Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Co to jest 5G i jak działa?
Możesz sobie wyobrazić, ile urządzeń jest podłączonych do sieci w dużym, zurbanizowanym mieście? Łatwo zauważyć, że obecna sieć 4G LTE staje się coraz bardziej przeciążona. Rozwiązaniem jest wdrożenie kolejnej, bardziej wydajnej sieci, czyli 5G.
Co to jest sieć 5G?
5G to sieć komórkowa piątej generacji. Pozwala nie tylko cieszyć się superszybkim internetem mobilnym, lecz także umożliwia rozwój inteligentnych miast i wirtualnej rzeczywistości.
Technologia nieustnie się rozwija, korzystamy z coraz większej liczby urządzeń połączonych z siecią. To nie tylko smartfony, lecz także laptopy, tablety, telewizory, a coraz częściej także sprzęt AGD (np. lodówki i roboty sprzątające) i tzw. wearables, m.in. smartwatche.
Aby użytkownicy mogli komfortowo korzystać z sieci bez odczuwalnych spadków prędkości, z pomocą przychodzi sieć 5G. Zapewnia ona o wiele większą prędkość i przepustowość niż 4G LTE i pozwala korzystać z sieci ogromnej liczbie użytkowników i urządzeń jednocześnie bez odczuwalnych opóźnień.
Przeczytaj też: Od 1G do 5G, czyli historia technologii mobilnej >>
Co daje nam 5G?
Sieć 5G nie tylko poprawi komfort codziennego korzystania z sieci w domu lub w biurze np. podczas używania komunikatorów, gry online czy streamowania filmów.
5G skrywa w sobie duży potencjał – może znaleźć zastosowanie w medycynie, transporcie czy architekturze. To również szansa na optymalne zarządzanie infrastrukturą miast – sygnalizacją świetlną, osiedlami i smart budynkami. W docelowej formie sieć 5G umożliwi:
- prawie 10-krotnie szybsze pobieranie plików i przesyłanie danych w porównaniu do sieci 4G LTE;
- oglądanie ulubionych filmów, seriali i programów na żywo w jakości 4K, a nawet 8K bez uciążliwego buforowania się obrazu;
- cloud gaming – korzystanie z gier i aplikacji w chmurze bez konieczności pobierania plików na urządzenie;
- wideorozmowy, konferencje i słuchanie muzyki w świetnej jakości, bez zacinania się dźwięku i obrazu;
- rozwój interaktywnych, bezpiecznych miast, osiedli, fabryk i smart budynków;
- usprawnienie działania sygnalizacji świetlnej, dopasowanej do warunków panujących na drodze;
- optymalizację w medycynie, np. zdalne operacje czy udostępnianie robotów pomagających seniorom.
Jak działa 5G?
Sposób działania 5G opiera się na dokładnie na takich samych zasadach jak funkcjonowanie sieci 2G, 3G i 4G LTE, czyli na falach radiowych emitowanych przez stacje bazowe i odbieranych przez urządzenia. Zmiany dotyczą wykorzystania potencjału niektórych częstotliwości.
Przykładowo 5G w Polsce w docelowej formie będzie działała na 3 częstotliwościach:
- 3,4–3,8 GHz (nazywana 3,6 GHz) – zapewnia ona większą przepustowość niż 4G LTE,
- 700 MHz – zapewni zasięg 5G na terenach niezurbanizowanych,
- 26 GHz (24,25–27,5 GHz) – zapewnia jeszcze większą przepustowość niż częstotliwość 3,6 GHz – uzyskiwane na niej prędkości będą porównywalne z prędkościami osiąganymi przez światłowód, czyli najszybszy internet przewodowy.
Przeczytaj też: Częstotliwości 5G – co warto o nich wiedzieć? >>
5G w Orange
W zasięgu sieci 5G Orange znajduje się już ponad 20 milionów mieszkańców Polski.
Aby korzystać z sieci 5G w Orange, musisz:
- znajdować się w jej zasięgu (sprawdź mapę zasięgu),
- mieć urządzenie obsługujące 5G (sprawdź modele telefonów z 5G dostępne w Orange),
- korzystać z oferty Orange 5G (m.in. abonamenty komórkowe 5G i Orange Flex),
- mieć kartę SIM 4 LTE (USIM) lub eSIM.
Chcesz wiedzieć więcej o 5G w Orange? Zapraszamy na naszą stronę >>