Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
eSIM, nano SIM, micro SIM i mini SIM – rozmiary i rodzaje kart SIM
Ewolucja kart SIM przebiega w kierunku miniaturyzacji, która pozwala lepiej wykorzystać dostępne miejsce w telefonie. Pierwsze rozwiązania zostały wyparte przez mini SIM, a następnie karty micro i nano SIM. Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak całkiem niedawno, wraz z wprowadzeniem na rynek w pełni cyfrowych kart eSIM. Dowiedz się, jakie wielkości kart SIM są obecnie w użyciu i czym różnią się poszczególne rodzaje kart SIM.
Co łączy tradycyjne rodzaje i rozmiary kart SIM?
Klasyczne karty SIM to elektroniczne karty chipowe z wbudowanym mikroprocesorem. Ich najważniejszą częścią są pozłacane pola stykające się z modemem telefonu, który jest odpowiedzialny za łączność z siecią GSM. Karta SIM działa jak klucz dostępu do sieci i bez niej niemożliwe jest korzystanie z internetu mobilnego, wysyłanie SMS-ów, ani wykonywanie połączeń (wyjątkiem są połączenia alarmowe – w Polsce na numer 112).
Skrót SIM (ang. Subscriber Identity Module) oznacza moduł identyfikacji abonenta. Każda karta SIM pozwala jednak zidentyfikować nie tylko użytkownika i jego numer telefonu, ale też operatora, który ją wydał. Umieszczono na niej numer telefonu oraz unikatowy 19- lub 20-cyfrowy numer seryjny. Oprócz zakodowanych danych identyfikacyjnych karta SIM ma też niewielką wbudowaną pamięć, w której można przechowywać np. kontakty.
Ewolucja wielkości kart SIM
Gdy w 1991 roku na rynku pojawiły się pierwsze karty SIM, miały one rozmiar… karty kredytowej, czyli 85 x 54 mm. Podobnie jak w przypadku innych podzespołów elektronicznych stopniowo postępowała jednak miniaturyzacja.
Mniejsze rozmiary kart SIM i modemów to oszczędność miejsca, które można było wykorzystać na rozbudowę innych elementów telefonu – zwłaszcza baterii. Smartfony mają w końcu coraz silniejsze procesory i nowocześniejsze wyświetlacze, więc ich zapotrzebowanie na energię rośnie.
Obecnie w użyciu są trzy wielkości kart SIM.
- Mini SIM to karta drugiej generacji wprowadzona w 1996 roku. Ma 25 mm długości, 15 mm szerokości i 0,76 mm grubości i przez ponad dekadę była najpopularniejszym rozwiązaniem. Obecnie karty mini SIM spotyka się już stosunkowo rzadko, w naprawdę starych modelach telefonów, a także niektórych routerach.
- Karta micro SIM została opracowana już w 2003 roku, jednak popularność zyskała dopiero w 2010 roku, gdy Apple wykorzystał ją w nowym wówczas modelu iPhone 4, a za nim poszli inni czołowi producenci. Rozwiązanie trzeciej generacji „skurczyło się” do rozmiaru 15 x 12 mm. Grubość karty micro SIM pozostała jednak taka sama (0,76 mm).
- Karta nano SIM to ostatnie tradycyjne rozwiązanie, wprowadzone w roku 2012. Czwarta generacja kart SIM ma rozmiary 12,3 x 8,8 x 0,67 mm – jest więc zarówno mniejsza, jak i cieńsza od poprzedniczki. Różni ją też udoskonalony sposób i większa prędkość zapisu danych. Karta nano SIM jest wykorzystywana w większości nowszych modeli smartfonów.
Kolejnym etapem przekształcania kart jest zastąpienie miniaturyzacji przeniesieniem niektórych funkcji karty do chmury albo do świata wirtualnego. Prawdziwą rewolucją staje się powstanie w pełni cyfrowej karty eSIM. W odróżnieniu od poprzednich, nie jest ona fizycznym nośnikiem.
Czym jest eSIM – następca dotychczasowych rodzajów kart SIM?
eSIM to najnowszy rodzaj karty, wprowadzony po raz pierwszy w iPhone’ach XS, XS Max i XR pod koniec 2018 roku. eSIM (skrót od angielskiego Embedded SIM) jest całkowicie cyfrową, wirtualną kartą zapisywaną podczas skanowania kodu QR, co umożliwia niewielki mikroczip (6 x 5 mm). W układzie scalonym można aktywować wirtualną kartę SIM od wybranego operatora.
Takie rozwiązanie daje producentom smartfonów możliwość zagospodarowania przestrzeni po slocie, przeznaczonym na karty SIM.
Orange jest pierwszym w Polsce operatorem, który uruchomił obsługę eSIM. Wirtualna karta to nie tylko jeszcze większa oszczędność miejsca w nowoczesnych smartfonach, ale też szereg innych korzyści. Dzięki karcie eSIM możesz korzystać ze swojego smartwatcha bez konieczności posiadania smartfona obok. Zyskujesz także więcej mobilności — eSIM to rozwiązanie, które przyda się w podróży. Nie musisz już przekładać karty SIM lokalnego operatora — wiele kart masz „zapisanych” w telefonie.
Poznaj jeszcze więcej korzyści i zobacz, co to jest eSIM i jak działa.
Sprawdź, jak łatwo możesz wymienić zwykłą kartę SIM na eSIM w Orange:
Karty SIM w starterach Orange
W użyciu można ciągle spotkać telefony projektowane do trzech powyższych rodzajów kart SIM: nano, micro i mini. W przypadku zmiany urządzenia wielkość karty SIM może więc nie być odpowiednia. Jeśli mniejszą kartę chcesz włożyć do miejsca przeznaczonego na większą, możesz użyć do tego tzw. adaptera. W przypadku wymiany telefonu na nowszy dotychczasowa karta SIM będzie jednak najczęściej za duża. W takim wypadku wymień ją u operatora na nową.
Jeśli korzystasz z usług Orange, w ofercie abonamentowej, na kartę lub w Orange Flex otrzymujesz pakiet startowy, z którego w zależności od potrzeb możesz wyłamać kartę w każdym z trzech rozmiarów (karta nano SIM, micro SIM lub mini SIM). Jeśli umieścisz ją z powrotem w starterze, posłuży Ci on jako adapter powiększający kartę SIM.
A co z eSIM? Dzięki eSIM znika konieczność dopasowywania wielkości kart SIM do telefonu. Ponadto w iPhone’ach uruchamia usługę Dual SIM, za sprawą której można mieć wiele numerów i wybierać, z którego chce się korzystać w danym momencie. Jak zdobyć eSIM? W Orange to bardzo proste. Możesz zamówić usługę Ekstra SIM lub wybrać Orange Flex, gdzie masz jeszcze więcej wolności. Wystarczy, że pobierzesz aplikację Orange Flex, a kartę eSIM otrzymasz błyskawicznie: bez wychodzenia z domu, bez kuriera i bez zobowiązań.