Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Szybkość internetu – co to tak naprawdę znaczy?
Od czasu, gdy w latach 90. Telekomunikacja Polska po raz pierwszy zaoferowała klientom dostęp do sieci, szybkość łącz internetowych znacząco wzrosła. Dowiedz się, jaki internet dzisiaj można uznać za szybki. Przekonaj się, czy internet 100 Mb/s jest szybki i sprawdź, jaką prędkość internetu Orange możesz wybrać.
Prędkość internetu w Polsce – jak się zmieniała?
Szybkość internetu nie zawsze była zadowalająca. Zobacz, jak zmieniała się prędkość internetu w Polsce. Poznaj historię szybkiego internetu!
Modem telefoniczny pozwalający na połączenie z siecią
Stopniowe upowszechnienie internetu w naszym kraju zaczęło się po 1996 roku, gdy Telekomunikacja Polska umożliwiła połączenie z siecią za pomocą modemu telefonicznego. Maksymalna prędkość internetu wynosiła wtedy do 56 Kb/s, lecz jeszcze do końca XX wieku rzeczywista prędkość około 30 Kb/s uznawana była za wysoką. Przy takim łączu pobranie pliku o wielkości 5 MB trwało nawet ponad 20 minut!
Przeczytaj również: Jak to się zaczęło, czyli historia internetu >>
Modem Neostrady; za: commons.wikimedia.org/wiki/File:Modem_Sagem_Fast_800-neostrada.jpg
Szerokopasmowe łącze internetowe
Kluczowym krokiem ku zwiększeniu szybkości internetu Orange i innych operatorów było wprowadzenie stałego, szerokopasmowego łącza internetowego. Pierwszą usługą tego typu była Neostrada Telekomunikacji Polskiej. Zauważalną popularność zyskała jednak dopiero oferowana od 2002 roku Neostrada Plus o prędkości do 512 kb/s.
Przeczytaj również: Internet szerokopasmowy – co to znaczy?
Rozwój internetu światłowodowego – gwarancja szybkiego łącza
Po 2005 roku szybkość internetu stopniowo rosła. W latach 2010-2015 prędkość oferowanych przez dostawców połączeń z wykorzystaniem miedzianych kabli wynosiła zwykle od 4 Mb/s do nawet 80 Mb/s.
Czy internet 100 Mb/s jest szybki? Można uznać, że tak – takie łącze zdecydowanie sprawdzi się kilkuosobowym rodzinom, singlom czy studentom. Bez problemu załatwisz wszystkie formalności online czy będziesz korzystać z ulubionych rozrywek.
Krokiem milowym był rozwój sieci światłowodowej w ostatnich latach. Dziś szybkość internetu światłowodowego jest mierzona w setkach Mb/s, a może dochodzić nawet do ponad 1 Gb/s.
Przeczytaj również: Co to jest światłowód? Wszystko o technologii FTTH
Szybkość internetu – od czego zależy?
Jakie parametry opisują prędkość internetu?
Download
Dyskusje o tym, jak szybki jest internet, najczęściej koncentrują się na prędkości pobierania danych, czyli tak zwanym downloadzie. Download informuje, w jakim tempie ściągnie się na urządzenie plik czy jak szybko załaduje się strona www i odtworzy jej zawartość.
Upload
Ważny jest jednak także upload, czyli prędkość wysyłania danych. Decyduje ona, jak szybko Twój sprzęt przekaże dane (np. pliki lub obraz i dźwięk z kamery) do sieci lub na inne urządzenie. Jest to bardzo istotny parametr szczególnie podczas pracy i nauki zdalnej, kiedy nie tylko pobieramy dane, lecz także wysyłamy ich coraz więcej np. w trakcie połączenia wideo, udostępniania prezentacji czy wrzucania innych plików na zewnętrzne serwery. Wybierając internet, zdecydowanie zwróć uwagę na prędkość uploadu!
Obie te wartości mierzy się obecnie w megabitach na sekundę (Mb/s) i im są wyższe, tym lepiej.
Przeczytaj również: Download i upload – co to znaczy, czym się różni ich prędkość? >>
Pozostałe dwa parametry, które opisują szybkość łącza internetowego, również są istotne – zwłaszcza dla graczy – a mierzy się je w milisekundach (ms).
Ping
Wskazuje opóźnienie transmisji danych – czas, który upływa między wysłaniem zapytania do serwera a otrzymaniem odpowiedzi. Ten parametr uwidacznia się przykładowo podczas wydawania poleceń w grze – dzięki niskiemu pingowi akcja w grze będzie toczyć się bez opóźnienia.
Jitter
Pokazuje, jak opóźnienia zmieniają się w czasie, a więc jakie są zakłócenia w przesyłaniu danych. Im wartości te są niższe, tym lepiej.
Sprawdź czy Twój internet jest szybki
Wspomniane 4 parametry możesz sprawdzić, mierząc szybkość łącza internetowego, na przykład przy użyciu speedtestu Orange. Liczby otrzymane w teście będą jednak niższe niż wartości maksymalne podawane przez operatorów. Na wynik ma bowiem wpływ nie tylko poprawność wykonania testu, ale również szereg innych czynników.
Należą do nich między innymi pora dnia i serwer, parametry urządzenia (w tym kart sieciowej), aktualność sterowników, przeglądarka internetowa czy zainstalowane i aktywne aplikacje. W przypadku połączeń bezprzewodowych dochodzą jeszcze takie kwestie jak standardy Wi-Fi, odległość od routera czy zakłócenia sygnału. Pamiętaj, że speedtest najlepiej wykonywać, gdy urządzenie jest połączone z siecią przewodowo.
Przeczytaj również: Speedtest Orange – jak poprawnie sprawdzić prędkość internetu?
Jaka jest szybkość internetu światłowodowego Orange?
Maksymalna szybkość internetu światłowodowego Orange zależy od wybranego przez Ciebie wariantu oferty. Do wyboru masz 3 możliwości:
- prędkość pobierania danych do 300 Mb/s i prędkość wysyłania danych do 50 Mb/s;
- prędkość pobierania danych do 600 Mb/s i prędkość wysyłania danych do 100 Mb/s;
- prędkość pobierania danych do 1 Gb/s i prędkość wysyłania danych do 300 Mb/s.
Jak widzisz – imponujące są nie tylko prędkości pobierania danych (download), lecz także szybkość wysyłania (upload). To zdecydowanie wyróżnia naszą ofertę na tle konkurencji.
Ze światłowodu Orange możesz korzystać również w pakiecie z telewizją, a także w pakiecie Orange Love, w skład którego może wejść abonament komórkowy, bogata oferta telewizyjna i telefon domowy z darmowymi rozmowami.
Sprawdź też oferty na szybki internet Orange >>
Szybkie Wi-Fi w domu
Nasze domowe urządzenia łączymy z modemem nie tylko przewodowo, korzystając z portów Ethernet. Obecnie, większość urządzeń jest podłączonych do sieci bezprzewodowo.
Przeczytaj też: Ethernet czy Wi-Fi – co wybrać? >>
Jednak aby cieszyć się z wysokiej prędkości internetu, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Jednym z częstszych błędów jest chowanie modemu w szafce albo stawianie go w kącie pomieszczenia. W ten sposób zasięg Wi-Fi zostaje skutecznie ograniczony i raczej nie będziemy zadowoleni z osiąganych prędkości. Modem najlepiej ustaw na otwartej przestrzeni, na wysokości około 1,5 metra, w okolicach centrum mieszkania lub miejsc, w których często korzystasz z sieci.
Pozostałe wskazówki znajdziesz w tekście: Poznaj 10 faktów o Wi-Fi, które wpływają na jego zasięg, szybkość i bezpieczeństwo
Zobacz, dlaczego realne wartości osiągane w speedteście mogą nie odpowiadać tym, o których czytasz w opisie rutera lub których spodziewasz się, zamawiając konkretną ofertę internetu.
Przeczytaj też: Najlepszy internet domowy i mobilny – poznaj propozycje Orange >>