Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Ile internetu potrzebuje przeciętny użytkownik sieci i jaki internet mobilny wybrać?
Zdecydowana większość użytkowników internetu w Polsce posiada nielimitowany dostęp do sieci za pośrednictwem łącz kablowych. Z drugiej jednak strony wraz ze wzrostem liczby posiadanych urządzeń przenośnych, głównie smartfonów, można zaobserwować wzrost popularności internetu mobilnego, który pozwala na swobodne korzystanie z sieci poza domem lub biurem. Ile internetu potrzebuje przeciętny użytkownik sieci?
Stały dostęp do internetu jest szczególnie ważny dla osób, które dużo podróżują albo używają internetu w celach służbowych. Internet mobilny, mimo że w wielu miejscach osiąga wyższą prędkość niż jego stacjonarny odpowiednik, oferowany jest najczęściej z limitem transferu. Dlatego przy wyborze oferty mobilnej warto zwrócić uwagę na ilość dostępnego transferu. Ile internetu potrzebuje zatem przeciętny użytkownik? Jak sprawdzić, ile transferu jest zużywane podczas wykonywania podstawowych czynności w sieci i jak dobrać optymalną dla siebie ofertę internetu mobilnego?
Ile potrzeba internetu? – zleży od aktywności w sieci
Limity transferu podawane są najczęściej w gigabajtach. Aby wiedzieć, ile gigabajtów potrzeba, należy uświadomić sobie, na jakie aktywności pozwala taka jednostka. 1 Gigabajt to 1024 megabajty. Zobacz, jak możesz wykorzystać 1 GB pakietu danych:
- przeglądanie stron internetowych – 50-100 megabajtów na godzinę (1 GB = 10-20 godzin ciągłego przeglądania internetu),
- e-mail – 0,25 MB na mail bez załącznika (1 GB = ok. 4000 odebranych maili),
- przeglądanie Facebooka – 1-2 MB na minutę (1 GB = ok. 8-16 godzin ciągłego przeglądania),
- wysyłanie wiadomości tekstowych za pośrednictwem komunikatora – 1 KB na wiadomość (1 GB = ok. milion wiadomości),
- rozmowa głosowa za pośrednictwem komunikatora – 350 KB na minutę (1 GB = ok. 47 godzin rozmowy),
- rozmowa wideo za pośrednictwem komunikatora – 3,5 MB na minutę (1 GB = ponad 4,5 godziny rozmowy),
- słuchanie muzyki z serwisów streamingowych – 0,8 MB na minutę (1 GB = ok. 21 godzin ciągłego słuchania muzyki),
- oglądanie filmu w rozdzielczości HD w serwisie streamingowym – 3GB na godzinę (1 GB = ok. 20 minut oglądania),
- oglądanie filmu w rozdzielczości UHD w serwisie streamingowym – 7 GB na godzinę (1 GB = ok. 8 minut oglądania),
- granie przez sieć – do 100 MB na godzinę (1 GB = co najmniej 10 godzin grania).
Patrząc na powyższe zestawienie, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że są to wartości przybliżone. Faktyczna ilość zużytego transferu zależy także od innych czynników, np. specyfiki serwisów, stron internetowych czy poszczególnych witryn. Ważny jest również rodzaj urządzenia, z którego korzystamy, poruszając się po internecie; np. wersje mobilne stron lub nawet całych serwisów zużywają mniej transferu danych niż te, które można otworzyć na komputerze.
Jaki internet mobilny? – przeanalizuj swoją aktywność w sieci
Przed wyborem oferty internetu mobilnego warto dokładnie przeanalizować swoją aktywność w sieci i na tej podstawie dobrać odpowiednią ofertę. Omawiany wyżej 1 GB transferu miesięcznie to zdecydowanie za mało, aby swobodnie korzystać z sieci. Jeśli chcesz się czuć komfortowo, korzystając z sieci, a jednocześnie na co dzień nie korzystasz intensywnie z internetu, powinno wystarczyć Ci 10 GB transferu miesięcznie. Przy takiej wielkości możesz bez obaw przeglądać strony internetowe, korzystać z maila, mediów społecznościowych czy komunikatorów, a także od czasu do czasu posłuchać muzyki.
Jeśli oprócz wymienionych wyżej czynności spędzasz dużo czasu w mediach społecznościowych, oglądasz filmy na YouTube, słuchasz dużo muzyki, a także korzystasz z niewymagających gier online, odpowiednim wyborem będzie internet mobilny z wyższym limitem transferu.
Jeśli z internetu korzystasz głównie na smartfonie, wybierz odpowiedni abonament lub ofertę na kartę, w ramach których w razie potrzeby możesz zyskać dostęp do internetu bez limitu.