Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Stare bajki Disneya – czy pamiętasz „Kopciuszka” z 1950 roku i inne?
W zasadzie bajki Disneya się nie starzeją, a ząb czasu dodaje im uroku. Te pierwsze, powstałe w latach 30. XX wieku, wciąż są wzorem i wyznaczają „normę” animacji. Przede wszystkim jednak noszą znamiona legendarnych — nie sposób wymienić osoby, która nie zna choć jednej animacji, która wyszła ze studia Disneya. Co to za bajki? Zobacz, dlaczego warto sięgać po stare bajki Disneya.
Kultowe pozycje filmów animowanych Disneya potrafią nadal inspirować współczesnych rysowników. Choć zmieniły się narzędzia pracy, a technologia rozwinęła, stare produkcje nie mają sobie równych. Są najzwyczajniej piękne — choć surowe w formie — i snują opowieści. Stare bajki Disneya znają chyba wszyscy, a treść bajek na zawsze weszła do kanonu popkultury.
Disney to nie tylko klasyka, zobacz, jakie nowe bajki Disneya możesz obejrzeć.
Pierwsza bajka Disneya — Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
Opowieść braci Grimm stała się kanwą do stworzenia animacji, która swoją premierę miała w 1937 roku. Co ciekawe, to nieco ponad 40 lat od pierwszego wyświetlanego przez braci Lumière filmu — czarnobiałego i niemego.
Walt Disney za punkt honoru postawił sobie wyprodukowanie kolorowego filmu animowanego. Nad Królewną Śnieżką pracowało ponad 750 rysowników, którzy stworzyli niemal milion rysunków. W efekcie wykorzystano jedynie 1/4 z nich.
Królewna Śnieżka była bajką-wynalazkiem, a jej przygotowanie trwało około cztery lata. Podczas jej realizacji wykorzystano specjalne mieszanki kolorystyczne, które nadawały obrazowi trójwymiarowości. Po raz pierwszy użyto szerokokątnego obiektywu — jego konstrukcja była dziełem disneyowskich techników. Co ważne, film ten był dubbingowany, a do Polski trafił w 1938 roku.
Treść samej opowieści jest powszechnie znana. Królewna Śnieżka, zakochana w księciu Florianie, znajduje się pod wpływem złej macochy. Zazdrosna wiedźma nakazuje zgładzenie dziewczyny, lecz myśliwy lituje się nad Śnieżką, puszczając ją wolno. Królewna trafia do domku siedmiu krasnoludków, o czym jednak dowiaduje się macocha. Pod przebraniem knuje, jak pozbyć się królewny. Wreszcie przynosi Śnieżce zatrute jabłko, które dziewczyna zjada ze smakiem. Zapada w sen. Czy zdoła wybudzić ją Florian, który dociera do lasu?
Przeczytaj też: Stare filmy, które przeszły do historii. Obejrzyj klasykę kina >>
Fantazja — bajka-utwór muzyczny
Powstały w 1940 roku film animowany, jest pierwszym dziełem, w którym wykorzystano dźwięk stereo. To wspólna kooperacja Walta Disneya i Leopolda Stokowskiego — dyrygenta, odpowiedzialnego za muzykę i dźwięk. Obydwaj autorzy za tę bajkę zostali laureatami Oscara, otrzymując tzw. nagrodę specjalną.
Fantazja w zasadzie nie ma fabuły, a jedynie rysunkowe przedstawienia utworów muzycznych. Można usłyszeć m.in. „Toccatę” i fugę d-moll Bacha, „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego, „Noc na Łysej Górze” Musorgskiego, „Ave Maria” Schuberta, „Święto wiosny Strawińskiego”, a także symfonię pastoralną Beethovena.
Najbardziej znany fragment to ten z Myszką Mickey przebraną za czarnoksiężnika — animacja do utworu Dukasa „Uczeń czarnoksiężnika”. Część ta posłużyła jako inspiracja do stworzenia filmu Uczeń czarnoksiężnika z 2010 roku.
Bambi z 1942 roku
Niewiele osób wie, że do stworzenia postaci jelonka Bambi Disneyowi posłużyła książka Feliksa Saltena. Zwykle zwierzątko jest kojarzone jedynie ze studiem, co tylko dowodzi potędze, którą zbudował Walt Disney.
Choć fabuła nie jest bardzo zawiła, można zachwycić się emocjami, jakie skrywa dzieło. W całym filmie wypowiedziano jedynie ok. 800 słów — obraz oraz historia jelonka-księcia, syna Króla Lasu — jelenia, który żyje w lesie. To opowieść o dojrzewaniu, sile przyjaźni, a także stracie i mrocznych zakamarkach codzienności.
Film wyciska łzy, rozśmiesza i pokazuje to, co naprawdę ważne. Nie bez powodu został uznany za film wszech czasów przez Amerykański Instytut Filmowy.
Klasyczny Bambi został inspiracją do stworzenia kolejnych przygód jelonka —Bambi 2.
Bajka o kopciuszku
Ten film to nie tylko prawdziwy hit box office (wznawiany jest co jakiś czas w kinach), ale także jeden z ulubionych samego Walta Disneya. Scena przemiany tytułowego Kopciuszka w piękną księżniczkę przez Dobrą Wróżkę to, jak przyznał, jego faworyt wśród całego dorobku życia.
Aby jak najbardziej naturalnie oddać ruchy postaci, początkowo nagrano film, który posłużył za wzorzec do stworzenia animacji. Wziął w nim udział nawet kot.
Kultowa pozycja z kanonu starych bajek Disneya, jedna z ukochanych przez krytyków i publiczność, przedstawia historię przemiany dziewczyny, Cinderelli, od Kopciuszka do księżniczki. Bazuje na baśni Charlesa Perraulta o tym samym tytule. W pamięć zapadają karoce z dyni czy znamienne zgubienie pantofelka.
Stare bajki Disneya
Legendarne filmy animowane, a także kinowe nowości możesz obejrzeć na wielu kanałach telewizyjnych dostępnych w telewizji Orange, z której możesz korzystać w pakiecie ze światłowodem lub w pakiecie Orange Love.
Wiele kultowych oraz najnowszych produkcji znajdziesz też w wypożyczalni filmów Orange VOD oraz na platformie streamingowej HBO Max – możesz ją aktywować w ramach kilku ofert Orange, m.in. w ramach pakietów Orange Love i abonamentu komórkowego.
Przeczytaj też: Pakiet HBO z HBO Max w Orange – zyskaj dostęp do setek filmów i seriali >>