Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
O czym należy pamiętać, wybierając telefon do VR?
Czy można odwiedzić muzeum w Luwrze, starożytny Egipt, a nawet odległe zakątki kosmosu bez wychodzenia z domu? Oczywiście, że można – wystarczy do tego smartfon, który większość z osób ma w kieszeni, oraz specjalne gogle. Te dwa urządzenia tworzą domowy zestaw do wirtualnej rzeczywistości (VR, od ang. virtual reality). Wspomniana technologia zachwyca coraz więcej osób na całym świecie, dając niezwykle duże możliwości nie tylko do nauki, ale również zabawy. Zobacz, jak wybrać telefon do VR.
Wyposażenie telefonu do VR – żyroskop i odpowiedni ekran
Niezbędnym elementem telefonu do VR jest żyroskop. Dzięki temu czujnikowi telefon „wie”, w jakim położeniu się znajduje i potrafi dostosować wyświetlany obraz do aktualnej pozycji głowy użytkownika.
Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni ekran, bowiem od jego jakości będzie zależało, jak bliskie rzeczywistości będzie doświadczenie. Ważna jest przede wszystkim wielkość – najlepiej, aby miał między 5,5 a 6,5 cala. Pamiętaj jednak, że rozmiar musi być dostosowany do posiadanych gogli.
Kolejną ważną cechą jest rozdzielczość ekranu. Zależność jest prosta – im jest wyższa, tym wyraźniejszy obraz. Trzeba pamiętać jednak, że wyższa rozdzielczość wymaga większej wydajności (o tym dalej). Rozsądnym wyborem do VR jest telefon z ekranem o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli) lub FullHD+ (2400 x 1080 pikseli).
Xiaomi Redmi Note 11 Pro – smartfon z ekranem FullHD+
Mniej istotne kwestie, które jednak mogą mieć wpływ na doznania, to gęstość pikseli. Na ekran w goglach VR patrzy się z bardzo bliska, więc im ta gęstość jest większa, tym obraz, a zwłaszcza krawędzie obiektów są ostrzejsze. Za minimalną wartość gęstości można uznać 440 ppi (pixels per inch, piksele na cal).
Przeczytaj też: Telefon do gier – jaki model wybrać? >>
Wydajność telefonu do VR
VR wymaga od telefonu dużej wydajności. Dzięki temu wyświetlany obraz może być bardziej zaawansowany i płynny, obiekty na ekranie bogatsze w detale, a efekt pełnej immersji jeszcze głębszy. Istotny jest więc szybki procesor oraz odpowiednia ilość pamięci RAM.
Wielu osobom takie możliwości kojarzą się tylko z flagowymi modelami telefonów, a tymczasem coraz więcej producentów wyposaża nawet telefony ze średniej półki w wydajne podzespoły, które z pewnością poradzą sobie z wieloma aplikacjami i grami obsługującymi VR. Przykładem może być między innymi vivo V21 5G, który ma m.in. aż 8 GB pamięci RAM (minimum to 4 GB RAM) i ekran AMOLED o dużej rozdzielczości. Co ważne, jest przystosowany do obsługi szybkiej sieci 5G.
vivo V21 5G – smartfon z 8 GB pamięci operacyjnej
Przeczytaj też: Akcesoria, o których powinien pamiętać każdy gracz >>
Najlepszy telefon do technologii VR to ten z zapasem mocy obliczeniowej
VR jest coraz popularniejsze, powoli staje się również czymś więcej niż technologiczną ciekawostką. Tworzone filmy, gry i aplikacje są też coraz bardziej zaawansowane. Warto o tym pamiętać, wybierając telefon do VR. Model, który dziś działa tylko dobrze lub jest wręcz na granicy wydolności, już za kilka miesięcy może nie pozwolić uruchomić nowości. Dobrze jest więc przemyśleć zakup telefonu do VR i zdecydować, czy traktuje się gogle jako technologiczny gadżet do okazjonalnej zabawy czy może chce się korzystać z najbardziej zaawansowanych możliwości, które oferuje wirtualna rzeczywistość.
Przeczytaj też: Dlaczego warto inwestować w najlepsze telefony? >>