Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Czemu internet ma limity?
Użytkownicy internetu mobilnego są przyzwyczajeni do tego, że po wykorzystaniu określonej liczby gigabajtów internet zwalnia. W przypadku użytkowników łącz stacjonarnych limitów nie ma, ale gdy sieć jest bardzo obciążona, pewne niedogodności podczas korzystania z internetu mogą się pojawić. Jak radzić sobie w tych sytuacjach?
Limity internetu mobilnego – dlaczego mogą się pojawiać?
Aby zrozumieć, dlaczego operatorzy nakładają limity na transfer danych, trzeba przeanalizować, jak zmienił się świat w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.
Pod koniec lat 90. kable telekomunikacyjne nie były położone jeszcze we wszystkich miejscowościach w Polsce, a telefony komórkowe przeznaczone były tylko da najbogatszych – ze względu na koszt urządzeń i połączeń. O powszechnym dostępie do internetu można było tylko pomarzyć.
Przeczytaj też: Internet stacjonarny czy mobilny – co wybrać? >>
Dziś telefon komórkowy z dostępem do sieci LTE mają nawet dzieci, a internet jest tak szeroko wykorzystywany, że trudno sobie wyobrazić świat bez niego. Służy do pracy, rozrywki, wymiany informacji, oglądania filmów, meczów, słuchania muzyki, poznawania ludzi – a jego jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest właściwie tylko ludzka wyobraźnia.
I właśnie ta powszechność sprawia, że infrastruktura może okazać się niewydolna. Stąd też limity na internet – pozwalają minimalizować sytuacje, w których sieć komórkowa będzie za bardzo przeciążona.
Jeśli chcesz jak najdłużej korzystać z internetu mobilnego z pełną prędkością, wybierz ofertę z dużym pakietem danych. W Orange w przypadku domowego internetu mobilnego może to być nawet kilkaset GB z pełną prędkością. W ofercie na abonament komórkowy również znajdziesz abonament z bogatą liczbą GB.
Rozwiązaniem problemów z limitami może być sieć 5G, która jest o wiele bardziej pojemna i zapewni o wiele szybszy transfer danych.
Przeczytaj też: Od 1 G do 5G, czyli rozwój technologii mobilnej >>
Limitowany internet stacjonarny – czy to w ogóle możliwe?
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku internetu stacjonarnego. Na polskim rynku usług telekomunikacyjnych nie ma ofert stałego łącza z limitem. Operatorzy oferują możliwość ciągłego korzystania z internetu bez ograniczenia prędkości, czyli bez limitu danych możliwych do wykorzystania.
Rzeczywistość jest jednak taka, że wielu użytkowników na własnej skórze może odczuć, że jakość usług odbiega od deklarowanej w ofercie. Prędkość pobierania i wysyłania danych może spadać, utrudniając takie czynności jak pobieranie pliku z maksymalną prędkością, oglądanie filmu w wysokiej rozdzielczości czy płynne granie online.
Często dzieje się tak głównie po połączeniu z Wi-Fi. Duża liczba urządzeń połączonych bezprzewodowo może obniżać jakość korzystania z sieci. W ten sposób ograniczenia mogą tworzyć same z powodu zbyt intensywnego wykorzystywania łącza przez zbyt wielu użytkowników jednocześnie.
Oferty z limitem dostępu do internetu stacjonarnego nie są niczym niezwykłym na przykład w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w miejscach, gdzie infrastruktura nie jest dostosowana do zbyt dużej liczby użytkowników. Najczęściej stosowane jest obniżenie prędkości internetu, rzadziej całkowite zablokowanie możliwości transferu. Niemniej wizja oglądania ulubionego serialu lub końcówki emocjonującego meczu przerwanych z powodu limitu internetu nie należy do przyjemnych i każdy z pewnością chciałby uniknąć takiej sytuacji.
Przeczytaj też: Twój internet działa wolno? Oto 5 najczęstszych przyczyn >>
Postaw na nowoczesny internet domowy – światłowód
Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Skoro problemem jest infrastruktura i technologia, najprościej je wymienić. I to już się dzieje, głównie za sprawą naszych inwestycji.
Naszą siecią światłowodową pokrywamy coraz większy obszar kraju. Światłowód, czyli technologia, w ramach której dane są przesyłanie za pomocą wiązki światła, to odpowiedź na problemy z jakością połączenia.
W ofercie internetu domowego w Orange światłowód może mieć prędkość nawet do 8 GB/s (oferta światłowodu 8Gb/s jest dostępna dla wybranych lokalizacji w Warszawie i Krakowie). Jest ona nieosiągalna dla tradycyjnych łącz. Zapewnia nie tylko błyskawiczne ściąganie danych, ale również komfortowy dostęp do sieci wszystkim domownikom jednocześnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna osoba oglądała film w rozdzielczości 4K, inna grała w grę online, a jeszcze kolejna prowadziła wideorozmowę. Także przy połączeniu Wi-Fi.
Przeczyta też: 10 najczęściej zadawanych pytań o internet światłowodowy
Światłowód zapewnia najszybsze i stabilne połączenie z siecią. Jest to również technologia perspektywiczna i nie ma obawy, że za kilka lat znów okaże się niewydajna. Można więc powiedzieć, że światłowód to technologia przyszłości, z której coraz więcej osób może skorzystać już dziś.
Sprawdź ofertę na światłowód Orange >>