Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
HDR w telewizorze – jak technologia High Dynamic Range wpływa na jakość obrazu?
Producenci telewizorów prześcigają się wymyślaniu nowych technologii i rozwiązań, które mają poprawiać jakość obrazu i wpływać na doznania widza. Często jednak skoku jakości nie ma, a różnice są symboliczne. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja z HDR, czyli High Dynamic Range. Co to jest HDR? Jak wpływa na odbiór treści?
Co to jest HDR?
HDR to skrót o angielskiej nazwy High Dynamic Range. Można przetłumaczyć to jako szeroki zakres tonalny. W praktyce chodzi o to, że obraz wyświetlany w technologii HDR jest jaśniejszy i ma wyższy kontrast.
Żeby lepiej zrozumieć, czym jest HDR, warto odwołać się do światła i jego dwóch najważniejszych parametrów – częstotliwości i intensywności. Pierwszy odpowiada za barwę, drugi za jej jasność. Im jest ona wyższa, tym większą liczbę odcieni i szczegółów danej barwy, a w sumie całego obrazu jest w stanie dostrzec ludzkie oko. Technologia HDR zwiększa intensywność, a tym samym w dość znaczący sposób zmienia odbiór wyświetlanego materiału wideo.
HDR docenisz np. podczas oglądania w filmie scen nocnych – wszystkie detale zauważysz bez większego problemu. Naturalniej na ekranie wygląda też światło, np. lamp, latarni czy neonów uchwyconych w filmie.
Przeczytaj też: Częstotliwość odświeżania ekranu – co oznacza i jaka powinna być w smartfonie, TV i monitorze >>
Jakie urządzenia obsługują tryb HDR?
Coraz więcej telewizorów może pochwalić się możliwością obsługi obrazu HDR. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym modelu efekt ten będzie tak samo widoczny. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim zastosowany standard HDR oraz jasność matrycy. Na rynku dostępne są obecnie dwa standardy HDR:
- HDR 10/10+ – powszechniej stosowane rozwiązanie, zapewnia do 1024 gradacji kolorów,
- Dolby Vision – bardziej zaawansowane rozwiązanie, zapewnia dynamicznie zmieniającą się jasność obrazu, a także aż do 4096 gradacji kolorów. Jest stosowane w droższych i bardziej zaawansowanych modelach telewizorów.
Drugi aspekt to jasność. Tę wyraża się w nitach lub jako ułamek cd/m2. Bez względu na formę zapisu, aby telewizor mógł wyświetlać obraz HDR, musi mieć jasność minimum na poziomie 350 nitów (cd/m2). Jednak dopiero powyżej 500 nitów efekt ten jest wyraźnie zauważalny. Topowe modele telewizorów mogą mieć jasność nawet na poziomie 1000 nitów i więcej. Warto jednak pamiętać, że HDR wciąż jest technologią nową i trwa jej dynamiczny rozwój – obecnie stosowane standardy HDR są gotowe nawet na jasność rzędu 10000 nitów, więc do górnego pułapu możliwości tego rozwiązania wciąż daleka droga.
Sprawdź telewizory w klepie Orange >>
Czy warto kupić telewizor z HDR?
Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna – warto kupić telewizor z technologią HDR. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Sam telewizor to tylko jeden element tej układanki. Aby móc cieszyć się obrazem HDR, trzeba mieć też odpowiedni materiał – obraz musi być przygotowany z myślą o HDR, w innym wypadku efekt będzie niezauważalny.
Na razie technologię HDR można podziwiać między innymi w filmach i serialach dostarczanych przez serwisy streamingowe. Między innymi Netflix ma całą kategorię o nazwie „HDR”. W tej technologii można też kupić filmy na płytach blu-ray. HDR jest również obecny w grach wideo – obsługują go produkcje dostępne na konsolach Playstation 4 i Xbox One.
Technologia ta coraz śmielej wchodzi też do telewizji – dostępny w Orange TV kanał Canal+ 4K Ultra HD oprócz tego, że nadaje obraz w rozdzielczości 3840×2016, oferuje także wysoką rozpiętość tonalną nadawanych programów, głównie transmisji sportowych. Kwestią czasu jest, jak HDR trafi do większej liczby audycji.
Przeczytaj też: Co oznaczają wymiary telewizorów i jak wybrać właściwy rozmiar TV? >>