Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Recenzja Xiaomi Redmi Note 9. Duża moc i pojemna bateria w atrakcyjnej cenie [Bart Check]
Xiaomi Redmi Note 9 to budżetowy smartfon do 800 zł, który z wielu względów jest interesującym modelem. Czy znów okaże się, że #xiaomilepsze? Sprawdźcie recenzję.
- Procesor 8-rdzeniowy MediaTek Helio G85
- Ekran 6,53” FHD+ DotDisplay
- Aparat tylny 48 + 8 + 2 + 2 Mpix, przedni – 13 Mpix
- Bateria 5020 mAh z szybkim ładowaniem 18 W
- Pamięć RAM: 3 GB pamięci operacyjnej
- Pamięć ROM: 64 GB pamięci wewnętrznej
- Częstotliwość WLAN: 2,4 GHz i 5 GHz
- Bluetooth 5, NFC
- Wymiary: 162,3 x 77,2 x 8,9 [mm]
- Waga: 199 g
Podwójna ochrona
Xiaomi Redmi Note 9 jest sporym i całkiem ciężkim smartfonem, bo waży 199 g. Przekątna ekranu to prawie 6,53 cala, a otaczają go średniej wielkości ramki.
Wyświetlacz jest chroniony podwójnie, bo został wykonany ze szkła Gorilla Glass 5. generacji, a dodatkowo ma fabrycznie naklejoną folię ochronną. Obudowa nie jest wodoodporna, ale nie powinno jej zaszkodzić delikatne zachlapanie.
Design telefonu Xiaomi Redmi Note 9 oceniam pozytywnie. Podobają mi się delikatne refleksy świetlne na tylnej obudowie, choć bardzo łatwo je zepsuć odciskami palców. Standardowo producent dokłada do zestawu bardzo dobrze wykonane przezroczyste etui, które łatwo założyć, ale trudniej zdjąć.
Nie zapomniano o niczym
Na prawej krawędzi znalazł się dobrze ułożony przycisk odblokowania, a powyżej przycisk regulacji głośności, do których już trudniej sięgnąć, obsługując urządzenie jedną ręką. Po lewej znalazł się slot na dwie karty SIM i dodatkową kartę pamięci, która może okazać się przydatna, bo ten model ma tylko 64 GB pamięci. Należy jednak dodać, że na rynku jest dostępna też wersja 128 GB. W górnej części Xiaomi Redmi Note 9 umieszczono mikrofon i diodę podczerwieni do sterowania różnymi urządzeniami domowymi.
Przeczytaj też: Karta pamięci w telefonie – rodzaje, pojemność i jak je wykorzystywać?
Na dole smartfona są gniazdo mini jack, mikrofon, USB typu C i zaskakująco dobry głośnik, jak na tę półkę cenową. Jeśli mam się czepiać – głośnik mógłby być odrobinę głośniejszy. Z tyłu znalazły się: zestaw czterech obiektywów przypominający płytę indukcyjną, dioda flash i czytnik linii papilarnych – umieszczony nieco zbyt wysoko, mający też niestety słabo wyczuwalne krawędzie, trudno więc w niego trafić.
Przeczytaj też: Optyka i sprzęt w aparatach smartfonów – jaki mają wpływ na jakość zdjęć?
Dobry do multimediów
Front Xiaomi Redmi Note 9 to głośnik do rozmów, kamerka selfie, umożliwiająca również sprawne odblokowywanie ekranu twarzą, a przede wszystkim duży ekran wykonany w technologii IPS. Ma rozdzielczość Full HD+ i dobrze odwzorowuje kolory, oprócz czerni, wpadającej w lekkie odcienie szarości. Kąty widzenia są akceptowalne, poza tym mamy filtr niebieskiego światła, regulację temperatury kolorów i możliwość ukrycia wcięcia na soczewkę aparatu do selfie.
Przeczytaj też: Filtr światła niebieskiego – co to takiego? Czy warto z niego skorzystać?
Wydajność Xiaomi Redmi Note 9 jest po prostu rewelacyjna. W tej półce cenowej ciężko znaleźć szybciej działający smartfon. Ma co prawda tylko 3 GB pamięci operacyjnej, ale na pokładzie jest też procesor MediaTek Helio G85, daje temu telefonowi naprawdę duży rozpęd. Aplikacje uruchamiają się sprawnie, a oprogramowanie telefonu działa bardzo szybko. Jesteśmy też w stanie spokojnie pograć w bardziej wymagające graficznie gry, zwykle na najniższych ustawieniach graficznych, ale przy włączeniu trybu Game Turbo, uzyskujemy całkiem dużą liczbę klatek na sekundę.
Przeczytaj też: Telefon do gier – jaki model wybrać?
Potężna bateria
Xiaomi Redmi Note 9 potrafi działać bez ładowania przez 2 pełne dni, a to dzięki temu, że ma gigantyczną baterię o pojemności 5020 mAh. Dzięki 18-watowemu ładowaniu do pełna naładujemy ją w około półtorej godziny. Smartfon oferuje też zestaw modułów łączności: Bluetooth w wersji 5.0, dwuzakresowe Wi-Fi i NFC.
Redmi Note 9 ma system Android w wersji 10., z bardzo przyjemną nakładką producencką MIUI 11. Jeśli chodzi o nowości, pojawiła się przydatna funkcją o nazwie Lite, która bardzo upraszcza interfejs naszego telefonu – powiększa napisy, ikony i porządkuje sekcję ustawień. Mamy też możliwość zamiany naszego smartfona w skaner dokumentów, co działa dobrze, chyba że chcemy przekonwertować napisy z dokumentu do notatek telefonu, a nie zapisywać jako zdjęcie – niestety system nie rozpoznaje polskich znaków i powstają błędy. To przydatna funkcja w pracy i na uczelni. Co do reklam, na które wiele osób narzeka – jest ich wyraźnie mniej, spotkałem się z nimi tylko w aplikacji porządkowania systemu.
Możliwości fotograficzne
Na froncie Xiaomi Redmi Note 9 mamy obiektyw 13 Mpix o świetle 2,25, która robi dobre selfie.
Odwzorowanie kolorów jest w porządku, chyba że mamy bardzo słoneczny dzień, bo wtedy aparat niepotrzebnie zwiększa balans bieli. Na pochwałę zasługuje szczegółowość naszych zdjęć. Zauważyłem jednak jedną rzecz – otóż aplikacja sama z siebie w niewielkim stopniu poprawia nasz wygląd, więc jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie, to musimy wyłączyć upiększanie.
Oto trzy zdjęcia obok siebie – bez upiększania, tryb domyślny i z upiększeniem:
Z tyłu, na górze, znalazł się 48-megapikselowy obiektyw o świetle 1,8. Możemy wykorzystać pełną moc matrycy, aby uzyskać maksymalnie szczegółowe zdjęcia, ale nie mamy wtedy wsparcia sztucznej inteligencji i trybu HDR.
Domyślnie otrzymujemy 12-megapikselowe zdjęcia, które mają lepsze nasycenie kolorami i kontrast.
W tym obiektywie działa dwukrotne przybliżenie cyfrowe. Zdjęcia, jakie z niego otrzymujemy, wciąż mają atrakcyjny wygląd i dobrą szczegółowość, ale brakuje im zadowalającego nasycenia kolorów.
Drugi obiektyw jest ultraszerokokątną 8-megapikselową soczewką o świetle 2,2. Podczas korzystania z tego obiektywu nie byłem do końca zadowolony ze zdjęć. Często musiałem ręcznie poprawiać jasność i nasycenie kolorów, by uzyskać zadowalający efekt. Dobrze, że jest, ale producent w tym przypadku mógł się bardziej postarać.
Kolejne oczko to 2-megapikselowy obiektyw makro. Jego działanie możecie ocenić sami.
Ostatni obiektyw to również 2-megapikselowa matryca, ale do zdjęć portretowych, które wychodzą na bardzo dobrym poziomie, z precyzyjnym odcięciem tła.
Xiaomi Redmi Note 9 ma tryb nocny, który działa nieco lepiej od konkurencji w tym przedziale cenowym. Przy miejskim oświetleniu wychodzą dość szczegółowe zdjęcia, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Niestety, im ciemniejsza sceneria, tym fotki są mniej atrakcyjne, bo pojawia się bardzo dużo szumów.
Filmy nakręcimy w maksymalnej jakości Full HD i 30 klatkach na sekundę. Oceniam je na mocną czwórkę. Byłaby piątka, gdyby cyfrowa stabilizacja obrazu działała wydajniej. Jak na razie, mimo ostrożnego stawiania kroków na chodniku, nie udało mi się uniknąć drgań na nagraniu.
Przeczytaj też: Jak nakręcić dobre wideo smartfonem i z jakich aplikacji warto korzystać – poradnik dla twórców
Podsumowanie
Zalety Xiaomi Redmi Note 9:
– bardzo niska cena
– szybkie, jak na swoją klasę, działanie telefonu
– duża bateria
– bardzo dobre zdjęcia z głównego obiektywu
– ulepszona nakładka systemowa MIUI 11
– obecność gniazda mini jack
– dwuzakresowe WiFi i NFC
Minusy Xiaomi Redmi Note 9:
– słabej jakości zdjęcia z obiektywu ultraszerokokątnego
– wciąż obecne reklamy przy używaniu aplikacji od producenta
– słabo wyczuwalny skaner linii papilarnych
Jesteście zaskoczeni małą liczbą wad? Ja też, ale prawda jest taka, że w tym przedziale cenowym, Xiaomi jednak lepsze, ale jak zawsze… wybór, pozostawiam wam!
Zainteresował Cię ten smartfon? Sprawdź telefon Xiaomi Redmi Note 9 w ofercie Orange >>