Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Smartfony z najlepszym ekranem. W tych telefonach wyświetlacze zachwycają jakością obrazu
Właściwie wszystkie smartfony dostępne aktualnie na rynku mają na tyle dobre ekrany dotykowe, by zapewnić komfortowe użytkowanie i właściwe odwzorowanie barw. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, m.in. w pikselach. Podpowiadamy, jaki wyświetlacz najlepiej wybrać, by korzystanie z telefonu było prawdziwą przyjemnością.
Czym się różnią wyświetlacze w smartfonach?
Podstawą różnicą, jeśli chodzi o ekrany telefonów, jest ich rozmiar. To, czy wyświetlacz ma 6 cali czy 4, widać na pierwszy rzut oka. Nie zawsze jednak większe jest lepsze.
Po pierwsze, bardzo duży ekran nie każdemu może odpowiadać, gdyż bywa mniej poręczny. Po drugie, kluczowa jest rozdzielczość – to ona decyduje o tym, jak szczegółowy będzie obraz: różnice między tańszymi i droższymi smartfonami występują w rozdzielczości, czyli liczbie pikseli w poziomie i pionie, a także zagęszczeniu pikseli.
Inne ważne, a często lekceważone kwestie w wyświetlaczach, to nasycenie kolorów, poziom jasności oraz kontrast.
Przeczytaj też: Rozmiar ekranu w smartfonie – sprawdź, czy potrzebujesz telefonu z dużym ekranem>>
LCD, OLED czy AMOLED – co lepsze?
Wszystkie technologie mają swoje wady i zalety. IPS LCD to unowocześniona, stosowana dawniej powszechnie matryca ciekłokrystaliczna TFT LCD. Od swojej poprzedniczki różni się lepszym odwzorowaniem kolorów i znacznie lepszymi kątami widzenia. Dzięki temu obraz jest wyraźny również w pełnym słońcu, tym bardziej że ekrany IPS LCD są zwykle jaśniejsze od OLED-ów.
Wyświetlacze IPS LCD znajdują się w wielu popularnych smartfonach, najczęściej z niższej i średniej półki cenowej.
Ekran OLED (Organic Light-Emitting Diode) jest złożony z diod, które samodzielnie emitują światło. Tego typu wyświetlacze bardzo dobrze odwzorowują kolory i zapewniają idealną czerń (aby osiągnąć tę barwę, piksel po prostu wygasa). W porównaniu do ekranów LCD wyświetlacze OLED-owe są bardziej energooszczędne. Zapewniają też większy kontrast, ale mniejszą jasność.
AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) to z kolei udoskonalona technologia OLED z aktywną matrycą. W tego typu wyświetlaczach piksele włączają się i wyłączają kilka razy szybciej niż w tradycyjnym ekranie OLED. Szybszy jest też czas reakcji i wyższa częstotliwość odświeżana obrazu, co docenią przede wszystkim gracze.
Wyświetlacze AMOLED-owe są jeszcze bardziej energooszczędne. Technologia ta jest cały czas rozwijana, np. Samsung stosuje ekrany Super AMOLED lub Dynamic AMOLED, która mają zapewniać lepszą jakość obrazu w świetle słonecznym niż standardowy AMOLED.
Pamiętaj: telefony w Orange możesz kupić zarówno z abonamentem, jak i bez abonamentu. Także na raty, nawet jeśli nie jesteś klientem Orange.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Codzienne, wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany nie jest oczywiście korzystne dla naszego wzroku i samopoczucia, dlatego część producentów smartfonów stosuje w niektórych modelach tzw. filtr niebieskiego światła. W urządzeniach Apple to tryb Night Shift, który ociepla kolorystykę wyświetlacza po zmroku, co odciąża wzrok. Podobne rozwiązanie stosują też Samsung i Xiaomi.
Obejrzyj wideorecenzję Samsung Galaxy Z Fold5 5G z fenomenalnym wyświetlaczem
Gdy wybieramy smartfon, warto sprawdzić, jakie są w nim proporcje obrazu. Standardowo to 16:9, bo jest to format wykorzystywany choćby w telewizji HD, typowy do oglądania filmów. Coraz częściej jednak producenci stosują proporcje 18:9 (2:1), co ma zwiększyć obszar roboczy przy zachowaniu standardowej szerokości smartfona (jest za to wyższy), a co za tym idzie – sprawia, że telefon wygodniej trzyma się w dłoni.
Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania: standardowo w smartfonach wynosi ona 60 Hz. Większa częstotliwość, np. 120 Hz, oznacza dwukrotnie częstsze odświeżanie się wyświetlacza, co zapewnia błyskawiczną reakcję na dotyk i płynny ruch obiektów, zarówno tekstu w menu, postaci w filmach akcji czy bohaterów w grach mobilnych.
Pamiętaj, że kupując smartfon, warto od razu dobrać dobre akcesoria – przede wszystkim szkło ochronne i etui, które zabezpieczą telefon przed uszkodzeniem.
Sprawdź akcesoria w sklepie Orange >>
W Orange możesz też wykupić dodatkową usługę Orange Smart Care – jeśli uszkodzisz wyświetlacz telefonu, to my pokryjemy koszty jego naprawy.