Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Telewizory LED, QLED, OLED – czym się różnią?
Jeśli nie interesujesz się szczególnie technologią, różnice pomiędzy rodzajami telewizorów mogą nie być dla Ciebie oczywiste. Wyjaśniamy, czym jest 4K, a także LED, QLED i OLED, oraz jak te technologie wpływają na jakość obrazu, który widzisz.
Ważna jest rozdzielczość – telewizory 4K
Tak jak w przypadku każdego ekranu na jakość treści wyświetlanych na telewizorze w bardzo dużym stopniu wpływa rozdzielczość, czyli ilość pikseli tworzących obraz.
Jeszcze niedawno zdecydowana większość odbiorników TV miała 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Dziś jednak lepsze telewizory mają rozdzielczość 4K (określaną też jako Ultra HD), czyli 3840 x 2160 pikseli.
Dzięki telewizorowi z technologią 4K możesz oglądać ulubione programy w najwyższej dostępnej obecnie rozdzielczości. Telewizor z takim ekranem ma bardzo szczegółowy obraz, co widać szczególnie wtedy, gdy siedzisz blisko niego.
Przeczytaj też: Co oznaczają wymiary telewizorów i jak wybrać właściwy rozmiar TV? >>
Co ważne – telewizję 4K można komfortowo oglądać z dwukrotnie mniejszej odległości niż Full HD. Ma to duże znacznie, zwłaszcza jeśli planujesz grać w gry na nowoczesnych konsolach.
Wiele kanałów TV ciągle nie jest dostępnych w tej rozdzielczości, jednak na platformach streamingowych, takich jak np. Netflix, treści 4K są już dość powszechne. Znajdziesz je też w ofercie telewizyjnej Orange.
Przeczytaj też: Wszystko, co warto wiedzieć o rozdzielczości 8K >>
Telewizory LED – technologia, która zastąpiła LCD
Rodzaje telewizorów takie jak LED, QLED i OLED wyróżnia się nie ze względu na rozdzielczość, lecz wykonanie matrycy. Ciągle dominująca obecnie technologia LED jest oparta na świecących diodach i była dużym krokiem naprzód w porównaniu do telewizorów z ekranem ciekłokrystalicznym (LCD), które pojawiły się na przełomie XX i XXI wieku.
Diody LED emitują światło, więc pikseli na matrycy nie trzeba już podświetlać lampami. Wpływa to nie tylko na wyższą jasność obrazu, ale też lepsze odwzorowanie kolorów niż w starszych telewizorach LCD.
- W obrębie telewizorów LED można spotkać różne rozwiązania, które wpływają na odbiór obrazu. Telewizory Edge LED mają diody przy krawędzi ekranu, co jest rozwiązaniem tańszym, a także sprawia, że sprzęt ma mniejszą grubość.
- Droższe modele telewizorów wykorzystują technologię Full LED lub inaczej Direct LED, w której matryca jest równomiernie podświetlona, co daje lepszy kontrast.
Telewizor Sony KD50X85JAEP 50″ 4K LED
Sprawdź telewizory w ofercie Orange >>
Telewizory QLED – opis technologii i jej zalety
Skoro telewizory LED wzięły swą nazwę od diod, co to jest technologia QLED? Litera Q wzięła się od kropek kwantowych (ang. Quantum Dot), czyli nanokryształów, które są umiejscowione pomiędzy podświetleniem LED a filtrami kolorów. Co daje takie rozwiązanie?
Umożliwia uzyskanie światła o czystym, monochromatycznym kolorze podstawowym (niebieski, czerwony i zielony). Dzięki temu barwy na telewizorze QLED są żywsze i bardziej nasycone, niż w przypadku zwykłego LED TV. Większy jest także zakres kolorów i współczynnik kontrastu.
Na dodatek telewizory QLED oferują najwyższy poziom jasności obrazu, który przebija nawet OLED – czyli najnowszą obecnie technologię produkcji matryc. Da się to zauważyć przede wszystkim, gdy ogląda się obraz w trybie HDR lub też pomieszczenie jest dobrze oświetlone, zwłaszcza światłem naturalnym. Mimo to telewizory QLED są, ogólnie rzecz biorąc, technologicznie bliższe LED-om niż odbiornikom OLED.
Przeczytaj też: Telewizja w Orange Love – sprawdź, co zyskujesz >>
Telewizor Samsung 65″ QE65Q67A QLED
Telewizory OLED – najnowsza technologia produkcji matryc
Telewizory OLED wykorzystują najnowszą, ciągle dopracowywaną technologię wykonania matryc. OLED oznacza tyle, co Organic LED, a nazwa wzięła się stąd, że bardzo płaskie diody wykonane są ze związków organicznych nakładanych na specjalne panele.
W ten sposób każdy piksel samodzielnie wydziela światło, dzięki czemu telewizory OLED dają praktycznie nieskończony kontrast. Do tego oraz wyjątkowo żywe i wierne kolory, w tym najgłębszą czerń, niemożliwą do uzyskania na innych odbiornikach TV. Ponadto wyświetlacz OLED niemal nie zniekształca kolorów, gdy oglądasz treści pod kątem. Ma także bardzo krótki czas reakcji (co może mieć znaczenie podczas grania w gry i przy bardzo dynamicznych scenach filmowych).
Ponieważ same diody organiczne są bardzo płaskie, w technologii OLED można uzyskać najcieńszy ekran, a także zakrzywienie jego powierzchni, przez co wyświetlany obraz wyda Ci się bardziej przestrzenny. Minusem telewizorów OLED jest obecnie znacznie wyższa cena, a czasami też niższa trwałość niż w przypadku technologii LED i QLED.
Chcesz kupić telewizor? Sprawdź telewizory w ofercie Orange. Możesz je kupić zarówno z abonamentem komórkowym, jak i bez niego – także na raty.