Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Standardy Wi-Fi – czym są i jak wpływają na szybkość transferu?
Na prędkość internetu i jakość połączenia sieci Wi-Fi wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest standard Wi-Fi, który pozostaje dość niejasnym parametrem dla większości użytkowników. Dowiedz się, czym jest, jaki ma związek z szybkością transferu i komfortem korzystania z sieci.
Co to jest standard Wi-Fi?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że standard Wi-Fi określa parametry przesyłania danych, a także odbierania ich od urządzeń podłączonych do sieci.
Standardy zostały utworzone po to, aby wszyscy producenci sprzętu oferowali kompatybilność swoich urządzeń ze wszystkimi sieciami Wi-Fi na świecie – chodzi między innymi o takie parametry jak:
- zakres częstotliwości
- maksymalna prędkość przesyłu danych,
- zasięg,
- technologie wspierające łączność,
- zabezpieczenia.
Pierwszy standard Wi-Fi zaprezentowano w 1997 roku. Opracowało go stowarzyszenie non-profit – Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (ang. Institute of Electronical and Electronics Engineers, w skrócie IEEE). Właśnie od tej nazwy standard nazwano IEEE 802.11. Od tamtej pory każda ewolucja tego rozwiązania zawierała taki sam ciąg liczb, a na końcu oznaczenie literowe (czasem rok wprowadzenia).
W październiku 2018 roku nastąpiła jednak zmiana – wprowadzono nowy schemat nazewnictwa i nowemu standardowi Wi-Fi (o oznaczeniu technicznym IEEE 802.11 ax) nadano marketingową nazwę Wi-Fi 6. Kolejnemu – Wi-Fi 7 (802.11be, zwane także Extremely High Throughput).
Standardy Wi-Fi – zmiany na przestrzeni lat
Pierwszy wspomniany już Standard Wi-Fi 802.11 oferował użytkownikom maksymalną prędkość przesyłu danych na poziomie do 2 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Zasięg sieci Wi-Fi stworzonej na podstawie tego standardu wynosił mniej więcej do 20 metrów w budynkach. Od tamtej pory wartości, które najbardziej wpływają na komfort korzystania z sieci, wzrosły w znaczący sposób. Dodano też dodatkowe pasmo – 5 GHz.
W ciągu ponad 20 lat pojawiło się kilkadziesiąt wersji standardów Wi-Fi. Niektóre znacznie rozszerzały możliwości i były wykorzystywane przez dług czas.
Na przykład standard IEEE 802.11b wykorzystywał specjalny algorytm, który sprawiał, że przeszkody w mniejszym stopniu zakłócały fale, czyli oferował lepszy zasięg. W warunkach testowych i przy wykorzystani specjalnych anten kierunkowych sygnał mógł docierać na wiele kilometrów. 802.11g zaprezentowany w 2003 roku pozwalał osiągać prędkość do 54 Mb/s i w starszych sieciach jest wykorzystywany do dziś.
Najnowszy standard – Wi-Fi 7 jest przystosowany do obsługi ultraprędkości, zapewnia też wysoką pojemność i wydajność sieci. Dzięki temu z punktem dostępu Wi-Fi może się łączyć bardzo duża liczba urządzeń, w tym obsługujące np. wirtualną rzeczywistość. Świetnie sprawdza się też podczas gry w chmurze.
Przeczytaj: Wi-Fi 7: jeszcze szybszy internet bezprzewodowy w Twoim domu >>
Czy wiesz, że jako pierwszy operator w Polsce udostępniliśmy w 2025 roku modem z Wi-Fi 7 naszym klientom?
Sprawdź świetną ofertę na światłowód do 8 Gb/s z Wi-Fi 7 – teraz dodatkowo w zestawie z telewizją dostaniesz Pakiet Eleven na 2 lata za darmo