Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Co to jest 4K? Wszystko o technologii UHD
4K to technologia, która uważana jest za następcę standardu HD. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie możliwości oferuje? Czy warto zainwestować w telewizor 4K? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Rozdzielczość obrazu
Rozdzielczość wyświetlanego obrazu to jeden z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę, wybierając telewizor czy monitor. Za pomocą tej wartości określana jest liczba pikseli, czyli miniaturowych punktów (najczęściej w kształcie kwadratów lub prostokątów), które tworzą obraz wyświetlany na ekranie urządzenia.
Rozdzielczość zapisuje się według ujednoliconego schematu – Y × Z. Y wyraża liczbę linii pikseli wyświetlanych w poziomie, a Z – w pionie. Im większa liczba pikseli wykorzystywana jest do stworzenia obrazu, tym większa jest jego szczegółowość. Najpopularniejsze obecnie modele telewizorów i monitorów są w stanie wyświetlić obraz zgodny standardem HDTV (ang. High-Definition Television). Umożliwia on wykorzystanie dwóch rozdzielczości: 1280 × 720 (720p) oraz 1920 × 1080 pikseli (1080p – Full HD lub 1080i). Na rynku dostępne są już urządzenia obsługujące rozdzielczość 4K, która z czasem zastąpi HD.
4K i Ultra HD – co to jest?
Co to jest 4K? Terminem 4K określa się rozdzielczości, które zawierają cztery tysiące poziomych linii pikseli. Dokładna liczba poziomych i pionowych linii jest różna dla poszczególnych standardów – kinowy obraz 4K CDI cechuje się rozdzielczość 4096 × 2160 pikseli i stosunkiem długości boków wynoszącym 1,90:1. Z kolei stworzony z myślą o telewizji standard Ultra HD, który często, dla uproszczenia, określany jest mianem UHD 4K, umożliwia transmisję panoramicznego obrazu w formacie 16:9, w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli – oznacza to, że obraz tworzy czterokrotnie więcej pikseli niż w przypadku rozdzielczości Full HD.
Bardzo duża liczba pikseli wykorzystywana do zbudowania obrazu przekłada się na jego niezwykłą szczegółowość. Standard Ultra HD umożliwia również wyświetlanie obrazu w trybie HDR (ang. High Dynamic Range). Pozwala on osiągnąć bardzo duży zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi barwami – dzięki temu wyświetlany obraz jest nasycony kolorami i zaskakująco realistyczny.
Gdzie szukać materiałów 4K?
Telewizja w jakości Ultra HD dopiero wkracza na polski rynek. W ofercie krajowych nadawców jak na razie ciągle przeważają programy zgodne ze standardem HD. Sytuacja ta będzie się jednak zmieniać.
Pierwsze kanały UHD 4K dostępne są już w ofercie Orange TV. Na kanale Eleven Sports 1 w jakości 4K obejrzeć możesz np. wybrane mecze piłki nożnej oraz wyścigi Formuły 1. W ofercie Orange dostępny jest również kanał Festival 4K, na którym dostępne są transmisje wydarzeń muzycznych – festiwali, koncertów czy spektakli teatralnych, a także kontent 4K Netflixa.
Coraz więcej materiałów w rozdzielczości UHD 4K dostępnych jest również on-line. Znajdziesz je m.in. na YouTubie i na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon. Warto pamiętać, że do płynnego odtwarzania tego typu materiałów potrzebne jest łącze internetowe o wysokiej przepustowości. Produkcje w rozdzielczości 4K dystrybuowane są także na płytach Ultra HD Blu-ray – nośnik ten opracowany został jako następca formatu Blu-ray. W tej jakości dostępne są również najnowsze gry wideo na konsole PlayStation 4 i Xbox One.
Poznaj ofertę telewizyjna Orange >>
Czy warto kupić telewizor 4K?
Rosnąca dostępność materiałów w jakości 4K sprawia, że coraz więcej osób rozważa zakup telewizora obsługującego tę wysoką rozdzielczość. Bez wątpienia jest to wybór polecany widzom, którzy regularnie korzystają z usług streamingowych i zależy im na seansach w najwyższej dostępnej jakości. W przypadku osób, które pozostają przy „klasycznej” telewizji, zakup telewizora 4K to inwestycja na przyszłość. Ultra HD powoli, ale konsekwentnie zastępuje standard HD – do tego trendu dostosowują się z również polscy nadawcy telewizyjni, którzy pracują nad poszerzeniem własnej oferty 4K.