Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Smartfon 16 GB, 32 GB, 128 GB, a może więcej? Co zajmuje najwięcej pamięci w telefonie?
Telefon z dużą pamięcią pozwoli Ci zainstalować więcej aplikacji i przechowywać większą liczbę plików, ale też jest droższy. Dowiedz się, co zajmuje najwięcej miejsca i sprawdź, jak zwolnić oraz rozbudować pamięć w telefonie.
Czym jest pamięć wewnętrzna telefonu?
Smartfony mają dwa rodzaje pamięci, podobnie jak inne urządzenia takie jak laptopy czy tablety. Pamięć operacyjna telefonu, czyli inaczej RAM (ang. random-access memory), przechowuje tylko aktualnie wykorzystywane dane uruchomionych aplikacji i procesów. Jej ilość wpływa na płynność działania urządzenia i szybkość wykonywania przez nie różnych operacji.
W przeciwieństwie do RAM pamięć wewnętrzna telefonu, nazywana też ROM (ang. read-only memory), jest pamięcią trwałą. Oznacza to, że jej zawartość nie znika po wyłączeniu smartfona. To w niej przechowywane są zainstalowane przez Ciebie aplikacje i gry oraz zapisane pliki, w tym multimedia – filmy, zdjęcia czy muzyka.
Pojemność pamięci ROM w Twoim telefonie, np. 16 GB, 32 GB lub 128 GB, nie oznacza, że wszystkie te gigabajty są dostępne dla Twoich aplikacji i multimediów. Pamięć telefonu zajmuje też sam system operacyjny oraz szereg innych aplikacji instalowanych przez producenta sprzętu.
Przykładowo, w zależności od wersji, system Android potrzebuje zwykle od 4 GB do 6 GB miejsca, a z różnymi dodatkami i modyfikacjami może to być nawet 8 GB i więcej.
Co zajmuje pamięć w telefonie?
Im więcej danych zapiszesz na Twoim urządzeniu, tym szybciej pamięć wewnętrzna telefonu będzie pełna, zwłaszcza jeśli nie jest to smartfon z dużą pamięcią. Co zajmuje jej w telefonie najwięcej?
- Nagrywane przez Ciebie wideo. Przy standardzie 30 klatek na sekundę jedna minuta zajmie około 130 MB (rozdzielczość Full HD) lub nawet 350 MB (jakość 4K).
- Filmy i seriale zapisane na urządzeniu. Film w rozdzielczości Full HD to od 1 GB do 3 GB, a w 4K nawet dwukrotnie więcej. Dzięki sprawnym mechanizmom kompresji treści z platform streamingowych takich jak Netflix czy HBO GO, które można ściągnąć na smartfon, mogą jednak zajmować nieco mniej miejsca.
- Zrobione zdjęcia. W zależności od ustawień i możliwości aparatu w Twoim telefonie jedno zdjęcie zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu megabajtów.
- Zainstalowane aplikacje i gry. Przeciętne mieszczą się w zakresie 100-400 MB – przykładowo Facebook to właśnie około 400 MB – ale różnice mogą być znaczne. Proste gry to od kilkunastu do kilkudziesięciu megabajtów, ale coraz więcej jest też takich, które wymagają kilku gigabajtów wolnej przestrzeni.
- Pliki muzyczne zajmują stosunkowo niewiele pamięci telefonu. Typowa piosenka o długości 4-5 minut to od 3 MB do 5 MB. Kilkaset utworów będzie już jednak sporo „ważyć”.
Jak zwolnić pamięć w telefonie?
Jeśli pamięć wewnętrzna telefonu jest pełna, możesz albo ją zwolnić, albo rozbudować. W pierwszym przypadku najprościej jest:
- usunąć niepotrzebne aplikacje, czyli te, których od dawna już nie używasz,
- wykorzystać aplikacje w wersji Lite, które zajmuje mniej miejsca,
- wykasować niepotrzebne pliki – w pierwszej kolejności przejrzyj miejsca takie jak Filmy, Zdjęcia i Muzyka, a także foldery Pobrane i Dokumenty.
Warto też regularnie czyścić pamięć podręczną, czyli tymczasowe dane aplikacji, które poprawiają sprawność ich działania. Jak wyczyścić pamięć podręczną telefonu? Możesz zrobić to ręcznie albo wykorzystać systemowe narzędzia od producenta telefonu lub specjalne aplikacje.
Przeczytaj również: Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Co zrobić, gdy brakuje miejsca na dysku?
Jak jednak zwolnić pamięć w telefonie bez utraty żadnych danych? Rozwiązaniem jest archiwizacja plików, w szczególności zdjęć, na komputerze lub w chmurze. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i wygodne, bo choć zdjęcia nie są przechowywane na telefonie, masz do nich stały dostęp za pośrednictwem internetu.
Zdjęcia Google
Pamięć telefonu możesz też rozbudować dzięki kartom pamięci, jeśli Twoje urządzenie na to pozwala. Dadzą Ci one od 32 GB do nawet 2 TB dodatkowego miejsca i może to być tańsze rozwiązanie niż kupno telefonu z dużą pamięcią wewnętrzną. Zanim jednak kupisz kartę pamięci, sprawdź, czy Twój smartfon posiada odpowiedni slot i obsługuje dany rodzaj karty, a także jaki może być jej maksymalna wielkość.
Przeczytaj również: Karta pamięci w telefonie – rodzaje, pojemność i jak je wykorzystywać?
Jak duża pamięć wewnętrzna w telefonie jest Ci potrzebna?
Podsumowując, to ile pamięci w telefonie potrzebujesz, zależy od tego:
- ile aplikacji i gier chcesz zainstalować;
- jak wiele robisz zdjęć i nagrywasz wideo;
- czy zapisujesz w pamięci telefonu multimedia takie jak filmy i muzyka;
- czy korzystasz z chmury lub kart pamięci.
Telefony z bardzo dużą pamięcią wewnętrzną to najczęściej droższe, flagowe urządzenia najbardziej znanych marek. Już w podstawowych wersjach te smartfony mają 64 GB lub 128 GB pamięci, a dostępne są modele o pojemności nawet 512 GB. Przykładowe modele z dużą pamięcią to m.in.:
- Xiaomi Redmi Note 10S – 128 GB
- Samsung Galaxy S21+ – 128 GB
- Oppo Reno6 Pro 5G – 256 GB,
- iPhone 13 – nawet 512 GB,
Przeczytaj też: Smartfony z 12 GB RAM ‒ najszybsze telefony dla wymagających użytkowników >>