Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Internet stacjonarny czy mobilny – co wybrać?
Jaki internet domowy wybrać – stacjonarny czy mobilny? Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, ale także pewne ograniczenia. Porównujemy obie możliwości i podpowiadamy, z jakiej oferty warto skorzystać.
Internet stacjonarny w domu
Brak limitu transferu danych – to główna przewaga internetu stacjonarnego nad mobilnym. Nieważne, ile godzin oglądasz filmy, jak duże pliki pobierasz lub jak często korzystasz z portali społecznościowych. Internet stacjonarny daje Ci nieograniczone możliwości surfowania po sieci. Dlatego nie musisz się przejmować, czy miesięcznie zużywasz 20, 100 czy 300 GB.
Co ważne – w przypadku internetu stacjonarnego szybkość łącza jest mniej więcej stała, a jeśli zleży Ci na naprawdę niezawodnym rozwiązaniu, rozważ zakup internetu światłowodowego.
Przeczytaj też: Download i upload – co to znaczy, czym się różni ich prędkość? >>
Światłowód w domu – wygodny i szybki
Internet światłowodowy jest rozwiązaniem, które obecnie oferuje najszersze możliwości. Technologia zapewnia stabilny dostęp do sieci i nieosiągalne do tej pory prędkości pobierania i wysyłania danych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu światłowodu, czyli przewodu wykonanego z włókna szklanego i tworzyw sztucznych.
Sygnał przesyłany w ten sposób jest odporny na zakłócenia, które mogą zostać spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak ulewy, burze, śnieżyce czy wichury, nie powodują odczuwalnego spadku prędkości internetu przesyłanego za pośrednictwem łącza światłowodowego.
A prędkość światłowodu w Orange jest naprawdę zawrotna. Do wyboru masz 3 opcje:
- download do 300 Mb/s; upload do 50 Mb/s,
- download do 600 Mb/s; upload do 100 Mb/s,
- download do 1 Gb/s; upload do 300 Mb/s.
Łącze o tak wysokiej przepustowość umożliwi Ci błyskawiczne ściąganie i przesyłanie nawet bardzo dużych plików oraz komfortowe odtwarzanie wideo on-line w najwyższej jakości 4K.
Dużych spadków prędkości nie odczujesz nawet wtedy, gdy z internetu korzysta jednocześnie wielu użytkowników. Jest to możliwe m.in. dzięki nowemu standardowi Wi-Fi 6, który obsługuje nasz modem Funbox.
Pamiętaj, że aby uzyskać wysokie prędkości Wi-Fi, sprzęty łączące się z Twoją siecią, np. laptopy czy smartfony, muszą mieć takie parametry, jak router, czyli między innymi obsługiwać standard Wi-Fi 5 (jak FunBox 3.0) lub Wi-Fi 6 (jak Funbox 6).
W szczególności, by zobaczyć prędkości do 1 Gb/s po Wi-Fi, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki pomiaru.
Urządzenia obsługujące starsze standardy przy współpracy z Funbox 6 także powinny zauważyć poprawę parametrów Wi-Fi – aczkolwiek w ramach swoich możliwości technicznych.
Przeczytaj też: Jak mieć stabilne, bezpieczne i szybkie Wi-Fi? >>
Atutem internetu stacjonarnego jest też możliwość połączenia go z innymi usługami: w pakiecie z telewizją oraz w pakiecie Orange Love, w ramach którego możesz otrzymać:
- dostęp do szybkiego internetu domowego,
- abonament komórkowy (możesz wybrać, ile kart SIM potrzebujesz – także dla bliskich),
- dostęp do telewizji z bogatą ofertą kanałów,
- telefon stacjonarny z darmowymi połączeniami.
Sprawdź, czy jesteś w zasięgu światłowodu Orange >>
Domowy internet mobilny
Innym rozwiązaniem, które również sprawdza się w roli domowego internetu, jest bezprzewodowa technologia LTE/4G, wykorzystująca fale radiowe nadawane i odbierane przez stacje bazowe. Powszechna dostępność sprawia, że mobilny internet domowy LTE sprawdzi się tam, gdzie nie dotarła jeszcze infrastruktura naziemna.
Istotną zaletą tej technologii jest również prostota. Aby korzystać z internetu mobilnego, wystarczy aktywna karta SIM oraz router, za pomocą którego stworzysz domową sieć Wi-Fi, do której będziesz mógł podłączyć np. laptop. Możesz to także zrobić, korzystając ze smartfona – wszystkie nowsze telefony oferują opcję udostępniania internetu.
Zobacz, jak udostępnić internet z telefonu >>
Rozwiązanie to nie wymaga montowania w mieszkaniu żadnych dodatkowych instalacji. Domowy internet mobilny jest więc doskonałą propozycją dla osób, które planują przeprowadzkę lub często zmieniają miejsce pobytu. W razie potrzeby internet można też zabrać ze sobą – np. do kawiarni, autobusu czy na działkę.
Warto jednak mieć świadomość, że na jakość internetu mobilnego wpływa wiele czynników niezależnych od operatora – m.in. odległość użytkownika od najbliższego nadajnika, aktualne obciążenie sieci czy warunki meteorologiczne. Jeśli zależy Ci na naprawdę dużych prędkościach internetu mobilnego, możesz kupić router z agregacją pasm.
W przypadku internetu mobilnego parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest limit danych obowiązujących w danej ofercie.
Decydując się na korzystanie z interentu mobilnego zamiast stacjonarnego, trzeba pamiętać, że po przekroczeniu dostępnego limitu danych szybkość łącza spada – trzeba wtedy dokupić dodatkową paczkę danych lub poczekać do kolejnego okresu rozliczeniowego.
Zobacz, jak wygląda przykładowe wykorzystanie internetu w domu:
- ściągnięcie dwóch filmów w jakości HD = średnio 18 GB
- obejrzenie dwugodzinnego filmu jakości HD w serwisie VoD = średnio 6 GB
- 10 godzin oglądania filmów i teledysków w serwisie internetowym = średnio 5 GB
- 5 godzin rozmów prowadzonych przez wideo-komunikator = średnio 2,5 GB
- 10 godzin spędzonych na jednym z portali społecznościowych = średnio 2 GB
- 20 godzin słuchania radia internetowego = średnio 1 GB
- 20 godzin słuchania muzyki przez aplikację = średnio 1 GB
- wysłanie 200 zdjęć zrobionych przeciętnym telefonem komórkowym = średnio 1 GB
- 40 godzin surfowania po sieci, odwiedzając strony internetowe = średnio 0,3 GB
- wysłanie i/lub odebranie 400 maili = średnio 0,1 GB
Sprawdź, czy jesteś w zasięgu internetu mobilnego Orange >>
Co wybrać – internet mobilny czy stacjonarny?
Jaki internet do domu wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, jakie są Twoje potrzeby związane z internetem.
Przed wyborem internetu stacjonarnego albo mobilnego zastanów się, do czego chcesz go używać. Czy będziesz spędzać długie godziny na oglądaniu filmów lub grach online? A może od czasu do czasu musisz wysłać kilka maili i przejrzeć portale informacyjne? Czy często podróżujesz i poza domem potrzebujesz dostępu do sieci? Czy do internetu chcesz dokupić abonament komórkowy i dostęp do telewizji u jednego operatora, aby zaoszczędzić na rachunkach?
Wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie:
- internet mobilny,
- internet stacjonarny/światłowód (technologia jest uzależniona od lokalizacji),
- internet z telewizją,
- pakiet Orange Love (internet i abonament komórkowy lub internet, abonament komórkowy, telewizja i telefon domowy).
Jeśli nadal nie wiesz, jaki internet najlepiej wybrać: stacjonarny czy mobilny, możesz przetestować oba rozwiązania jak długo chcesz – możesz z nich zrezygnować w dowolnym momencie bez dodatkowych kosztów.
Sprawdź ofertę: