Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak być eko? To proste!
Coraz częściej słyszymy o smogu, globalnym ociepleniu czy zanieczyszczonych oceanach. Nie zdajemy sobie sprawy, że w dużym stopniu te problemy wynikają z naszych codziennych nawyków. Chcesz je zmienić, aby zadbać o środowisko i zdrowie? Dowiedz się, jak być eko.
Segregowanie odpadów i recykling
Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Zużywamy m.in. ogromne ilości plastiku, który może rozkładać się nawet przez 1000 lat. Często nie wiemy lub zapominamy o tym, jak we właściwy sposób utylizować zużyty sprzęt elektroniczny czy leki.
Czy wiesz, że w trosce o ekologię i zdrowie w 2005 roku wprowadzono w Polsce zakaz wyrzucania elektrośmieci do śmietnika? Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.
Nasze sprzęty to nie tylko szkło, plastik czy aluminium. Np. smartfon składa się z wielu różnych pierwiastków, a w jego wnętrzu zachodzą bardzo skomplikowane reakcje chemiczne (np. w baterii czy ekranie). Niektóre substancje, które znajdują się w sprzętach elektronicznych, są szkodliwe dla środowiska – ich przedostanie się np. do wód gruntowych mogłoby być tragiczne w skutkach.
Na szczęście wiele materiałów można przetwarzać i wykorzystywać wielokrotnie, poddając je recyklingowi. Dzięki niemu:
- znacznie maleje ilość odpadów na wysypiskach,
- obniża się zużycie pierwotnych surowców naturalnych i energii,
- zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska – wody, powietrza i gleby.
Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci. Posegregowane odpady z gospodarstw domowych, głównie papier, szkło, metale, plastik, ubrania, elektrosprzęt, doskonale nadają się do powtórnego wykorzystania.
Jeśli chcesz być eko:
- segreguj swoje śmieci – wrzucaj je do odpowiednio oznaczonych kontenerów,
- elektroodpady (sprzęt RTV i AGD) oddawaj do specjalnych punktów (zobacz, co możesz zrobić m.in. ze starym telefonem komórkowym),
- niepotrzebne leki zanieś do apteki,
- zużyte baterie wrzuć do pojemników, które możesz znaleźć np. w supermarketach i urzędach.
Oszczędzanie energii
Wiele osób szuka sposobów na oszczędzanie prądu – najczęściej dlatego, aby obniżyć miesięczne rachunki za energię elektryczną. Takie działanie jest jednak dobre nie tylko dla naszego portfela, lecz także dla środowiska. Mniejsze zużycie prądu przekłada się na mniejsze wykorzystanie surowców naturalnych (np. węgla, którym napędzane są elektrownie w Polsce), a tym samym na produkcję mniejszej ilości spalin i gazów cieplarnianych. To z kolei przeciwdziała ocieplaniu się klimatu.
Jak możesz oszczędzać energię elektryczną, aby być eko?
- Wymień stare żarówki na energooszczędne żarówki LED.
- Kupując sprzęty AGD i RTV, zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną (wybieraj te oznaczone przynajmniej A++).
- Rozsądnie korzystaj m.in. z pralki i zmywarki – włączaj je, gdy będą całkowicie zapełnione, wybieraj programy ekologiczne.
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ też korzystanie z odnawialnych źródeł energii i ekologicznych systemów, np. paneli słonecznych, pomp cieplnych czy domowych elektrowni wiatrowych.
Ekologiczne podróżowanie
Jesteśmy coraz bardziej mobilni. Często, aby dostać się do pracy, pokonujemy wiele kilometrów.
Czy wiesz, że według danych GUS, w Polsce w 2016 roku do pracy dojeżdżało ponad 3 miliony osób – większość własnym samochodem.
Co prawda „tylko” kilka procent zanieczyszczeń komunikacyjnych pochodzi bezpośrednio z rur wydechowych. Wzmożony ruch samochodowy ma jednak bardzo zły wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Jest jednym z głównych powodów powstawania smogu – zanieczyszczenia zalegające na ulicach są wzbijane w powietrze przez jeżdżące pojazdy (tzw. unos wtórny).
Jak być eko w czasie codziennych podróży?
- Jeśli możesz, zamiast samochodu wybieraj komunikację miejską – kolej, tramwaje lub autobusy (które coraz częściej są elektryczne).
- Dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie rowerem lub hulajnogą, także elektryczną (choć bardziej ekologiczna jest tradycyjna). Możesz je wypożyczyć w wielu miastach.
- Znajdź osoby, które podróżują w tym samym kierunku – zamiast jazdy dwoma lub trzema samochodami możecie jechać jednym.
Na przyjazne środowisku, ekologiczne podróżowanie możemy postawić też w trakcie urlopu. Jak być eko turystą?
- Stosuj się do wyżej wymienionych zasad – samochód zamień na inne środki transportu. To przy okazji świetny sposób na lepsze poznanie nowej kultury i mieszkańców danego regionu.
- Jeśli możesz, zamiast samolotu wybierz transport lądowy. Jeśli musisz podróżować samolotem, ogranicz swój bagaż – cięższy samolot spala więcej paliwa i emituje do atmosfery więcej dwutlenku węgla.
- Bądź eko na miejscu – zabierz ze sobą bidon, aby nie kupować butelkowanej wody. Możesz używać tej z kranu, a jeśli jest niezdatna do picia, przegotuj ją przed wlaniem do bidonu. Pamiętaj też o własnej torbie na zakupy i kupowaniu lokalnych, świeżych produktów.