Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak poprawnie ładować baterię w smartfonie?
Telefon ładujesz praktycznie codziennie, ale czy wiesz, że sposób, w jaki to robisz, ma duży wpływ na żywotność baterii? Na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym bezpiecznie naładujesz swojego smartfona.
Szybko rozładowująca się bateria w telefonie to prawdziwe utrapienie. To, w jaki sposób ładujesz telefon, ma duży wpływ na długość pracy baterii – dlatego tak ważne jest, by robić to jak trzeba. Nie jest to trudne – wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim, do ładowania używaj oryginalnej ładowarki dołączonej do telefonu przez producenta. Jej parametry, takie jak natężenie prądu i napięcie ładowania, są dopasowane do baterii i zapewniają optymalne ładowanie. Zamienniki innych producentów nie zawsze są w pełni wydajne i bezpieczne.
Bateria w telefonie – jak ją ładować?
Dużo wątpliwości budzi pierwsze ładowanie nowego telefonu. Zasada, która mówi, że nową baterię należy całkowicie rozładować, a następnie naładować do pełna, miała zastosowanie tylko w przypadku starszych baterii kadmowych. Taki typ akumulatorów nie jest już używany w smartfonach.
Wykorzystywane obecnie ogniwa litowo-jonowe nie wymagają takiego zabiegu. Wręcz przeciwnie – baterie tego typu źle reagują na całkowite rozładowywanie i ładowanie do 100%. Nowoczesne smartfony najlepiej ładować często i krótko. Nie czekaj więc, aż telefon wyłączy się z powodu niskiego poziomu naładowania baterii – najlepiej podłącz go do źródła zasilania, gdy zobaczysz pierwszy komunikat o konieczności ładowania (najczęściej wyświetlany jest on, gdy poziom baterii spadnie do 20%).
Nie musisz również ładować baterii do pełna ‒ telefon możesz odłączyć od ładowarki, gdy poziom naładowania baterii osiągnie 80-90%. W ten sposób przedłużysz żywotność ogniwa.
Ładowarki sieciowe umożliwiają ładowanie telefonu, tabletu lub innych urządzeń. Początkowo każdy z producentów smartfonów stosował inne gniazda, przez co zakup konkretnego urządzenia skutkował koniecznością posiadania odpowiedniej ładowarki. Jednak z biegiem czasu wprowadzono standard microUSB, a następnie USB-C, co zdecydowanie ułatwiło użytkownikom życie.
Ładowarki sieciowe do urządzeń z systemem Android stały się uniwersalne i pasują do modeli większości producentów. Dzięki temu mając różne sprzęty, możesz korzystać z jednej ładowarki. Wyjątkiem jest firma Apple, która w smartfonach iPhone nadal stosuje autorskie złącze Lightning, co oznacza, że do nich ładowarki microUSB i USB-C nie będą pasowały.
Zobacz ładowarki sieciowe dostępne w ofercie Orange >>
Warto postawić na ładowarki umożliwiające szybkie ładowanie, o ile obsługuje je nasz smartfon. Pozwalają one znacznie skrócić czas potrzebny na naładowanie baterii.
Ładowarka sieciowa Samsung Travel Adapter 2A USB-C fast charge
Ładowanie smartfona – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wielu użytkowników zostawia telefon podłączony do ładowarki na całą noc. Smartfony wyposażone są w zabezpieczenia, które chronią baterię przed przeładowaniem. Jednak całonocne ładowanie może spowodować niepotrzebne nagrzewanie telefonu. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji ‒ wysoka temperatura ma niekorzystny wpływ na żywotność samej baterii, a także elektronicznych podzespołów w smartfonie.
Zdecydowanie niepolecane jest też przykrywanie ładującego się telefonu kocem, kołdrą czy poduszką, co nierzadko zdarza się osobom, które zasypiają ze smartfonem w dłoni. Nie należy również pozostawiać telefonów w mocno nasłonecznionych miejscach (np. na parapecie), a także w pobliżu grzejników i kaloryferów.
Jeżeli przez jakiś czas planujesz nie używać telefonu, przed schowaniem do szuflady czy pudełka pamiętaj o tym, by podładować baterię przynajmniej do połowy. Dlaczego? Długotrwałe przechowywanie nienaładowanej baterii obniża jej żywotność.
Przeczytaj też: Bateria do telefonu ‒ wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć >>
Jak szybko ładować telefon?
Intensywne używanie telefonu wymusza częste ładowanie baterii – w ciągu dnia trudno znaleźć na nie czas. Bateria jest bliska rozładowania, a Ty za chwilę musisz wyjść z domu? Na szczęście z pomocą przychodzi funkcja szybkiego ładowania, które umożliwia znaczne skrócenie czasu ładowania baterii.
Przed dokonaniem zakupu nowego telefonu warto sprawdzić, czy oferuje takie rozwiązanie. Nazwa tej funkcji może różnić się w zależności od marki telefonu. W urządzeniach:
- z procesorami Qualcomm funkcja ta nazywa się Quick Charge,
- z procesorami MediaTek ‒ Pump Express,
- w smartfonach OPPO – VOOC,
- w urządzeniach One Plus – Dash Charge.
Przeczytaj także: Snapdragon, Bionic, Kirin, Exynos – porównanie procesorów w smartfonach
Systemy szybkiego ładowania różnią też pod względem wykorzystanych technologii, ale mają takie samo zastosowanie – dzięki nim w ciągu 20-30 minut zdążysz naładować telefon nawet do 50%, a do pełna w niewiele ponad godzinę. Dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom szybkie ładowanie jest całkowicie bezpieczne dla telefonu.
Aby w pełni wykorzystać możliwości szybkiego ładowania, należy korzystać z ładowarek i przewodów dostarczanych przez producenta telefonu. Różne systemy szybkiego ładowania nie są ze sobą kompatybilne, co uniemożliwia swobodne wymienianie ładowarek i kabli USB.
Przeczytaj także: 12 sposobów na oszczędzanie baterii w smartfonie >>
Ładowanie indukcyjne
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest ładowanie bezprzewodowe. Stale podłączona do sieci ładowarka bezprzewodowa wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Następnie przekazuje napięcie elektryczne pod wpływem zmian pola magnetycznego smartfonowi.
Smartfon z funkcją ładowania indukcyjnego to rozwiązanie bardzo komfortowe. Wystarczy położyć telefon na ładowarce lub oprzeć o nią tak, by urządzenia stykały się w odpowiedni sposób.
Ładowanie indukcyjne zwykle trwa nieco dłużej niż przewodowe, jednak telefon leżący na ładowarce bezprzewodowej przez większość dnia stale jest naładowany, co sprawia, że dłuższy czas ładowania przestaje być odczuwalny.
Smartfony z ładowaniem indukcyjnym to zwykle modele z najwyższej półki. Liczne urządzenia tego typu oferuje Samsung, przede wszystkim modele z serii Galaxy S (S6 i nowsze, jak S20+ i S21 Ultra 5G) oraz Galaxy Note (Note 6 i nowsze, w tym Note10). Smartfony z ładowaniem indukcyjnym oferuje też Apple – od iPhone 8, a więc m.in.: nowy SE, 11 i najnowsze modele – iPhone 12 oraz iPhone 13. Jeśli szukasz nieco tańszych urządzeń, zwróć uwagę na smartfony Xiaomi, takie jak: Mi10 5G i Mi11 5G, czy LG (np. G8S ThinQ).
Ładowarka indukcyjna umożliwi Ci naładowanie smartfona, ale też smartwatcha lub słuchawek bezprzewodowych. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób ładowania urządzeń. Wreszcie możesz zapomnieć o splątanych kablach. Jeśli natomiast Twój telefon nie ma jeszcze funkcji ładowania bezprzewodowego, możesz dokupić specjalne wkładki. Po doczepieniu do tyłu obudowy umożliwią ładowanie indukcyjne.
Zobacz ładowarki indukcyjne dostępne w ofercie Orange>>
Przeczytaj także: Ładowanie indukcyjne – jak to działa? Poznaj telefony z ładowaniem bezprzewodowym>>