnodze można jechać maksymalnie 20 km/h.
- Jeśli brakuje wydzielonej trasy dla rowerów oraz drogi z ograniczeniem do 30 km/h, kierowca elektrycznej hulajnogi może skorzystać z chodnika. Musi przy tym pamiętać, aby:
- jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego,
- zachować szczególną ostrożność,
- ustępować pierwszeństwa osobom pieszym i nie utrudniać im ruchu.
Przeczytaj też: Hulajnoga elektryczna – czy warto ją kupić? Jakie parametry są najważniejsze? >>
Przepisy dotyczące innych urządzeń transportu osobistego (UTO)
Inne pojazdy elektryczne bez siedzenia i pedałów, czyli np. coraz popularniejsze elektryczne deskorolki, także są ujęte w zapisach nowego projektu ustawy.
Wymagania w stosunku do kierowców są akie same, jak w przypadku hulajnóg elektrycznych (wiek, uprawnienia).
Kierowcy UTO mogą poruszać się:
- po drodze dla rowerów z prędkością do 20 km/h,
- chodnikiem (gdy brakuje wyznaczonej drogi dla rowerów), z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego.
Gdzie jeździć tradycyjną hulajnogą i deskorolką?
Jeśli używasz hulajnogi, deskorolki, a także wrotek czy rolek napędzanych siłą mięśni, możesz poruszać się po drodze dla rowerów i drogą dla pieszych – z zachowaniem ostrożności. Pamiętaj też o ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianiu im ruchu.
Korzystanie z tych środków transportu nie wymaga żadnych uprawnień i nie jest ograniczone wiekowo.
Za co można dostać mandat na hulajnodze?
Mandat może grozić Ci m.in. za:
- korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu (trzymanie go w ręku),
- przewożenie innej osoby czy zwierzęcia,
- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków.
Szczegółowe informacje na temat przepisów dotyczących jazdy na pojazdach elektrycznych znajdziesz na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Życzymy przyjemnej i bezpiecznej jazdy!