Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Co zrobić, gdy brakuje miejsca na dysku?
Brakuje Ci pamięci na zdjęcia, filmy i aplikacje w smartfonie i sprzęt wolniej działa? Jeśli pamięć wewnętrzna telefonu jest pełna, możesz ją rozszerzyć za pomocą kart pamięci SD lub cyfrowej chmury. Warto jednak wiedzieć nie tylko, jak zwiększyć pamięć w telefonie, ale też jak najlepiej zwolnić i wyczyścić pamięć smartfona, gdy miejsca mimo to brakuje.
Pamięć SD do telefonu
Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup karty microSD. Możesz to zrobić, jeśli Twój smartfon jest wyposażony w gniazdo microSD. Przed zakupem upewnij się jednak, czy Twój telefon obsługuje kartę o wybranej pojemności.
W Orange znajdziesz szeroką ofertę smartfonów ze slotem na kartę microSD. Możesz je kupić z abonamentem albo bez abonamentu, także na raty 0% – nawet jeśli nie jesteś naszym klientem!
Pamiętaj też, że w różnych modelach telefonów znajdziesz kilka rozwiązań umożliwiających Ci korzystanie z karty microSD w połączeniu z kartami SIM. Najczęściej są to:
- slot na kartę SIM i kartę microSD – w telefonie są dwa oddzielne miejsca na obie karty;
- hybrydowy dual SIM – w telefonie znajdują się dwa sloty SIM, decydujesz, czy korzystasz z dwóch kart SIM (czyli dwóch numerów telefonu) czy z jednej karty SIM i jednej micro SD;
- dual SIM i oddzielny slot na kartę microSD – w smartfonie znajduje się miejsce na 2 karty SIM i na jedną kartę pamięci.
Sprawdź karty microSD dostępne w sklepie Orange >>
Pamiętaj, że w Orange możesz skorzystać z opcji eSIM, czyli wirtualnej karty SIM, której nie musisz fizycznie umieszczać w telefonie. Funkcję eSIM oferują wybrane modele smartfonów, a także smartwatche i tablety. Z eSIM skorzystasz tylko w Orange. Usługa jest dostępna w ramach oferty na abonament, kartę i Orange Flex.
Karta microSD z adapterem
Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu dzięki karcie SD?
W pamięci zewnętrznej najłatwiej przechowywać dane. Jeśli robisz wiele zdjęć, warto włączyć automatyczny zapis zdjęć na karcie pamięci w ustawieniach aparatu. W ten sposób zdjęcia łatwiej będzie Ci też skopiować na komputer.
Na karcie SD w telefonach z systemem Android można przechowywać aplikacje i inne dane. W zależności od potrzeb możesz to zrobić na dwa sposoby.
- Przenieś ręcznie wybrane aplikacje na kartę pamięci. Jak to zrobić? Zaznacz daną aplikację, a następnie kliknij w „Pamięć” i zmień ją na zewnętrzną. Pamiętaj jednak, że po wyjęciu karty SD nie skorzystasz z aplikacji, które są na niej zapisane. Karta pozostaje natomiast pamięcią zewnętrzną, więc możesz wtedy nadal kopiować na nią pliki i używać jej jako nośnika danych.
- Sformatuj pustą kartę SD jako pamięć wewnętrzną telefonu. Pełna integracja obu pamięci jest bardzo wygodna, ale ma też minusy. Tracisz w ten sposób możliwość wykorzystania karty SD do przenoszenia danych. Komputer nie rozpozna bowiem karty jako osobnego, mobilnego nośnika, a kopiować pliki możesz tylko w taki sposób, jak z pamięci wewnętrznej telefonu (najczęściej z użyciem oprogramowania producenta).
Przeczytaj też: Tanie telefony z dużą ilością pamięci >>
Jak zwolnić pamięć w telefonie i od czego zacząć?
Gdy pamięć w telefonie jest pełna, sprawdź, czego możesz się pozbyć. Poniżej znajdziesz 3 sposoby, jak prosto zwolnić pamięć w telefonie.
- Usuń niepotrzebne aplikacje. Sprawdź zainstalowane na smartfonie aplikacje i posegreguj je według tego, kiedy ostatni raz z nich korzystałeś. Jeśli część z nich dawno nie była otwierana, może warto je usunąć? Zawsze możesz pobrać je ponownie, jeśli naprawdę będą Ci potrzebne.
- Usuń niepotrzebne dane. Przejrzyj foldery z danymi i sprawdź, czy nie ma w nich plików – zwłaszcza większych – których już nie potrzebujesz. Przejrzyj zwłaszcza miejsca takie jak Pobrane, Filmy i Zdjęcia, Muzyka czy Dokumenty.
- Wykorzystaj aplikacje w wersjach Lite (np. Facebook Lite czy Messenger Lite). Projektuje się je z myślą o mniej wydajnych smartfonach, lecz zajmują również mniej miejsca.
Jak wyczyścić pamięć aplikacji w telefonie?
Pamięć w telefonie z systemem Android możesz też zwiększyć, usuwając co jakiś czas pamięć podręczną aplikacji (cache). Można to zrobić na co najmniej trzy sposoby.
- Wykorzystaj systemowe narzędzia producenta telefonu. Zajdziesz je w Ustawieniach Pamięci, nazywają się zwykle Menadżer Pamięci lub Czyszczenie Pamięci.
- Wyczyść ręcznie pamięć wybranych aplikacji w telefonie. Jak to zrobić? Wystarczy wybrać daną aplikację z menu Ustawienia/Aplikacje, a następnie odpowiednią opcję.
- Skorzystaj ze specjalnych aplikacji, które pomogą Ci nie tylko wyczyścić cache, ale też wyszukają dawno nieużywane czy ukryte pliki lub zasugerują odinstalowanie niektórych aplikacji.
Jak zwolnić pamięć w telefonie dzięki chmurze i nośnikom zewnętrznym?
Żeby zwiększyć pamięć w telefonie, możesz też dane, które zajmują dużo miejsca – przede wszystkim zdjęcia – skopiować na komputer. W dzisiejszych czasach jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak pojemna cyfrowa chmura.
Wśród wielu zalet takiego rozwiązania jest choćby możliwość automatycznej synchronizacji i tworzenia kopii zapasowych zdjęć. Kopia każdej fotografii automatyczne trafia wtedy na Twój dysk internetowy, a Ty możesz usunąć ją z telefonu. Każde zdjęcie może też trafiać bezpośrednio do chmury, a na Twoim urządzeniu zapisywana jest tylko miniaturka, zajmująca niewiele miejsca.
Przeczytaj też: Archiwizacja plików – jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer? >>
Dzięki korzystaniu z chmury zapomnisz o problemie braku miejsca na dysku urządzenia. Wybór usług chmurowych jest bardzo duży, a do popularnych należą choćby Dysk Google i Dropbox czy w przypadku urządzeń Apple – iCloud.
Przeczytaj też: Brakuje miejsca na dysku iPhone’a, iPada lub Maca? Poznaj usługę iCloud Apple >>