Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Chcesz latać dronem? To może oznaczać konieczność rejestracji, szkolenia i zdania egzaminu – weszło nowe prawo
Od początku 2021 roku użytkownicy dronów ważących powyżej 250 g są zobowiązani do zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych, odbycia prostego szkolenia on-line i zdania testu. W przypadku dronów ważących poniżej 250 g, która nie są zabawkami, ale mają kamerę, wystarczy sama rejestracja. Nowe prawo dotyczy Cię nawet jeśli używasz urządzenia do zabawy lub amatorskiego kręcenia filmów. Cała procedura nie jest jednak skomplikowana, nie zajmuje też dużo czasu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nowe przepisy obowiązują w całej Unii Europejskiej, a ich celem jest m.in. zwiększenie naszego bezpieczeństwa i dalszy rozwój branży bezzałogowych statków powietrznych
Gdzie można latać dronem?
W odpowiedzi na gwałtowny rozwój bezzałogowego lotnictwa i związane z tym zagrożenia, odpowiednie regulacje były koniecznie. Tylko w Polsce używanych jest już prawie 200 tysięcy dronów, od niewielkich sprzętów po potężne, ważące ponad pół tony. Coraz bardziej funkcjonalne, proste w obsłudze i solidne urządzenia stawały się tańsze i ogólnodostępne. Pokochali je filmowcy, również ci amatorscy – za kilkaset złotych można mieć latającą kamerę, kręcącą ujęcia z lotu ptaka kiedyś możliwe tylko z wykorzystaniem helikoptera.
Według obowiązującego do końca 2020 roku prawa, jeśli dron był używany tylko w celach niekomercyjnych, rekreacyjnych lub sportowych, nie wiązało się to z żadnymi formalnościami. Były jednak pewne prawne ograniczenia – nie można było latać poza zasięgiem wzroku, a także w promieniu kilometra od lotnisk, nad portami, ujęciami wody, liniami energetycznymi, rurociągami, czy elektrowniami.
Obowiązek odbycia kursu i posiadania odpowiedniej licencji (tzw. UAVO, czyli operatora bezzałogowego statku powietrznego) spoczywał tylko na osobach, które korzystały z dronów profesjonalnie, w celach zarobkowych, jak również tych, którzy zamierzały latać urządzeniami ważącymi więcej niż 600 g w terenie zabudowanym. Teraz to się zmieniło. Odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia powinni zdobyć niemal wszyscy użytkownicy dronów, również tych niewielkich, ważących poniżej 600 g, W całej Unii Europejskiej, również w Polsce, zaczęło obowiązywać ujednolicone prawo regulujące kwestie korzystania z bezzałogowych statków powietrznych.
Drony – nowe przepisy
Nowe prawo związane z dronami miało obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, jednak ze względu na epidemię datę tę przesunięto o 6 miesięcy, a dokładnie na 31 grudnia 2020. Od początku 2021 roku zniknął podział na loty „rekreacyjne i sportowe” oraz komercyjne. W to miejsce wprowadzone zostały trzy kategorie: otwarta, szczególna i certyfikowana. Zdecydowaną większość użytkowników dronów ważących powyżej 250 g obejmie kategoria otwarta.
W dużym skrócie, w ramach kategorii otwartej można latać dronami o masie poniżej 25 kg, na wysokość do 120 m od najbliższego punktu na ziemi, w zasięgu wzroku i bezpiecznej odległości od innych osób. Nie można też oczywiście przewozić dronem materiałów niebezpiecznych.
Kategoria otwarta ma podkategorie:
- A1 (dopuszcza na loty nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami, w których zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się),
- A2 (minimum 30 m od osób postronnych lub 5 m, jeżeli dron ma ogranicznik prędkości lotu),
- A3 (z dala od ludzi – co najmniej 150 m od osób postronnych i zabudowań).
Każda podkategoria wymaga odbycia szkolenia i zdania egzaminu online (w przypadku podkategorii A2 również zaliczenia dodatkowego egzaminu teoretycznego prowadzonego przez odpowiedni podmiot z listy Urzędu Lotnictwa Cywilnego). Dotyczy to użytkowników dronów o masie powyżej 250 g, takich jak DJI Mavic Air 2.
Sprzęty z kamerą, ważące poniżej 250 g, czyli lekkie i popularne modele, takie jak DJI Mavic Mini 2 czy DJI Mavic Mini 2 Fly More Combo, wymagają jedynie rejestracji, a szkolenie i egzamin w poszczególnych podkategoriach nie są obowiązkowe, choć nie zaszkodzi ich odbyć.
Rejestracja użytkowników dronów
Nowe prawo oznacza dla większości użytkowników dronów konieczność zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych. Bezpłatnej rejestracji muszą dokonać nie tylko posiadacze urządzeń ważących powyżej 250 g, lecz także tych o wadze poniżej 250 g, które mają czujnik umożliwiający zbieranie danych osobowych (kamerę lub aparat umożliwiające zapis obrazu),
Po zarejestrowaniu się należy umieścić przydzielony nam numer operatora na każdym posiadanym dronie, którego obejmuje rejestracja. Nie rejestruje się konkretnego drona, a jedynie oznacza się posiadane urządzenia swoim numerem.
Bez rejestracji i szkolenia można latać dronem o wadze do 250 g, który nie ma kamery. Rejestracji nie wymagają też „statki powietrzne spełniające wymogi dyrektywy 2009/48/WE”, czyli zabawkowe urządzenia latające. Dyrektywa 2009/48/WE określa, że zabawką jest produkt, który może być używany przez osoby poniżej 14. roku życia.
Małoletnie osoby w wieku poniżej 14 lat samodzielnie mogą korzystać tylko z dronów-zabawek, a z pełnoprawnych dronów pod bezpośrednim nadzorem dorosłego posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Jak zarejestrować drona i odbyć szkolenie?
Choć nowe przepisy brzmią zawile (a i tak przedstawiliśmy je możliwie największym skrócie), w praktyce nie ma powodów do obaw. Aby zarejestrować się jako operator bezzałogowych statków powietrznych i móc korzystać z popularnych dronów z kamerą (o wadze do 250 g) wystarczy wejść na specjalną stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego (drony.ulc.gov.pl/). Osobista wizyta w urzędzie nie jest konieczna.
Jeśli zamierzamy korzystać z drona ważącego powyżej 250 g w kategorii otwartej, dodatkowo na tej samej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego musimy odbyć bezpłatne szkolenie online i zdać test. Egzamin składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, a do jego zaliczenia wymagane jest udzielenie 75% poprawnych odpowiedzi.
Uprawnienia operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego w kategorii otwartej może uzyskać osoba co najmniej 16-letnia.
Dron DJI Mini 2 (Mavic Mini 2)
Większa świadomość i wiedza użytkowników po odbytym kursie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo podczas lotów dronami w mieście i na coraz bardziej zatłoczonym niebie, a także ograniczy naruszanie prywatności osób postronnych. Co więcej, uzyskane kwalifikacje pozwolą na korzystanie z bezzałogowego urządzenia latającego w całej Unii Europejskiej.